Полив сенполій

полив сенполій

Успіх вирощування сенполій багато залежить від правильного поливу. Воду беруть дощову, або водопровідну (краще прокип’ячену) відстояну, на 1-2ºС вище кімнатної температури.

Земляний ком зволожують знизу (з піддона), або зверху. Останній спосіб кращий. Поливають тонкою струйкою в край горшка поки вода не витече у піддон. Вона не повинна попадати на ніжні молоді листя і набиратися у центрі розетки. Дуже зручно поливати невеличкою лійкою з довгим носиком. Через 30-40 мінут, коли земля просякне, залишок води зливають із піддона.

При поливі знизу, горшок із рослиною кладуть на 1/2 — 1/3 висоти в посуд із водою, поки поверхня води не стане вологою (потемніє). Для цього достатньо 30-50 мінут, після чого горшок переносять на сухий піддон. Однак, така процедура займає багато часу, так як після зволоження кожного екземпляру приходиться міняти воду, щоб не розпоширилися хвороби і шкідники.

Як часто поливають сенполії? Щоб сенполії добре розвивалися і цвіли, потрібен індивідуальний підхід до кожної рослини: одна споживає воду інтенсивно, друга — слабо. Це залежить від сорту, віку сенполії, а також від розміру горшка і земляної суміші. Вагомий вплив мають і такі фактори, як пора року, освітлення, вологість і температура повітря.

Літом, в період активного росту і цвітіння поливають регулярно, не допускаючи пересихання землі. Волога швидко випаровується з поверхні землі, вбирається рослиною.

Зимою постійна присутність води в піддонах, перезволоження земляного кома швидше за все призведуть до смерті рослин.

В любу пору року поливають тільки тоді, коли верхній шар землі в горшку трішки підсохне. Це основне правило поливу рослин.

Деякі квітководи-любителі, боячись залити сенполії, тримають їх на “голодній” дієті, не рахуючись із потребами рослин. Такі екземпляри ростуть повільно, листя дістають жовтуватий відтінок (як на яскравому світлі), квіти робляться маленькими. Від постійної нехватки вологи сенполії часто пошкоджуються різноманітними хворобами і інколи гинуть, особливо в осінньо-зимовий період.

Особливо небезпечно, якщо листя у сенполії зів’яли, а земля волога, навіть сира. Повільне поглинання вологи в такому випадку — тревожний сигнал, який свідчить про захворювання рослини. Полити його — значить погубити.

В перезволоженій землі знижується аерація і доступ кисню, необхідного для дихання коренів. Вона ущільнюється і закисає (отримує специфічний неприємний запах). Коріння загнивають, нижні листки втрачають м’ясистість так же, як і при пересушці землі.

Рослину виймають із комом землі із горшка і обдивляються корені. Якщо вони коричневі (а не світлі) і шкірка з них легко знімається, то сенполію потрібно спасати. Для цього змивають усю землю, видаляють підгнилі корінці і рослини занурюють на 30 мінут в слабкий (розовий) розчин марганцевокислого калію. Потім їх садять в 5-ти сантиметровий горшок із сумішшю промитого річкового піска, сфангума, листяної землі (2:2:1) і невеличкої кількості толоченого деревного вугілля.

До вкорінення зволожують дуже помірно. Коли сенполія починає рости, її перевалюють в більшу по діаметру посудину, добавляють поживну землю.

Якщо нижні листки у сенполії зберігають м’ясистість, значить режим поливу правильний. Коли ж вони підв’ядають, потрібно перевірити стан земляного кому. Суху землю необхідно одразу зволожити. При сильній пересушці в’яне більшість листків, вони опускаються, звішуються через край горшка, а земля відходить від стінок. В такому випадку посудину на 3/4 занурюють в теплу (25-27ºС) воду, витримують 1-1,5 години, потім ставлять на піддон в затінене місце і рослини накривають плівкою, або скляним ковпаком. Квітки і бутони перед тим видаляють. За допомогою цього прийому, як правило, получається спасти сенполію: через добу її листки знову стають пружні. В подальшому щоденно спостерігають за станом рослини і акуратно поливають, коли це необхідно. У рослин, які пострадали від сухості, відмирає частина тонких корінців, і поки не розвинуться нові, рослини споживають вологу повільніше, ніж здорові.

Щоб не втратити рідкісний екземпляр, в обох випадках (при пересушці і перезволоженні) слід зняти 2-3 листка і укорінити їх.

Слід мати на увазі, що навіть при правильному поливі у сенполій можуть тимчасово в’янути нижні листки. Це спостерігається, коли наприклад після тривалої похмурої погоди настають сонячні дні.

Велике значення для підтримання необхідної вологи земляного кома має розмір посудини. Вона не повинна бути великою. Сенполії слід вирощувати в 5-7 — сантиметрових горшках. Щоб земля в них не дуже швидко просихала, в літню пору горшки поміщають в кашпо і засипають на 1/2 чистим піском. Якщо його постійно мочити водою, то рослинам вологи хватить і без звичайного поливу.

Поділитись: