Готуйте сад до зими

сад взимку

Радіючи доброму урожаю, не забувайте, що в своєму садку ви одержали не останні плоди. І в наступному році, і ще багато років, а то й десятирічь дерева будуть давати урожай вам, вашим дітям та онукам. Тому збираючи урожай, не забувайте про ретельний догляд за вашими зеленими друзями.

Регулярно збирайте падалицю, стиглі, але пошкоджені плоди переробляйте на сухофрукти, соки, джеми, а гнилі, висохлі і непридатні для переробки закопайте, або спаліть. Якщо цього не зробити, личинки вийдуть із плодів, залялкуються, а в майбутньому році дадуть нове покоління шкідників. Зберіть і знищіть муміфіковані (засохлі) і гнилі плоди – резервацію хвороб, а також рештки пакувального матеріалу, прокладки з соломи, трави, паперу між чаталами і гілками. Зніміть ловчі пояси, паперові спаліть, а виготовлені з мішковини прокип’ятіть, висушіть і складіть у сухому місці до майбутнього року. Обробіть 3% залізним купоросом чатали, складіть їх на підставки і накрийте плівкою, щоб не гнили. Виріжте сухі і поламані гілки, зберіть і спаліть їх. Камедь на кісточкових обережно зріжте ножом, рани промийте 3% розчином оцту, або щавлевої кислоти. Восени можна також лікувати рани та дупла. Краї їх зачистіть гострим ножем і замажте садовим варом, фарбою на оліфі, або сумішшю глини, коров’яку з додаванням невеликої кількості дрібної вовни.

…………..Для захисту майбутнього урожаю

Восени заготовте коріння чемериці, відвари і настої з якого знищують яблуневих попелиць, малинового жука, несправжньогусениць вишневого слизуватого трача, яблуневої плодожерки, гусінь кільчастого шовкопряда, відлякують мишей та павуків.

У цей же час заготовляйте кореневища кінського щавлю та кульбаби, які можна використати для боротьби з кліщами і попелицями; живокості (дельфінію) – проти білана жилкуватого, золотогуза, кільчастого шовкопряда, яблуневої мідяниці та городніх шкідників. Зберіть і нанизайте на нитку чи на риболовну жилку нетоварні (але не уражені збудниками хвороб) плоди гіркого перцю, які навесні та влітку майбутнього року стануть у пригоді для боротьби з попелицями та слимаками………….

Видаліть кореневу поросль, вирізавши пагони в їх основі на кільце, щоб не витрачати для цього дорогий час весни. Якщо влітку були дуже поширені грибні хвороби, яблуню, аґрус та смородину обробіть 5% розчином залізного купоросу, а суниці – 1% бордовською рідиною, або її замінниками.

Багато шкідників зимує в тріщинах і під корою на стовбурах дерев. Тому їх ретельно очистіть скребачками та ножами, обприскайте залізним купоросом та побіліть густим розчином вапна (2-3 кг вапна, 300 г мідного купоросу та 1 кг глини на 10 л води), або спеціальною захисною фарбою. Це також профілактика проти сонячних опіків.

При утриманні ґрунту під чорним паром наприкінці вересня перекопайте його в міжряддях на глибину 18-20 см, а в пристовбурних кругах 10-12 см, зменшуючи глибину безпосередньо біля стовбура дерева. Перед перекопуванням внесіть з розрахунку на 1 м2  площі 50-100 г фосфорних, 20-40 г калійних добрив та по 5-10 кг органічних добрив. Восени азотні добрива не вносьте, щоб не викликати росту дерев. Крім того, азотні добрива дуже леткі. Осінньо-весняними опадами вони можуть вимитись за межі кореневої системи дерев та кущів.

Коріння малини розміщене неглибоко, а тому внесені добрива лише злегка загорніть зверху невеликим шаром ґрунту.

Для успішної зимівлі необхідно, щоб плодові дерева нагромадили достатньо поживних речовин, а тканини визріли, а тому не слід в кінці літа – на початку осені підживлювати їх азотними добривами та щедро поливати. Молоді пагони корисно прищипнути, а іноді навіть підсушити ґрунт, для чого перекопайте пристовбурні круги.

Після опадання листя в посушливу осінь і якщо буде високий урожай, який виснажує дерева, проведіть підзимні вологозарядкові поливи, витрачаючи по 60-70 л води на 1 м2 пристовбурного круга. Вони сприяють осінньому росту коріння і поліпшують умови зимівлі дерев, тому що навіть у період спокою дерева випаровують вологу і якщо в ґрунті її обмаль, можуть загинути, або ослабнути. На піщаних та кам’янистих ґрунтах такі поливи особливо бажані, норми їх можуть бути дещо вищими.

Готуючи сад до зими, очистіть його територію від рослинних решток, щоб вони не приваблювали мишей. В окремі роки вже восени видно, що мишей буде багато і щоб запобігти пошкодженню дерев, розкладіть принади. Розкладіть їх так, щоб вони були недоступними для птахів та домашньої  птиці.

Листя може стати резервацією хвороб і шкідників, а тому його своєчасно згребіть і спаліть, або складіть у компостну купу.

Для захисту коріння від вимерзання утепліть ґрунт, розклавши в пристовбурових колах та на посадках малини і смородини перегній, компост, торф чи тирсу шаром 5-6 см. Піщані ґрунти промерзають більше, тому шар мульчі повинен бути товстіший.

Після настання сталих морозів і при утворенні на поверхні ґрунту невеликої промерзлої кірки, вкрийте суниці матами, соломою чи стружкою. Не слід вкривати листям яблуні, груші, вишні, у яких з суницями є спільні хвороби та шкідники. Небажана як покривало також тирса, якунавесні важко зібрати і винести за межі грядок.

Поділитись: