Овочі та зелень в кімнаті

перець

Фотографію надала учасниця групи "Квітникарство" Lyudmyla Sorochuk

Забезпечити сім’ю зеленню цибулі, петрушки селери, невеликою кількістю огірків і помідорів до свят можна, використовуючи “виробничі” площі квартири. З цією метою заготовлені з осені цибулини, коренеплоди, та бульби висадіть у ящики, відра, плівкові мішки та інші пристосування, котрі наповніть поживним ґрунтом, теж заготовленим з осені.

Для вигонки зелені придатні великі ящики (можна збити з дощок чи купити в магазині пластикові). Оптимальна їх ширина зверху 30 — 40, знизу 20 — 25, висота 12 — 16 см. Однак, якщо враховувати ширину підвіконня, розміри можуть бути дещо іншими. Ящик вистеліть плівкою, на дно покладіть дренаж з битої цегли, черепиці, гравію, зверху яких насипте шар піску 5 — 6 см.

“Букет” з вигоночних овочів можна скласти в поліетиленовому мішку шириною 50 — 60 см і довжиною, рівною довжині підвіконня склеївши праскою. Наповніть його просіяним перегноєм, торфом, або компостом, збагаченим добривами, і заклейте праскою. По верхній частині мішка через 10 — 12 см зробіть отвори діаметром 3 — 6 см. Мішок покладіть на підвіконня, через отвори полийте і висадіть вигоночні культури.

Добру “грядку” для вигонки зелені можна виготовити із поліетиленового відра. По всій його площі через 6 — 7 см проріжте отвори діаметром 2,5 — 3 см, а в дні зробіть невеликі отвори для дренажу. На дно відра насипте ґрунт шаром 4 — 5 см, а з внутрішнього боку вставте в отвори цибулини, кореневища щавлю, коренеплоди петрушки, селери, столових буряків, щоб був асортимент зелені. Вставляючи рослини, пересипте їх ґрунтом і, злегка зволожуючи його, наповніть відро. У верхній частині також висадіть рослини. Відро поставте на підвіконня, або навіть підвісьте і щодня повертайте, щоб забезпечити рівномірне освітлення. Маючи 3 — 4 таких відра, можна налагодити конвеєр вітамінів взимку.

Зелень цибулі можна одержати в кімнаті без особливого зусилля. Для цього візьміть цибулю-вибірку, дрібні, або спотворені (але не хворі) цибулини, зріжте шийку, або зробіть кілька вертикальних надрізів верхівки цибулини. Укладіть, злегка вдавлюючи в ґрунт, густо одну біля другої (мостовий спосіб). Присипати зверху ґрунтом не слід. Поливайте через 3 — 4 дні. Перші 10 — 12 днів ящики можна тримати в темряві при температурі не нижче плюс 18 — 20 °C. Після появи сходів їх виставте на світле місце. Збирайте зелень вибірково, зриваючи крайнє листя, або проріджуючи грядку чи видаляючи частину цибулин.

Зелень можна одержати без ґрунту — скласти цибулини в неглибокі ящики і наполовину залити їх теплою водою. Після випаровування воду долити. Щоб цибулини не загнивали, їх періодично на 3 — 4 дні залишайте без води. Але краще цибулини розміщувати на кришці ящика з отворами діаметром 3 — 5 см. При цьому вони стикаються з водою лишень корінцями і не загнивають.

Для одержання зелені цибулі заготовлені з осені дернини багатгорічної цибулі — батуна, слизуна, шніту багатоярусного та запашного розкладіть у мілкому посуді і злегка поливайте, тримаючи при температурі 20 — 25 ºC.

Зелень петрушки і кореневої селери вирощують з коренеплодів. Їх обпудрюють гашеним вапном і щільно (мостовий спосіб) укладають рядками через 6 — 8 см, перекладаючи добре зволоженим перегноєм. Не можна засипати верхівкові бруньки. Після укладання злегка поливають теплою водою. Перші 6 — 7 днів можна тримати в затінених місцях, а після того, як зелень почне підростати — ящики виставляють у світле місце, бажано на вікна, що виходять на південь. Поливають рідше, аніж цибулю, щоб коренеплоди не загнили, а при появі ознак загнивання — викидають їх. Першу продукцію можна одержати на 12 — 15 день, краще розпочати зривати крайні черешки через 30 — 35 днів.

Таким способом можна одержати зелень столових буряків та ревеню, використовуючи дрібні коренеплоди і частинки кореневищ.

У кімнаті можна виростити невелику кількість спаржі, використовуючи заготовлені з осені старі кореневища. Їх щільно складіть у ящики, засипте шаром ґрунту не менше 6 см і полийте теплою водою. Для одержання пагонів спаржі світло не потрібне, тому ящики можна тримати в темному місці при температурі не нижче 18 ºC. Через 18 — 20 днів можна збирати делікатесну продукцію.

Невелику кількість зелені для приправ можна одержати в кімнаті, якщо висіяти в ящики з поживним ґрунтом насіння крес-салату (хріниці посівної), гірчиці салатної, кропу, листових салатів, капусти пекінської. Насіння розкидайте по заздалегідь зволоженій поверхні ґрунту, а зверху засипте невеликим шаром просіяного перегною, або некислого торфу. Поливайте помірно, ящики виставляйте на добре освітлене місце. Уже через 10 — 12 днів можна зрізати невелику кількість крес-салату, а через 25 — 30 днів іншу зелень.

Огірки й помідори можна вирощувати в кімнаті в ящиках, відрах, поліетиленових мішках та іншому посуді місткістю не менше 6 — 10 л і висотою 25 — 30 см. Ґрунтову суміш підготуйте з чотирьох частин за об’ємом некислого торфу, такої ж кількості перегною, однієї-двох частин родючого ґрунту і однієї частини піску, або тирси. Якщо немає торфу, суміш приготуйте з п’яти частин ґрунту, такої ж кількості перегною і однієї-двох частин піску або тирси. На 10 л суміші додайте сірникову коробку сечовини (карбаміду) і одну коробку хлористого, або дві сірчанокислого калію, пів коробки калімагнезії і жменю попелу. Всі компоненти ретельно перемішайте і наповніть посудини.

Огірки. Для ранніх строків сівби (кінець грудня — початок січня) використовуйте тіньовитривалі гібриди, що не потребують запилення.

Від висіву насіння до одержання перших плодів проходить 60 — 75 днів. Щоб одержати свіжі плоди до першотравневих свят, насіння висійте 20 — 25 лютого. Його відкалібруйте, проростіть, щоб воно накільчилось і висійте у розсадні горшки розміром 8 — 10 см. До появи сходів можна тримати в темряві, але щоб температура вночі була 15 — 16° C, а вдень — не нижче 22 °C. З появою сходів горщики перенесіть у добре освітлене місце, протягом дня переміщуйте відносно вікна, бажано досвічувати. При витягуванні сіянців їх можна укласти спіраллю і зверху насипати шар ґрунту товщиною 2 см. Регулярно поливайте, через 12 — 15 тижнів підживіть, розчинивши в 10 л води 30 — 40 г органічних та мінеральних добрив. Другий раз підживіть подвійною дозою добрив через 10 — 12 днів, а пізніше — через 7 — 8 днів, в залежності від їх росту.

Через 3 — 4 дні після останнього підживлення обережно пересадіть розсаду, щоб не пошкодити корінці, на постійне місце. Порожнини між горщиками засипте ґрунтом, а для підв’язування рослин поставте кілочки висотою 60 — 70 см, або зробіть драбинку. Регулярно поливайте теплою водою і обприскуйте рослини з пульверизатора.

При доброму догляді через 35 — 40 днів з’являться перші квіти. Через 12 — 14 днів можна зняти перші плоди. Щоб налагодити конвеєр, через 25 — 30 днів висійте насіння на розсаду в нові горшки. В короткі, похмурі дні рослини досвічуйте лампами денного світла протягом 4 — 5 годин вранці та увечері. На вікні зробіть шпалеру. Для боротьби з павутинним кліщем раз на тиждень обприскуйте настоєм лушпиня цибулі (20 г лушпиня залийте 1 л гарячої води і настоюйте дві доби).

 

* Плоди огірків, що вирощуються в теплиці, парнику, або кімнаті, збирайте рано вранці до їх нагрівання. Зірвані з рослини у другій половині дня, вони в’януть і гірше зберігаються.

* Огірки не слід тримати в одному пакеті, або поряд з плодами помідорів, перцю, динь, які виділяють етилен, від нього плоди огірків швидко псуються.

 

Помідори можна виростити на тих же ґрунтах, що й огірки, але посуд бажано взяти дещо більшого розміру. Строк одержання стиглих плодів значно довший, ніж огірків, а тому щоб одержати їх до першотравневого столу, вирощування треба розпочинати вже в грудні.

Насіння перед висівом намочіть в 1 %-вому розчині марганцевокислого калію (10 г на 1 л води), після чого промийте чистою водою і просушіть.

Розсаду краще вирощувати в невеликих горшках, підтримуючи температуру в місці її знаходження не нижче 15 — 17 °C, обов’язково досвічувати вранці і ввечері люмінесцентними лампами. На постійне місце висадіть через 30 — 35 днів.

Зразу ж після пересаджування підживіть фосфорно-калійними добривами — 2 — 3 г калійної солі і 3 — 4 г суперфосфату на 1 л води. Через 10 — 12 днів підживіть вдруге, збільшивши кількість фосфорних добрив до 6 г, калійних — до 4 г і додавши 1 г сечовини (карбоміду).

Пасинки, що з’являються в пазухах листків, обережно зріжте гострим ножем, або лезом. Зріз присипте свіжим попелом. Пасинки можна укоренити в горшках, що дозволяє одержати плоди з цих рослин на кілька тижнів раніше, ніж при вирощуванні з насіння.

Рослини формуйте в один-два стебла. Для кращого запилення щодня злегка постукуйте по кілочках, на яких підв’язані рослини. Видаляйте деформовані квіти.

Щоб запобігти захворюванню фітофторозу перед пересаджуванням на постійне місце і перед цвітінням, зробіть профілактичне обприскування відповідними пестицидами.

Поділитись: