Епіпремнум

сциндапсус

Епіпремнум золотавий ( Epipremnum aureus)

 

Епіпремнум, сциндапсус (Потос) - Epipremnum, Scindapsus (Potos) - називають по різному - ліана з  серцевидними листками зеленого забарвлення з плямами та прожилками різних форм та відтінків. Стебло гладке з маленькими повітряними корінцями. Родом з тропічних лісів Південно-Східної Азії. Росте досить скоро, в домашніх умовах приріст досягає 1,5 метра в рік.  Стебло може виростати в довжину до 10 метрів і навіть більше. В природі росте й до 40 метрів.

Рослина, завдяки потужній ліані, численним великим листям, бере величезну роль в очищенні повітря від шкідливого пилу і навіть отруйних речовин. Чудово справиться з надлишком вуглекислого газу в світлу пору доби. Тому його можна рекомендувати в шкільні приміщення. Також, за східними повір'ями приносить мир і затишок, стимулює лінивих до активності.

Проте цій безумовно корисній і красивій рослині приписують і брехливі звинувачення, що вона приносить біду в дім та прогонить з сім'ї чоловіків чи женихів. Ці звинувачення лунають в сторону всіх плющів, а причина тому - листки ростуть не парами, а по черзі.. Також причиною є його назва - диявольський (чортів) плющ. Таку назву (сциндапсис з латинської - диявольський) він заслужив через те, що як і кожен плющ - є ядовитим...

Сік плюща може визивати роздражнення шкіри та слизових оболонок. Тому слід бути обережним при догляді за ним. Після робіт по догляду варто вимити руки, а ще краще - працювати в захисних рукавичках. Також важливо, якщо в дому є малі діти, розмістити його так, щоб вони не змогли до нього добратися і контаткувати  зним!

Пересаджують молоді рослини щорічно, великі екземпляри - лишень при необхідності. Пересадку епіпремнумів проводять весною. При пересадці слід вважати на стебла, щоб не поламати їх. Земля для епіпремнумів золотавих має бути легкою, пухкою. Складають з рівних частин дернової, листяної землі з додаванням торфу та піску.

Росте епіпремнум  скоро. Кінці стебел прищипують, стимулюючи до росту бокові пагони.

Розмножують епіпремнуми стеблевими живцями. Найкраща пора для вкорінення живців - весна. Також добре вкорінюються і літом. Але корінці можуть появитися не зразу. Щоб прискорити процес коренеутворення - використовують фітогормони. Садять живці в вологу землю і ставлять в затінене місце. Для кращого проростання накривають плівкою. Під час вкорінення землю практично не поливають.

Епіпремнуми полюбляють досить яскраве світло, але розсіяне, без прямого сонячного проміння. Також добре ростуть і в напівтіні. Можуть рости і в тіні та при штучному освітленні в дальніх кімнатах, проте може пропасти характерне забарвлення листків.

Епіпремнуми потребують рясного поливу з весни й до осені. Проте горшки повинні бути з дренажними отворами, воду з піддонів зливати. Зимою поливати обережно, особливо при низьких температурах. Рослина потребує високої вологості повітря, тому з весни й до осені її часто обприскують.

Температура для утримання епіпремнумів повинна бути помірна. Зимою не опускатися нижче 10-12°С, для епіпремнума писаного (pictus) не менше 16°С.

Чим вища температура - тим вища повинна бути і вологість. Слід оберігати рослини від протягів і сухого повітря, що йде від опалювальних приборів.

В період інтенсивного росту (весна-осінь) підживлювати рослину слід часто - не менше 2 раза на місяць. Для підживи можна брати універсальне мінеральне добриво для листяних вазонків. Взимку підживлюють раз на місяць, або й не підживлюють взагалі.

Цвітуть епіпремнуми в кімнатних умовах рідко. Квіти непримітні.

Серед шкідників рослину частіше вражає щитівка, павутинний кліщ, трипси.

Серех хвороб - гниль. Рослина має досить слабкий імунітет, тому не стійка до шкідників і хвороб. Не варто розміщати поряд з хворими рослинами.

* Якщо листя епіпремнума обпадає, а стебла гниють - причиною зазвичай є перезволоження землі, особливо взимку. Негайно вжийте відповідних заходів.

* Якщо листя епіпремнума коричневі і закручуються кінчики - причина зазвичай в занадто сухому повітрі. Регулярно обприскуйте листя.

* Якщо краї листочків епіпремнума коричневі, а на поверхні коричневі плями - зазвичай причина в недостатньому поливі в період росту. Поверхня землі в горшках повинна підсихати між поливами, але не можна допускати, щоб земляна грудка висихала повністю.

* Якщо в епіпремнума закручені в'ялі листки - зазвичай це вказує, що ваша рослина "підмерзла". Сциндапсуси дуже не люблять різкого пониження температури нижче 12°С.

 

 

Поділитись: