Таємниця довголіття

бузина

Мабуть, вам доводилось чути легенду про трьох старців, які своїм довголіттям зобов’язані бузині.
Як і калина, бузина належить до родини жимолостевих. У Карпатах росте три види бузини: чорна, червона й трав’яниста. Остання є багаторічною трав’янистою рослиною. У народі бузину називають по-різному: баз, бзина, габзяк, хобта, базник тощо. Чорна й червона бузина – це чагарникові рослини. Пагони їх грубі, у чорної – з неприємним запахом. Листя складне й супротивне. Цвітуть бузини по-різному. Першою у травні зацвітає червона, потім – чорна, а останньою цвіте у липні трав’яниста. Квіти бузини дрібні, білі чи кремові, з важким духмяним запахом, зібрані у щитковидні чи головко видні суцвіття. Всі вони не відзначаються нектароносністю, а ціняться у бджільництві як пилконоси. Першою в липні плодоносить червона, потім – чорна, а за нею трав’яниста. У чорної і трав’янистої бузини плоди чорні, червоної – з яскравим кораловим кольором. Ростуть бузини у підліску, на смітниках, по схилах. Серед інших чорна найбільш вибаглива до ґрунту, і тому високо в гори не піднімається. Там ви побачите більш морозостійку червону бузину. А трав’яниста частіше тулиться до пасовиськ, узлісь. Ми звикли бачити бузини всюди, а тому на них мало хто звертає увагу: меду не дають, ягоди наче не їстівні, листя худоба не поїдає. Ну що цікавого в бузини?
Виявляється є чимало. Так природа ховає багато надзвичайного серед найбуденніших для людського ока рослин. Уже відзначено поживність і, що несподівано, цілковиту їстівність бузинових ягід. Але слід застерегти цікавих: їстівні плоди лише чорної бузини. З них виготовляють смачне повидло та киселі. Ягоди бузини мають лікарські властивості, тому такі киселі рекомендуються при шлункових хворобах. Тільки не забудьте перед уживанням відцідити ягоди. Стійкість соку бузини знає кожен з дитинства, коли довго не відмивалися руки від слизьких чорних ягід. А чи знаєте ви, що за часів бурси в Україні всі учні писали чорнилами, виготовленими з ягід бузини? На Кавказі до останнього часу з ягід бузини одержували виварюванням стійкий оливковий барвник для шовкових тканин.
З кори і молодих корінців бузини виготовляють відвар, яким користуються при діабеті, водянці чи вживають як сечогінне. Такий відвар краще робити з трав’янистої бузини.  Зілля збирають восени й висушують. Потім, за потребою, його запарюють в окропі з розрахунку 30 грамів зілля на літр води. Листя чорної бузини теж вживається з подібною метою. Його виварюють в меду і вживають як проносне. У народній медицині знаходять застосування також і квіти бузини. Відвар сушених квітів вживається як потогінне, рекомендується проти хрипів у грудях, запалення вух.
Не лише лікарські властивості, але й фітонцидність сильно розвинені у бузин. Відомий лісовод А. Т. Болотов писав у 1785 році, що від квітів бузини таргани тікають з хати. Якщо свіжі гілки занести до стайні, то миші її покидають. Навіть у садку, де росте бузина, різко зменшується кількість шкідливих комах. Люди здавна помітили це і для захисту порічок чи аґрусу оточували кущі гілками бузини: цього досить, щоб зберегти урожай від пожадливих гусениць. Дуже корисна бузина і в лісі. Вона оздоровлює місцевість, поліпшує ґрунти листяним опадом. Лісівники знають: там, де росла бузина, можна вирощувати найвибагливіші до ґрунту породи. У давнину, коли не було мила, користувались ягодами бузини. Ці ягоди добре відпирають речі, не даючи піни.
Ягоди бузин служать кормом для багатьох видів птахів і звірів. Але чи доводилось вам чути про такі курйози. Напровесні лисиці часто об’їдають кору бузини. А одного разу гербарії Ленінградської лісотехнічної академії було пошкоджено… котами. У березні вони розпатрали засушені зразки бузинових гілок. Чому? Річ у тому, що кора бузини містить валеріанову кислоту, якої багатьом тваринам бракує ранньої весни.
Ось вам і бузина! Можна ще чимало таємниць розказати про цю рослину. Наприклад, здавна в Європі вона вважалась священною рослиною. Від іранського музичного інструменту самбуки пішла латинська назва бузини самбукс. Селяни перекладали скирти гілками бузини, щоб там не заводились миші та багато іншого. Відомі декоративні форми бузини з розсіченим листям та з карликовою формою крони.
У наших лісах бузина займає скромне місце підліскової рослини. Людина не завжди відчуває значення подібних рослин, спираючись на враження наочного сприймання. А скільки корисного лишається поза нашою увагою, скільки цікавого й важливого може розповісти людині непоказний і такий буденний кущ бузини.

Поділитись: