Цикламен перський

циккламен

Цикламен перський (Cyclamen persicum)
Родина: первоцвітні.
Батьківщина: Центральна й Південна Європа, Мала Азія, Крим, Кавказ.
Оранжерейна рослина, має тверду, м’ясисту бульбу і зубцюваті, на довгих черешках листки. Забарвлення листя строкате. Квіти білого, рожевого, пурпурного, пунцового і червоного кольорів. Вважається однією з кращих рослин для зимового цвітіння.
Гібридизацією і відбором квітникарям вдалося отримати із дикого виду з дрібними квітками, чисельні крупноквіткові сорти від чисто-білого до темно-червоного забарвлення.
У культурі найбільш розповсюдженим є цикламен перський (Cyclame persicum).  Виведені сорти високі (близько 30 см у висоту), середньовисокі і мініатюрні. Цикламени довговічні, можуть жити до 25 років.

розмноження цикламенів

Розмножують цикламен перський насінням, деякі види поділом бульби. Бульбу розрізують гострим ножем так, щоб на кожній частині обов’язково була брунька. Ділять в період спокою, коли зів’яло листя і квіти. Насіння слід висівати одразу після збору в плошки, наповнені вологим торфом, злегка присипають землею і накривають склом, або плівкою. Температуру слід витримати близько 12º С. При такій температурі сходи з’являться через місяць. При більш високій температурі набрякле насіння може впасти в стан спокою, з якого вийде аж через рік. З насіння утворюються бульби.

Коли в бульб з’являються 2 листочки - їх розсаджують у легку земляну суміш з листяної, торф’яної землі і піску, заглиблюючи їх повністю. Поливають помірно, щоб не пересихала земляна грудка, ґрунт рихлять.

Через 1,5 місяця рослини пересаджують ще раз, заглибивши бульби на 2/3, обережно і рівномірно поливають, притіняють від прямого сонячного проміння.

Підживлюють 1 раз на місяць малими дозами органічних і мінеральних добрив.

Сіянці зацвітають через рік після посіву.

пересадка цикламенів

На початку вересня на бульбі цикламену перського з’являються дуже маленькі, серцеподібні листочки. Бульбу слід пересадити в легку, пухку, поживну земляну суміш з дернової, листяної, торф’яної землі й піску. На дні горшка укладають гарний дренаж. Бульбу не заглиблюють повністю, а залишають на поверхні 1/3 частини.

Перед посадкою видаляють усі корені, що загнили. Пересаджену бульбу ставлять на вікно, що виходить на північ, подалі від батареї, щоб не було різких перепадів температури. Можна помістити горщик із рослиною в кашпо із вологим піском, якщо в кімнаті недостатньо прохолодно.

Бульбу злегка зволожують обприскуванням, не створюючи зайвої вологи.

догляд за цикламенамиПотрібно регулярно видаляти жовте і зів’яле листя та відцвілі квітки із квітконіжками.

цикламен і світло

Під час цвітіння цикламени тримають на освітленому місці.

Стійкі види цикламенів добре себе почувають в тіні інших рослин. Цикламени люблять затінок, тому їх найкраще тримати в провітрюваних місцях і подальше від прямого сонячного проміння.

На початку весни, коли засихає листя, цикламен ставлять у тінисте місце аж до вересня.

полив цикламенів

Під час віддиху рослину поливають дуже рідко, слідкуючи, щоб не пересохла земля.

Під час цвітіння цикламен теж слід обережно поливати, слідкувати, щоб вода не попадала на бульбу, основи черешків і бутони.

Вода для поливу повинна бути м’якою, відстояною.

Надлишок вологи негативно відбивається на стані рослини.

Внаслідок нерегулярного поливу та пересихання землі квітконіжки не розів’ються й квітки розкриються під листям.

На бульбі цикламена зверху є виямка, у якій може збиратися вода і призводити до загнивання бульби. Ось чому поливати слід обережно, щоб вода не потрапляла на бульбу.

Найкраще поливати цикламени таким чином: занурюють горшок із рослиною  на 2 - 3 см вище дна у воду на кілька годин.

цикламени і температураЗимою, під час цвітіння, цикламени тримають в прохолодних освітлених приміщеннях. Ідеальною температурою є вдень 10º-18º, вночі 6º-8º. при більш високій температурі рослини дуже швидко вянуть, навіть якщо поливати їх більш інтенсивно. Тому слід тримати рослини подальше від джерела тепла.

підживлення цикламенівПісля пересадки і до цвітіння рослину підживлюють кожні 15 днів повноцінним мінеральним добривом. Добрива добавляють у воду при поливі.

цвіте цикламенЦикламени, зазвичай, починають цвісти наприкінці листопада. Цвітуть  більше 1,5 місяця.

шкідники і хвороби цикламенів

При інфікуванні кліщами деформуються листя і квітки; попелиця визиває в`янення квітів. В цих випадках проводять обробку рослин, відповідно, акарицидами, або препаратами проти попелиці. Крім того, рослини можуть страдати від надлишкового підживлення, що викликає опіки, або почорніння коренів.

На цикламені може оселитися щитівка, що дуже шкодиь рослині. Тому слід регулярно оглядати листя з верхнього і нижнього боків, та вести боротьбу із шкідником.

Щитівок на цикламені обережно видаляють намиленою губкою, а потім обмивають листя вологою ганчіркою. Цю процедуру слід проводити неодноразово, до повного зникнення шкідника.

Якщо на рослині помітні сліди об’їденого лдистя, значить цикламен вразив жук - скосар борознистий, який належить до жуків-слоників, що живуть у грунті. Личинки скосаря об’їдають корені, а доросла комаха виходить живитися листям цикламена вночі. Щоб прибрати личинки і кладки яєць із ґрунту, доводиться міняти субстрат, попередньо обробивши інсектицидом бульбу, корені і виловивши дорослого жука.

Через надлишок вологи у ґрунті на листі може поселитися гриб, воно почне жовтіти. Таке листя негайно видаляють разом із черешком.

поради по догляду за цикламеном

Більшість цикламенів не може довго існувати в закритих приміщеннях. В якості ідеального місця для них рекомендують затінений  балкон.

Кращий період для покупки цикламенів з жовтня по травень.

 

Поділитись: