Ви є тут
Висаджуємо дерева та кущі
Перед садінням грунт удобріть, вносячи по 10-15 кг органічних добрив на 1 м² з додаванням по 60 - 70 г фосфорно-калійних мінеральних добрив.
Ряди дерев краще розташовувати в напрямі з півночі на південь - при цьому поліпшуються умови освітлення дерев протягом дня. Відстань між сусідніми рядами залежить від висоти дерев. Вільний від гілок простір повинен дорівнювати висоті дерев. Тобто, при ширині крони 2,5 - 3 м і висоті дерева 2,5 - 3 м відстань між рядами повинна становити 5 - 6 м. При закладанні формового садка слід потурбуватись про опори для дерев - шпалери, чаші.
Щоб сад був продуктивним і радував господаря, а не завдавав прикрості, заздалегіть (взимку) сплануйте все на папері, беручи до уваги розміщення будівель, декоративних дерев, овочів і квітів. Потім весь план якомога точніше перенесіть на площу ділянки (забийте кілочки і на них напишіть породи та сорти дерев, ягідників та інших рослин). Після перенесення плану в натуру приступіть до копання посадочних ям. Робити це бажано за кілька днів, а то й місяць до садіння.
На придбаних у розсаднику чи в любителів саджанцях зразу ж ошмигніть листя, щоб воно не випаровувало вологу, а корені обмотайте вологою мішковиною, або папером, а зверху плівкою і обв’яжіть шнурком. Робити це треба обов’язково - відкрите коріння через кілька хвилин може засохнути і значно погіршаться умови приживлення рослин, а то й зовсім вони можуть не прийнятися. Привезені саджанці краще висадити в заздалегідь викопані ями. Якщо відразу цього зробити не можливо, прикопайте їх у ґрунт, краще у напівзатіненому місці так, щоб коріння було повністю у вологій землі. А землю, якою присипаєте коріння - добре утрамбуйте.
Щоб ви наочно уявили послідовність та деталі операцій по садінню дерев, звертаємо вашу увагу на особливо важливі з них:
* Яму для плодових дерев викопайте діаметром 80 - 100 см і глибиною 50 - 60 см. Верхній шар ґрунту складіть з одного боку, нижній - з іншого.
* Саджанець звільніть від упаковки, або візьміть з прикопу і уважно огляньте його: чи цілі гілки, чи немає пошкоджень стовбура та коріння гризунами. Обріжте пошкоджені та уражені хворобами частини коренів. Коріння занурте в бовтанку з глини та гною, в яку бажано додати невелику кількість гетероауксину.
* На дно посадочної ями насипте горбик суміші з верхнього шару ґрунту і перегною, торфу чи компосту. Поставте саджанець, орієнтуючи його в тому ж напрямі, в якому він ріс у розсаднику. Розкладіть на горбику коріння і засипте його сумішшю ґрунту і перегною (1 : 3). Саджанець злегка струшуйте і підтягуйте догори. Коренева шийка повинна бути на 6 - 7 см вище рівня ґрунту за межами ями.
* Після того як коріння засипане, ґрунт утоптуйте ногою рівномірно по всій ямі. Стопу ноги ставте радіально носком до дерева.
* Зверху насипте горбик землі, а потім, розгрібаючи його, зробіть лунку для післясадивного поливу. В ній повинно вміститись 2 - 5 відер води. Поливайте обов’язково незалежно від погоди і стану ґрунту. Полив необхідний, щоб ущільнити ґрунт і покращити контакт коріння з ним. Якщо після поливу оголилось коріння - підсипте ґрунт.
* На щойно висадженому восени саджанці виріжте лише пошкоджені гілки, а формування крони проведете вже навесні наступного року.
Восени також краще висадити ягідні кущі. За осінньо-зимовий період ґрунт добре осяде і ущільниться навколо їх коріння, наростуть пошкоджені корінці. До того ж більшість ягідних починають ріст дуже рано навесні (особливо агрус та смородина).
Готуючи місце під ягідники, особливу увагу зверніть на ретельне вирівнювання ґрунту, щоб не було застоювання води. Перед перекопуванням на 1 м2 площі внесіть по 10 - 15 кг органічних, 50 - 60 г суперфосфату та 60 - 70 г калійних добрив, а на кислих ґрунтах обов’язково по 400 - 500 г вапна.
Смородину розміщуйте через 1 - 1,25 м, агрус - 1,5 м, малину - 0.5 - 0.7 м. Посадочні ями під кущі викопуйте шириною 50 - 60 см, глибиною - 30 - 40 см. Крім добрив, внесених під перекопування, у кожну яму додатково внесіть, перемішуючи з ґрунтом такі добрива: 10 - 15 кг органічних (перегною, торфу чи компосту), 100 - 150 г попелу, а якщо його нема - 100 - 150 г суперфосфату і 30 - 40 г калійних добрив. Техніка садіння кущів така ж, як і дерев. Смородину, порічки і малину можна садити в траншеях глибиною і шириною 30 - 40 см похило, а агрус ставте обов’язково вертикально. Ягідні кущі після поливу підгорніть ґрунтом, а ще краще насипте горбик перегною, або компосту висотою 12 - 15 см.
Восени також можна пересаджувати дерева, які на ваш погляд ростуть не там, де вам би хотілося. Пересаджування дерев - дуже відповідальна операція, тому що при цьому дерево позбавляється основної маси продуктивного коріння, порушується співвідношення між силою кореневої маси і надземними гілками. Викопувати дерево треба з великою грудкою землі, краще пізно восени, коли верхній шар ґрунту вже промерзає. Але як би ви обережно не викопували, більшість коренів відрізається. Те коріння, що залишилось не спроможне задовольнити потребу всього листкового апарату у воді. Щоб привести потребу листя до можливостей коріння, рано навесні укоротіть основну масу гілок, зберігаючи їх супідрядність. За пересадженими деревами особливо ретельно доглядайте - своєчасно їх поливайте і підживлюйте насамперед азотними добривами.
Не забудьте восени викопати ями та траншеї для садіння дерев і ягідних кущів навесні, якщо в цьому буде необхідність.