Часник

часник

Немає іншої овочевої рослини, яка б відзначалася такими лікувальними властивостями, як часник. Офіційною медициною вважається хорошим анти паразитним, сечогінним і глистогінним засобом, підвищує апетит, і регулює діяльність кишково-шлункового тракту. Часник вживають від атонії шлунка і кишок, диспепсії, хвороб дихальних шляхів, бронхіальної астми і гіпертонії, водянки, атеросклерозу і грипу. Мазь з нього (товчений часник із свинячим салом) – засіб від бородавок, мозолів і укусів гадюк. Єдина незручність при вживанні часнику – неприємний запах. Значною мірою його можна позбутися, якщо пожувати свіжий корінь петрушки, або лепехи (аїру).

Є дві різновидності часнику – стрілкуючий і нестрілкуючий. Перший з них утворює стрілки з повітряними цибулинами (більбочками). Це переважно озима форма, утворює великі головки і дає високий урожай, який проте погано зберігається взимку. Нестрілкуючий часник стрілок не формує, зубки в нього дрібні, сіяти його краще навесні – яра форма. Перевага його в тому, що він добре зберігається і його можна споживати і навесні. Слід, однак, підкреслити, що поділ на озиму і яру форму умовний – висіяний під зиму ярий часник може утворювати головку, так само, як і озимий при ранньовесняній сівбі може дати урожай, але значно нижчий, ніж при висіві восени. Два районовані в Україні сорти часнику – Одеський 13 і Український білий гуляйпільський – вважаються одночасно ярими і озимими нестрілкуючими формами.

Наскільки часник корисний, настільки примхливий при вирощуванні. Часник – одна із небагатьох культурних рослин, що розмножується вегетативно – зубками, або повітряними бульбочками (які теж являють собою вегетативне утворення, а не насіння).

Звертаємо увагу на необхідність добору для вирощування місцевих форм і сортів часнику. Часник, який росте в інших областях, може давати поганий врожай , вироджується, дає дрібні цибулини.

Вирощувати часник можна з зубків, повітряних цибулинок і однозубок (сіянки).

З зубків можна одержати високий врожай, але при цьому витрачається товарний часник. Сівба повітряними цибулинками сприяє оздоровленню садивного матеріалу, але це дуже клопітка справа, товарну продукцію можна одержати тільки через два роки. Вирощування з одно зубки має ті переваги, що спочатку на обмеженій площі одержують сіянку-однозубку, а потім її розсаджують на постійне місце за такою ж схемою, що і зубки. Тому ці способи слід поєднувати. Але який би із способів ви не обрали – обов’язково зубки, повітряні цибулинки і одно зубки сортуйте за розміром, глибину загортання встановлюйте залежно від розміру – чим вони крупніші, тим глибше загортайте.

Площу під часник добре вирівняйте. Для часнику найбільш придатні захищені від вітру, бажано піщані грунти. Непридатні ділянки з близьким рівнем підґрунтових вод і ті, що затопляються навесні. Грунт готуйте заздалегідь, перед перекопуванням на 1 м² внесіть по 8 – 10 кг перегною (свіжий гній не вносити!), або компосту і по 20 – 30 г карбоміду, суперфосфату і калійної солі. Якщо гною немає, норму мінеральних добрив слід подвоїти. Після перекопування грядку ретельно вирівняйте, полийте і до сівби підтримуйте в пухкому, чистому від бур’янів стані.

Добрі результати дає вирощування часнику в міжряддях суниць – не треба окремо готувати грунт, а поливів і розпушувань грунту, які проводять на ягіднику, достатньо для гарного росту часнику. Крім того, часник захищає суниці від хвороб і шкідників.

Сіяти часник треба в такі строки (в Україні в різних областях це початок вересня – кінець жовтня), щоб він укорінився, але сходи не вийшли на поверхню.

Садивний матеріал протруїти однопроцентним розчином мідного купоросу, або протягом 15 – 24 годин витримайте у слабкому розчині марганцевокислого калію.

Грядки робіть шириною 120 – 150 см з відстаню між ними 25 – 30 см, а між рядками на грядках 15 – 20см. Зубки і одно зубки розкладіть у рядках донцем вниз, великі через 10, середнього розміру через 8 і дрібні через 6 см. Загорніть залежно від розміру на 4 – 6 см з обов’язковою орієнтацією донцем вниз. З настанням сталих морозів грядки накрийте соломою, бадиллям, листям, а взимку затримуйте сніг.

Рано навесні, як тільки відтане земля, укриття зніміть і складіть на компостну купу, грунт глибоко розпушіть. З початком інтенсивної вегетації підживіть такими ж дозами добрив, як і цибулю, а всього підживлювати слід 2 – 3 рази.

Ярий часник сійте якомога раніше за такими ж схемами, що і озимий, зубки загортайте на 2 – 3 см. Через 6 -7 днів рясно полийте. Щоб головки були великими, регулярно зривайте стрілки. Залишайте тільки відібрані на насінники.

Стрілкуючий часник збирате, як тільки пожовкне листя, а нестрілкуючий – на початку його вилягання.

Кілька порад по насінництву. Вже з весни позначте рослини з товстим стеблом і великою кількістю листя – це ознака того, що тут буде велика цибулина. Слід також відбирати ті рослини, на стрілках яких  утворюються крупні повітряні цибулини. При розлущуванні головок відкидайте з рожевими денцями – це ознака ураження хворобами.

Поділитись: