Розмноження папороті спорами

папороть кімнатна

Фото надала Наталія Головацька

Папоротники утворюють не насіння, а мікроскопічні пори. Це дуже цікаво, виростити папоротник із спор в домашніх умовах.

Папоротеподі́бні (поліподіофіти) або просто папороті (Filicopsida або Pteridophyta) – це багаторічні (рідше однорічні) трави, інколи дерева.

Папороті мають дві різні форми існування: статеву і безстатеву. Та форма, яку ми звикли вирощувати в своїх кімнатах, та на присадибних ділянках – це безстатеве покоління – спорофіт.

hjpvyj;tyyz gfgjhjns

Цикл розмноження папороті

В папоротей немає ані квітів, ані насіння. Не мають вони і листя. Те, що ми приймаємо за листя папороті, насправді це вайї. На нижній стороні вай папоротей розміщуються спорангій, які містять спори.

Спори, попавши в сприятливі умови (висока вологість, затінок), проростають  у вигляді маленьких пластинок від 0,5 до 3 см, мають вигляд серця. Це заростки – статева форма папороті – гаметофіт. На цій пластині розмщені чоловічі і жіночі статеві клітини.  Запліднення відбувається у воді, під час дощу, або роси.  Утворюється молода рослина – це знову сапрофіт.

Процес розмноження папороті спорами – це досить складний, довготривалий і цікавий процес. В домашніх умовах виростити папороть із спорів – цілком реально. Але слід дотримуватися певних умов.

paporot

Фото надала Наталія Ящук.

Спори дозрівають в спорангіях на нижній стороні вай. Їх слід зібрати в паперовий пакетик. Сухі спори дуже тонким шаром розподіляють по поверхні стерилізованої земляної суміші в пластикових горшках, які також слід простерилізувати, опустивши в кип’яток. Горшок з землею, після висіву спор, накривають склом і поміщують  в затінене місце. Після появи заростків, що мають вигляд невеличких зелених пластинок, землю, час від часу, рясно поливають, або горшок час від часу погружають у воду так, щоб вода, яка просочується через дренажні отвори в денці горшка, просякла землю і покрила на кілька хвилин заростки. Це необхідно, щоб відбулося запліднення і появилися молоді рослинки папороті. Коли вони підростуть достатньо, для пересадки (щоб окріпла коренева система і було не менше 3 вай), їх пересаджують в окремі, маленькі горшки. Подальший догляд – як за папороттю.

папороть

Фото надала Ярослава Сезенко.

 

Поділитись: