Півонія незвичайна, або мар’їн корінь

Півонія незвичайна, мар’їн корінь

Одним із цікавинок серед нашої флори - півонія незвичайна - в народі - мар’їн корінь (Paeonia anomala). Ця рослина дуже декоративна, відрізняється особливої стійкістю до морозів (зимує без укриття навіть в Сибіру), має різноманітні лікарські властивості. Її давно вирощують в ботанічних садах, є вона і в багатьох квітникарів - любителів.

Слід приділити особливу увагу до необхідності бережливого поводження з півонією в природі. Майже всі види цього роду стали уже рідкісними і занесені в Червону книгу.
Ні в якому разі не можна брати посадковий матеріал із місць природного мешкання; приживається вона погано, а популяції, як правило, наноситься велика шкода. Краще за все розмножувати півонію насінням.

Декоративні червонуваті ростки мар’їного кореня, що пробиваються крізь землю ранньою весною.
Крупні, чашеподібні квітки з численними яскравими, жовтими тичинками розпускаються на два тижні скоріше, чим сорти півонії китайської.
Розмножують півонію незвичайну  за допомогою насіння і поділом куща. Насіння дозріває поступово, протягом двох тижнів, тому потрібен вибірковий його збір.
Насіння слід одразу стратифікувати: змішати з річковим піском, зволожити, насипати в глиняні горшки і закопати в землю. Коли приходять морози, прикривають листям. Після такої підготовки насіння дружньо сходить при весняному посіву, а якщо не обробити, то проростуть аж через рік. Рослини, що вирощені із насіння - зацвітають аж на 5-й рік.
Крупні кущі ділять в серпні. Заздалегіть готують посадочну яму 35 см глибиною, 50 см діаметром. Викопану землю мішають з компостом (3 : 1) і нею засипають поділені частини. Відстань між рослинами  при посадці повинна бути не менше 50 см.
Мар’їн корінь легко переносить навіть сибірські морози, не потребуючи укриття на зиму. Росте і в напівтіні, і на відносно бідних землях, утворює потужні кущі до 1 метра висотою.

Пересаджувати дану півонію  слід осінню, рідше весною. В першому випадку беруть невеличкі частини кореневища з 2 - 3 бруньками, в другому - більш крупні, так як півонія пробуджується дуже скоро і можна пошкодити відростаючі пагони.

Поділитись: