Ви є тут
Садимо горіховий сад
Чому варто посадити горіховий сад?
Багато хто має земельну ділянку, проте не знає, що з нею робити. В результаті вона заростає бур’янами, кущами, деревами… Можна звичайно віддати орендарям, та не всюди це можливо…
А можна використати її для себе і для своїх нащадків, докладаючи мінімум зусиль і затрат. Не потрібна вона вам, то колись ваші діти, чи онуки скажуть ДЯКУЮ! Тому один із варіантів, як її використати ефективно – посадити горіховий сад.
Чому саме горіхи? Все просто – горіхи не вибагливі до ґрунтів, добре адаптовані і ростуть в нашій кліматичній зоні, майже не потребують догляду (хіба в перші 2 роки глядіти, щоб не вкрали саджанці, ну і пізніше – коли почнуть родити, слідкувати, щоб не вкрали врожай).
Для прикладу яблуневий сад ефективно плодоносить близько 20 років, в той час горіховий – не менше 100 років. Максимальну кількість плодів горіхи починають давати у віці від 50 років.
Ось починає плодоносити горіх приблизно в 10 років +- 2 роки… Якщо купуєте готові, щеплені саджанці – то скоріше, в 4-6 років.
Також, якщо ви все-таки вирішили посадити фруктовий сад – обсадіть його по периметру горіхами (якщо дозволяє розмір земельної ділянки), або з сторони переважаючих вітрів (звідки найчастіше дують вітри). Вони дуже скоро ростуть – мають велику, пишну крону – тому захистять ваші молоді посадки плодових дерев від шкідливого впливу вітру.
Плоди горіхів надзвичайно корисні. Відповідно на них є великий попит і гарна ціна. Також використовують не лишень плоди, а й листя, кору, лушпиня з плодів не визрілі плоди в різних галузях народного господарства та в медицині. Так свіже листя і не визрілі плоди мають в десятки раз більше вітаміну С (аскорбінова кислота), аніж в лимона.
Завдяки бактерицидним та фунгіцидним властивостям листя горіхи можуть значно підвищити санітарні норми повітря в містах та в промислових районах. Листя має здатність вбивати хвороботворні мікроорганізми, а також завдяки великій кроні та широкими листками, чудово вбирають пил і різні викиди в атмосфері. Тому волоський горіх – бажаний гість любого парку, чи лісосмуги.
Як вибрати ділянку для горіхового саду? Тут все просто, оскільки волоські (грецькі) горіхи чудово ростуть практично на любих землях. Добре себе почувають як на важких глиняних ґрунтах, так і на легких піщаних. Найкраще підходять рівні ділянки, або рівномірно-похилені з нейтральною, або слабо-лужною реакцією ґрунту.
Погано переносять ділянки, розміщені в долинах, близько до річок, надмірну вологість.
Де і як придбати саджанці волоського ( грецького ) горіха?
В україні є три великі господарства, що займаються горіхівництвом: в Чернігівській, Миколаївській та Чернівецькій областях. В чернівецькій (найближче до мене) області вирощують горіхи на Придністровській дослідній станції. Саджанці не є дешевими, проте ви будете точно знати, які у вас виростуть горіхи.
Також можна самому виростити саджанці – заготовити насіння з горіхів, які вам сподобалися, і посіяти їх. Проте не всі горіхи будуть схожими на материнський – тому краще все –таки придбати якісний посадковий матеріал в господарствах, або зробити самому: горіхи розмножуть щепленням живцями на викопаних укорінених сіянцях (зимове), окуліруванням, відсадками.
Як правильно посадити волоський горіх?
Горіх волоський (грецький) (Juglans regia L.) – велике дерево, що у висоту досягає 35 метрів, а ширина стовбура до 2 метрів. Форма крони – куляста, розлога. Тому, щоб ваш горіховий сад був максимально ефективним і давав максимальні врожаї, він не повинен бути загущеним. Оптимальна відстань між горіхами в рядку 10 метрів, між рядками 12 метрів. Можна чуть густіше – 8 метрів між горіхами і 10 між рядками. Не прогадаєте, якщо посадите 10 метрів між горіхами і 14 метрів між рядками. Це забезпечить добре провітрювання дерев, що вбереже ваш сад від шкідників і хвороб. Садоводи рекомендують розмістити сади в просторі з півночі на південь для кращого світлового режиму.
Землю для майбутніх посадок волоського горіха готують заздалегідь. Проводять глибоку оранку з внесенням органічних (гною) та мінеральних (калійні, фосфорні, азотні) добрив. Кількість добрив визначають, роблячи аналіз ґрунту спеціальні лабораторії. Оптимальна норма органічних добрив – 50-60 т/га та мінеральних – 140-160 кг/га.
Висаджують саджанці волоського горіха ранньою весною, або пізно восени. Садять в посадкові ями так, щоб коренева шийка була на рівні землі. Засипають ями підготовленою поживною землею, ущільнюють і добре поливають. Коренева система в волоського горіха добре розвинена (бічні корені потужні і розміщені в 20 – 60 см від поверхні землі, а центральний корінь йде глибоко в землю і добирається до вологи), тому поливати його майже не потрібно (хіба що можна полити молоді саджанці за тривалої посухи).
Як доглядати за горіховим садом?
Особливого догляду горіх практично не потребує. Лишень потрібно правильно закласти майбутню крону горіха в молодому віці – формувати на штамбі висотою приблизно в 1 метр, залишити 3-4 добре розвинені гілки в першому ярусі (так щоб розміщувались приблизно одна навпроти одної), приблизно через метр сформувати другий ярус з трьома гілками, після чого центральний провідник обрізати, спрямувавши ріс на бічну гілку. На цьому фактично формування крони волоського горіха закінчене (гілки не підрізають, оскільки в багатьох сортах на кінчиках їх формуються жіночі бруньки), лиш інколи можна підрізати чи видалити зайву гілку.
Поки горіховий сад молодий – в міжряддях можна вирощувати інші культури, наприклад ягоди, чи малину. Основне близько від стовбурів горіха не перекопувати, щоб не пошкодити коріння. Також між горіхами можна навіть фруктові дерева висадити, які довго не родять, наприклад персики. Поки молодий горіховий сад набереться сили – ви зможете зібрати кілька врожаїв персиків.
Також можна посадити між горіхами лісовий горіх, а саме його культурну форму - фундук. Фундук починає плодоносити приблизно з 5 років, максимальну кількість врожаю дає з 10 до 20 років. Якраз за цей час укріпляться і наберуть сили волоські горіхи.
Так що приватизовуйте свою земельну ділянку, оформляйте всі необхідні документи і садіть горіховий сад – рано чи пізно він не просто окупиться, а й буде приносити чималі прибутки вам, вашим дітям, онукам.