Якщо ви купили цикламен

цикламен

З осені до весни, коли більшість наших зелених улюбленців знаходяться у стані спокою, радує своїм цвітінням цикламен. Його ніжні відігнуті вверх пелюстки нагадують метеликів. Дуже різноманітна палітра їх кольорів. Є сорти із ніжним ароматом.

Ось у магазині вибраний самий красивий екземпляр — над листям розпустилося близько десятка квіток, декілька крупних бутонів скоро розпустяться, а маленьких під листям і не порахувати.

Дома рослину поставили на стіл біля вікна (під яким розміщена батарея). Акуратно її поливають із піддона по мірі пересихання землі в горшку. Здається все добре. Але... не пройшло і місяця, як стає замітно, що цикламен “погано себе почуває” - листя поступово жовтіють, квітконіжки слабшають, квіткові стрілки із бутонами майже не показуються із під листя, а самі маленькі уже засохли. Щоб виправити ситуацію, збільшують полив, а не досягнувши успіху, починають підсушувати. Ситуацію не змінює і внесення добрив. Через 1,5-2 місяці рослина гине.

Що могло трапитися, адже рослина була цілковито здоровою? А сталося те, що температура у кімнаті вище 20ºС, повітря, особливо біля батареї, сухе — в таких умовах цикламен рости не може. Оптимальна температура для його зимового утримання 10-12ºС, але не вище 15º, при відносній вологості повітря близько 80%. Освітлення повинне бути нормальним.

Очевидно, краще за все для розміщення цикламена підійде підвіконник. Біля горшка корисно ставити посудину з водою для зволоження повітря.

Відцвілий екземпляр в травні перевалюють у свіжу землю, не пошкоджуючи коріння. Земляна суміш повинна бути повітро- і водопроникною, поживною. Її складають із рівних частин дернової, листяної, торф'яної і компостної землі з додаванням крупнозернистого річкового піску.

Перевалену у свіжу землю рослину розміщують у напівтіні.

У жарку погоду обприскують водою 2-3 рази на день. В ріст ідуть чисельні листки. До кінця літа інколи з’являються перші квітки “вискочки”.

Для кращого розвитку майбутніх квітконіжок обережно, щоб не поламати, відгинають листки в сторони і до країв горшка.

Поливають водою кімнатної температури, або на 2-4ºС нижче; водогінна вода повинна відстоятися не менше доби. Взимку можна розтопити сніг, лід, влітку використовувати дощову воду.

Через 3-4 тижні після перевалки цикламени починають підживлювати кожні 10-14 днів повним мінеральним добривом. Добрива слід вносити у вологу землю. Концентрація розчину не більше 10-15г на 10л води. Краще не використовувати суміші, в які входять компоненти із вмістом хлору, тому що цей елемент для цикламенів шкідливий.

Добре використовувати органічні добрива — настій коровяку (1:10), або пташиного посліду (1:25) з додаванням суперфосфату (до 30г на 10л ). Коли починається масове цвітіння, підживлення можна припинити. Перевалювати не обов’язково щорічно, але тоді інтенсивніше потрібно підживлювати.

Жовті листки і відквітлі квітконіжки видаляють, щоб вони не стали джерелом загнивання.

У деяких видів цикламенів після цвітіння опадає все листя. В такому випадку клубень в горшку із землею ховають у темне прохолодне місце і, майже, не поливають. Через 1-2 місяці відносного спокою рослина пробуджується до життя і починає утворювати нове листя. Тоді його потрібно пересадити, поставити на світло і старанно доглядати.

 

Поділитись: