Зберігання клубнів жоржин

жоржина

Після викопки, жоржини необхідно занести в темне, вологе, прохолодне приміщення і не допускати пересихання. Тут їх готують до зберігання.

В залежності від приміщень для зберігання, міняються і умови.

 

Вологі і прохолодні приміщення (погреби) — краще місце для зберігання жоржин. Відносна вологість повітря тут не менше 80%, температура 1-6ºC.

Якщо клубнів багато, для підтримання постійної температури і вологості в погребах 2 раза на тиждень включають невеличкі переносні вентилятори (провітрювати протягом зими не потрібно). Таким чином запобігають утворенню плісняви. Не слід тримати поряд гниючі овочі, фрукти, харчові продукти.

Дуже зручно складати жоржини в ящики, їх можна розміщувати один на один.

 

В сухому і прохолодному приміщенні (підвал) жоржини тримають у ящиках з чистим сухим піском, сухим роздрібленим торфом, свіжими стружками хвойних дерев шаром (5-10 см), щоб уберегти клубні від пересихання. Якщо верхній шар ізолюючого матеріалу почне висихати, а клубні зморщуватись, слід його підсипати і накрити поліетиленовою плівкою для запобігання випаровування вологи.

 

В сухому і теплому приміщенні (квартира, опалюваний підвал) клубні добре зберігаються у невеликих, непроникних для повітря мішках із синтетичної плівки. Спочатку засипають дуже сухий подрібнений торф, зверху вкладають шар клубнів, і так чередують до заповнення мішка. Перший і останній шари — ізолюючий матеріал. Без нього на стінках мішка будуть конденсуватися випари води, клубні намокнуть і почнуть портитися. Після закінчення укладки мішок зав’язують.

 

Вологі і теплі приміщення (кухня і ін.) - самі не сприятливі місця для зберігання. Для такого зберігання клубні слід парафінірувати. В посуд із водою поміщають ємкість із парафіном і нагрівають. Температура плавлення парафіну — 52-56ºС. Клубень беруть трьома пальцями і швидко обмакують в рідкий парафін. Із всіх сторін утворюється плівка. Коли вона затвердіє, клубень за другий кінець опускають у парафін повторно. Бажано добавити воску (1/5 частина по вазі). Парафіново-воскова плівка еластична і довго тримається.

Клубні перед обробкою потрібно ретельно, але осторожно просушити (але так, щоб вони не почали зморщуватися).

Парафініровані жоржини зберігають в зав’язаних, непроникних для повітря мішках із плівки, пересипаних ізолюючим матеріалом.

Перед посадкою, нижню частину клубня очищають від парафіну. Росткам на кореневій шийці парафінова плівка не мішає, вони легко крізь неї проростають.

 

Холодне приміщення, в якому температура падає нижче 0º, а також, дуже теплі зовсім не придатні для зберігання жоржин.

 

За зиму посадочний матеріал 1-2 раза передивляються. Якщо клубні почнуть портитися, уражені ділянки слід вирізати ножем до живого місця. Зріз присипають деревним вугіллям, або спеціальними препаратами.

 

Поділитись: