Грудень (турботи квітникаря)

сезонні роботи, грудень

Основну увагу в цей глухий зимовий час слід приділяти зберіганню цибулин, бульб і кореневищ багаторічників. Необхідно періодично перевіряти температуру і вологість повітря у підвалі, або іншому приміщенні, де вони знаходяться, негайно відділяти захворівші екземпляри, не забуваючи про профілактичні заходи для інших.

Складають план майбутніх посадок і посівів.

В оранжереях обприскують 5%-ним розчином залізного купоросу кущі троянд, щоб вони скоріше скинули листя. Обрізають кущі в залежності від сорту: сильнорослі — на 4-5 бруньку, слаборослі — на 2-3-ю. Усі рослинні залишки старанно збирають і спалюють.

Висівають духмяний горошок. Насінини для набухання кладуть у ящики з вологими стружками і ставлять в оранжерею з температурою 22-25°С. Прорісші зернини висівають по 3-4 штуки в горшок, або, безпосередньо, в лунки в грунті оранжерей. Субстрат не повинен бути кислим. Перед посадкою вносять гній і суперфосфат (відповідно 10 кг і 40-60 г на 1 метр квадратний. Поливають рослини помірно. Температура в оранжереї повинна бути не більше 10°.

У бузка, поставленого на вигонку, прищипують листкові бруньки, залишаючи тільки 1-2. Це дозволить рослині віддати усі соки для пишного цвіту.

Прочищають кущі аспарагуса, висадженого в ґрунт для отримання зрізки, - вирізають слабкі, засохші пагони. Суміш для підживлення складають із коров’ячого гною (можна свіжого), торфу і фосфорно-калійних добрив. Її розкладають по поверхні шаром у 7-10 см.

В оранжереях з ремонтантною гвоздикою температуру в день підтримують не вище 8-10°. Розвиток рослин йде повільно, зато квітки, в такому випадку получаються міцніші.

Починають передноворічну вигонку ландишів.

Вносять із підвалу в оранжереї гортензію. Рослини тісно установлюють на стелажах, рясно поливають злегка підігрітою водою, до появи листя 2-3 рази в день обприскують теплою водою. Температура в оранжереї повинна бути 18-22°.

Цикламени і азалії систематично очищають від загнивших листків.

Маточники хризантем для раннього живцювання утримують при температурі 10-12°і збільшують світловий день за допомогою ламп до 14 годин. В такому випадку вони краще розвиваються, живці, зняті з них, краще укорінюються і зацвітають уже в травні. Ті екземпляри, що призначені для зняття живців в пізніші терміни, навпаки, слід тримати в більш прохолодній оранжереї (5-6°), помірно поливати, корисне часте провітрювання.

В оранжереях із цинерарією температуру понижують до 4-6°і зменшують полив. В кінці місяця перевалюють рослини в 12-13-сантиметрові горшки. Пожовклі листки і зайві пагони видаляють.

В кімнатахбільшість рослин знаходиться в стані спокою, тому поливають їх помірно. Але види субтропічного походження, наприклад цитрусові, фуксії, які тримають при температурі 10-12°, потребують ще меншого поливу. Регулярно рихлять поверхню землі, удаляють пожовклі і засохші листки. Для збільшення вологості повітря біля рослин кладуть піддони із водою, вологим мохом, або піском. Але не можна допускати, щоб після поливу вода застоювалась у піддоні — це призводить до закисання землі і загнивання коренів. Не пізніше, чим через пів години, воду із піддонів слід злити.

Квітучі більбергії поливають частіше. Відцвілим пуансетіям потрошки скорочують полив, переводячи їх у стан спокою.

В сухій і теплій кімнаті у камелій, не рідко, відпадають бруньки. Щоб цього уникнути, рослини потрібно тримати при температурі 6-8°. В прохолодному примщенні цвітіння наступить трішки пізніше, але за те буде довготривалішим і ряснішим, чим в більш теплому.

В цей період більшість кактусів знаходяться в стані зимового спокою. Якщо для них створені необхідні умови холодної зимівлі, то поливати їх потрібно не частіше 1-2 разів на місяць. Трішки в інакшому догляді потребують вологолюбні кактуси — їх і зимою тримають у вологій атмосфері і поливають регулярно, тоді вони закладуть бутони і зацвітуть весною.

Квітучий зигокактус необхідно поливати регулярно і по можливості не пересовувати вазонок. Нормальний полив потрібен і тим видам каланхое, які цвітуть зимою. Решту сукулентів краще тримати на світлому вікні, ближче до скла, де нижча температура, і поливати дуже помірно.

Дуже важливо старанно слідкувати за станом кактусів — взимку вони особливо легко уражаються шкідниками. Заражений екземпляр потрібно негайно ізолювати, а всю колекцію для профілактики обробити відповідними препаратами.

Коріння фінікових пальм, не рідко, до зими розростаються так, що припіднімаються над поверхнею землі в горшку. В такому випадку їх можна присипати землею, або огорнути мохом сфангумом.

Щоб подовжити час цвітіння цикламенів, їх краще всього тримати на самому світлому вікні, старанно оберігаючи від протягів. Поливати потрібно осторожно, щоб вода не попадала на клубень і основу черешків.

В дуже холодні ночі краще зняти особливо чутливі рослини з підвіконника і перенести в глубину кімнати. В більш теплі дні слід часто провітрювати приміщення, але так, щоб холодний воздух не попадав на рослини.

У відкритому грунті слідкують за укритими багаторічниками. При сильних морозах і відсутності снігового покрову, рослини додатково утеплюють.

Поділитись: