Ананас

ананас в домашніх умовах

Ананас хохлатий — багаторічна трав’яниста рослина сімейства бромлієвих, родом із Південної Америки. Листя у нього м’ясисті, по краям колючі, зібрані в щільну розетку, висотою до 80 см. Суцвіття верхове, плід ароматний, солодкий.

Виростити ананас в домашніх умовах не важко. Для розмноження частіш за все беруть розетку листків, що розміщується на вершині плода, а також бокові і кореневі відрости. Вони з’являються, як правило, під час плодоношення, або після нього. Укорінюють ті і інші одинаково, з тою лише різницею, що верхушечну розетку зрізають гострим ножем з частинкою плода, який повністю дозрів, а бокові і прикореневі акуратно виламують після того, як вони досягнуть 15-20 см в довжину.

Садять живці не зразу, а через 4-7 днів. Тоді поверхня зрізу підсихає, і зменшується вірогідність того, що вона загниє. Підсушувати зріз краще в затіненому місці при кімнатній температурі, підвісивши живець вниз зрізом. Такий живець ананаса можна зберігати без води кілька місяців, після чого він успішно укорінюється.

Коли зріз зарубцюється, рослину можна висаджувати. Субстрат краще складати із дернової і листяної землі, верхового торфу, березової стружки і крупнозернистого піску (3:2:2:2:1). Усі компоненти ретельно перемішують і засипають в невисоку (10-15 см) ємність, не ущільнюючи. Живець акуратно вдавлюють в рихлий субстрат на глибину 2,5-3 см і поливають теплим, слабким (розовим) розчином марганцівки. Для підтримування постійної вологи рослини накривають скляним ковпаком, або зробленим із поліетиленової плівки (так, щоб плівка не доторкалась до листя). Місце для розміщення саджанця потрібно вибирати захищеним від прямого сонячного проміння. Температура субстрату не повинна бути нижчою 25°С.

Час укорінення живця коливається від одного до двох місяців і залежить від умов і агротехніки. Першим признаком утворення коренів є поява нових світло-зелених листків.

Для молодої рослини потрібно приготувати рихлий, водо- і повітропроникний субстрат. Він не повинен в подальшому ущільнюватись навіть після рихлення. Краще всього використовувати суміш дернової землі, перегною, торфу і крупнозернистого річкового піску (3:2:3:1). Іноді в неї добавляють 2 частини перепрівшої, трухлявої березової деревини.

Ананаси потребують кислої землі (pH 4-5). В подальшому, при зменшенні кислотності до нормальної, рослини продовжують розвиватися нормально.

Ємність для вирощування краще брати широку і низьку, так як коренева система розміщується у верхньому шарі землі. В такій посуді зберігається повітропроникність субстрату.

Пересаджувати ананаси краще в теплу пору, коли температура землі в горшку буде 20-25°С. Спочатку на дно посудини насипають керамзит, маленькі кусочки деревного вугілля, або биту цеглу шаром 15-2 см, потім приготовлений субстрат (за 2 тижні до пересадки його слід пропарити). Рослини акуратно виймають із старої посудини і переносять в нову. При цьому важливо зберегти на корінцях маленькі частинки землі. Розправивши корені по горизонталі, їх засипають землею на 2-3 см вище попереднього рівня. Це дає більшу стійкість рослині і стимулює розвитку додаткових коренів. Після пересадки ананас рясно поливають і підв’язують до кілочків. Через 2-3 тижні опори забирають.

Ананаси світлолюбні рослини, їх слід розміщувати на південних, або південно-східних вікнах без притінення. При розміщенні у темніших місцях, рослини будуть рости, але набагато гірше і можуть перестати плодоносити. В осінньо-зимовий період рослини бажано підсвічувати протягом 8-10 годин на добу. Ананас, який стоїть на підвіконнику, не рекомендується повертати, це загальмує його ріст. Він нормально розвивається при односторонньому освітленні. При необхідності можна користуватися додатковим освітленням цілий рік (літом достатньо 4-5 годин). Зараз у продажі є енергоекономні лампочки, які й можна використовувати для підсвічування.

В жаркий період ананас потребує сильного зволоження. При поливі слід слідкувати, щоб земляний ком повністю насичувався водою. Її використовують підігрітою до 30-35°С, тому що ріст уповільнюється при температурі землі 20°С. Зимою, коли вона опускається до 13-15°С, полив повністю припиняють. По багаторічним спостереженням, в таких умовах сухий період з листопада по березень не шкодить рослині. Щоб розвиток рослини не припинявся і зимою, потрібно підігрівати землю до 22-25°С і збільшувати освітлення. В теплу пору рекомендується влаштовувати рослинам душ. Це не тільки позбавляє їх від порохів, але і покращує ріст і плодоношення.

Хвороби і шкідники у ананаса зустрічаються рідко. Для профілактики корисно обприскувати слабким розчином марганцівки і підтримувати чистоту. Зимою варто слідкувати, щоб гарячі, сухі потоки повітря від батареї, чи конвектора не попадали на листя, із-за чого в останніх починають засихати кінчики.

Ананас потребує підживлення, в основному азотного. В період активної вегетації 1 раз в 15 днів його слід підживлювати органічним добривом.

При правильному догляді ананас добре росте, але для того, щоб добитися плодоношення в домашніх умовах, необхідна стимуляція. Проводити її можна лише тоді, коли рослина повністю сформувалася: довжина дорослого листя досягає 60-70 см, діаметр основи розетки 6-10 см. В якості стимулятора можна використати карбід, кусок якого вагою в 10-15 грам опускають в літрову банку з водою. Зразу ж починається бурхливе виділення ацетилена (вогненебезпечно слід проводити в добре провітрюваному приміщенні подальше від відкритого вогню). Після реакції 20-30 мл рідини заливають в розетку листків, де розміщена точка росту, через день стільки ж само залити (можна використовувати розчин, приготовлений раніше). Роблять це тільки в теплу пору року, коли нема потреби в підігріві землі і підсвічування. Через 1,5-2 місяці в центрі розетки з’явиться квітконіжка. Спочатку її верхівка блідо-салатова з світло-малиновою окантовкою. Якщо догляд правильний, то квітконіжка росте дуже швидко. Земля в цей період повинна бути постійно вологою. З моменту появи квітконіжки слід замінити азотне добриво на комплексне з мікроелементами, що є в продажі у квіткових магазинах.

Суцвіття ананаса складається більш чим із ста щільно зрослих квіток, із яких потім і формується плід. Квіти трубчасті, непоказні, в залежності від освітлення міняють окраску від блідо-голубого до темно-малинового, виділяють ніжний, слабкий аромат. Цвітіння продовжується 1-2 тижні. Як тільки молодий плід починає збільшуватися, потрібно знову перейти до азотних добрив. Від цвітіння, до повного дозрівання проходить 4-7 місяців. Розетка листків, що з’являється над плодом, затримує його розвиток. Щоб цього уникнути, потрібно прищипнути у неї точку росту, краще одразу ж після цвітіння. Через деякий час плід стає янтарно-жовтим. В домашніх умовах він набирає вагу від 500 грамів до 1,5 кілограма. Смак і запах вирощеного вдома ананаса кращий, ніж у купленого в магазині.

Поділитись: