Півонії

півонія жовта

Півонії – чудова і невибаглива прикраса вашого саду, квітника. Рід півоній об’єднує близько 40 трав’янистих і кущових видів, які походять з різних місць. Більшість – з Китаю і Тибету.  В наш час вони ростуть в дикому вигляді і в Європі, проте доволі рідко. В Україні, в дикій природі можна зустріти два види трав’янистої півонії: півонія вузьколиста (в народі – воронець) та півонія кримська. Обидва види рідкісні та за несені до Червоної книги України. Бережіть їх!

розмноження півонії 

Розмноження насінням мало практикується через те, що сорти можуть втрачати свої характерні ознаки. Тому зручний та легкий спосіб розмноження півоній трав’янистих – поділ кущів у другій половині серпня – на початку вересня. В цей час на них добре розвинуті бруньки відновлення, але ще не почалося осіннє коренеутворення. Краще ділити 3-4 річні кущі, викопавши, залиште їх на 3-5 годин у тіні, щоб коріння зів’яло  і не ламалося. Діліть так, щоб не пошкодити бруньок відновлення і зберегти якомога більше коріння – якщо їх 4-6, півонії можуть зацвісти на другий рік, але при сильному пошкодженні кореневої системи цвітіння може настати тільки на другий-третій, а то й на четвертий рік. Дрібні, пошкоджені корінці видаліть, кореневища опустіть у слабкий розчин марганцевокислого калію.

Трав’янисті півонії можна розмножувати і частинками кореневищ довжиною 5-6 см із хоча б однією брунькою.

Кущові форми розмножують живцями (черенками), або поділом куща.

пересадка півонії

Півонія дуже не любить пересаджуватись як у відкритому ґрунті, так і з горшка в горшок. Земля в горшку повинна бути максимально збагачена органічними речовинами з мінімальними домішками вапна.

В ґрунті кущі висаджуйте через 70 – 80 см в ями глибиною і шириною 60 см, в які покладіть суміш перегною, попелу і невеликої кількості мінеральних добрив. Особливу увагу звертайте на глибину садіння – трав’янисті півонії рекомендується садити на глибину 3-5 см, кущові – до 7-8 см. Якщо їх посадити глибше, то зацвітуть вони через 3-4 роки, або не цвістимуть зовсім.Читайте Чому не цвітуть півонії?

догляд за півоніями

По мірі відцвітання – відцвілі квіти на півоніях зрізають. У трав’янистих півоній, на початку зими, зрізають листя.

Пізно восени, особливо пересаджені півонії прикрийте шаром листя, торфу, перегною чи компосту товщиною 10-15 см.

місце посадки півонії Трав’янисті півонії  полюбляють добре прогріті сонячні ділянки з частковим притіненням. Тому краще місце для садіння півонії – східна, або західна частина ділянки.  Вологість повинна бути помірно-високою, а ґрунт – добре дренованим. Ростуть вони непогано і в затінку. Ростуть також і  в тіні, але там в них цвітіння буде слабким, або можуть і не зацвісти зовсім.

полив півонії

Півонія потребує багато води. Щоб півонія пишно цвіла, її слід рясно поливати, особливо в посушливу погоду.

температура для півоній  Морозів півонія не боїться. Може витримувати і до мінус -25. Проте, якщо у ваших краях температура опускається нижче – краще перед зимою вкрити кущі півонії листям, або перегноєм.

підживлення півонії Підживлювати півонії трав’янисті найкраще органічними добривами – добре перепрілим коров’ячим гноєм. Якщо ґрунт у вас кислий – додатково обробіть вапном.

цвітіння півонії Цвітуть півонії наприкінці весни – на початку літа. Різні сорти півоній цвітуть по різному. Тому, якщо посадити в ряд кілька сортів – то тривалість цвітіння такої клумби буде більшою. 

хвороби та шкідники півонії 

При правильному догляді кущі півонії трав’янистої рідко вражаються шкідниками, чи хворобами.

Сіра гниль викликає появу плям на листях у нижній частині стебла. Вражені місця буріють і всихають. Щоб позбутися сірої гнилі на півонії – її обробляють спеціальним фунгіцидом.

Корені півонії пошкоджує стриж (міль) Hepialus lupulinus – його гусениці обгризають корені, і рослина гине.

Тичинки, маточки і бутони вражаються золотистою бронзівкою (Cetonia aurata) .

Коріння і листя можуть бути пошкоджені нематодою суничною Aphelenchoides fragarie і Aphelenchoides rizema-bosi, що викликає появу жовтих плям на листях і призводить до загнивання коренів.

В цих випадках слід використати спеціальні препарати.

догляд півоній Півонії погано виносять пересаджування, тому, купуючи рослину слід звертати увагу на те, як добре вона сформована, в якому стані коріння.

Читайте більше про те, як правильно вирощувати та доглядати за півоніями?

Поділитись: