Лілія лісова

лілія лісова

Червона книга України!

Основними причинами зменшення популяцій лісової лілії є інтенсивне збирання рослин на букети, викопування цибулин тощо.

Лілія лісова (Lilium martagon L.)українська народна назва — сара́нка.. Багаторічна цибулинна рослина до 150 см заввишки з родини лілійних.

Наукова назва роду походить від грецької назви лілій «леїрон». А ось наукова видова назва, як не дивно, має космічне походження. Колись алхіміки вважали, що ця рослина походить ніби з Марса і дали їй назву «мартагон». З цибулини цієї рослини вони готували золотистого кольору настій, який ніби за певних умов міг перетворювати прості метали на золото.

Росте в листяних та мішаних лісах, по чагарниках. Поширена спорадично в Закарпатті, Карпатах, Ростоцько-Опільських  лісах, рідше на Поліссі та в Лісостепу. Цвіте у червні – липні.

Цибулини цього виду їстівні. Хоча квітки мають неприємний запах, проте їх оригінальна краса приваблює кожного, і через це їх неодмінно виривають. Не робіть цього! Квітами можна милуватися на живому стеблі. Адже зірвані квіти згодом будуть на смітнику, або під ногами на асфальті. Рослина стає дедалі рідкіснішою і потребує охорони. Це єдиний представник роду лілій, який трапляється у нашій флорі в дикому стані.

Автор фото: Sergey M. Sazhin – User:Sazhin64 – [email protected] - Власна робота, GPL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=640152

Поділитись: