Живцювання троянд

троянда

Більшість троянд розмножують зеленими живцями (черенками), але укорінюються вони не одинаково. Найшвидше корені утворюються у троянд з гнучкими і тонкими пагонами: виткі, поліантові, гібридно-поліантові, мініатюрні, набагато важче — із групи чайногібридних. Живці паркових і ремонтантних троянд укорінюються погано. Живцюють троянди, зазвичай, з середини червня до середини липня.

То як розмножити троянди живцями (черенками)?

З маточників, приблизно за неділю до початку їх цвітіння, гострим секатором зрізають напівздеревілі, не дуже товсті однолітні пагони. Не можна брати для живців сильно молоді, сильно здеревілі, або жирові. У заготовлених пагонів троянд зрізають не сформовану верхівку і на одну третину листя. Нижній листок видаляють, залишаючи тільки черешок.

Живці повинні бути довжиною 5-7 сантиметрів і мати 2-3 вічка. Однак, інколи, коли міжвузля дуже зближені, кількість вічок приходиться збільшувати до 4-5. Прямий зріз над верхневою брунькою роблять гострим секатором, залишаючи 1-сантиметровий пеньок. А нижній (під брунькою) – під кутом 45 градусів – окуліровочним ножем, або гострою бритвою. Нижні зрізи живця не можна підсушувати, тому їх відразу ж ставлять у воду. Можна укорінювати живці троянд і з одним вічком.

Для посадки готують парники, або ящики. Парники набивають гарячим гноєм (10-15 см), на нього насипають поживний шар легкої землі (10см), а потім чистий річковий пісок (1.5-2 см). Замість землі годиться витриманий 2-3 роки низинний торф (pH 6-6,5). Можна укорінювати живці в парниках і без підігріву гноєм. В ящики гній не кладуть.

Садять їх не глибоко (1-1,5 см), так, щоб вони не падали. При глибокій посадці, коріння утворюється повільніше. Залежно від видів троянд, живці висаджують по різному. Зазвичай по схемі 6*8 сантиметрів. Поліантові і мініатюрні — 4*6. Після посадки, ящики і парники прикривають.

Живці троянд, декілька раз у день потрібно обприскувати, щоб на листках постійно були каплі води. Краща температура для укорінення 22-25 градусів. Через 7-10 днів у живців утворюється каллюс. Для укорінення потрібно 2-3 тижні, після чого рослини поступово привчають до відкритого повітря.

В кінці серпня, укорінені живці троянд висаджують у 7-9 сантиметрові горшки, наповнені земляною сумішшю, складеною із рівних частин листяної, перегнійної землі і піску. До морозів горшки залишають в парнику наполовину вкопані в землю, а потім їх переносять у холодну оранжерею (1-3°). З кінця лютого, в день температуру в оранжереї поступово піднімають (до 18-20°), а в ночі вона повинна бути 10-12 градусів. В цей час троянди поливають частіше, щоденно обприскують і раз на тиждень підживлюють. На літру розведеного коров’яка (1:10) добавлябть 2-3 грами повного мінерального добрива. Весною такі живці можна висаджувати на грядки, перед тим укоротивши пагони на одну третину.

Садити троянди потрібно на 3-4 сантиметри глибше, ніж вони росли у горшках. Можна укорінені живці, не садячи в горшки, залишити в парнику, аж до посадки в грядки.

Якщо парник заливає тала вода, або він потрібен для інших культур, живці на зиму можна прикопати, потім укрити листям, поліетиленовою плівкою і землею. Весною вони бувають ослабленими, але при цьому набагато швидше вирівнюються. Поки троянди добре не розростуться, цвітіння допускати шкідливо.

Якщо вам подарували троянди, ви поставили у вазу, і вони через деякий час пов'яли, не спішіть викидати, спробуйте нарізати живці (черенки) і вкорінити, використавши поради вище...

Поділитись: