Види і способи обрізування плодових дерев

обрізка плодових дерев

Багато садоводів Під справжнім обрізуванням розуміє лише вкорочування (зрізування верхньої частини гілки), яке провадиться під час спокою плодових дерев. Насправді ж обрізанням можна вважати будь-які дії обрізувача, пов’язані з вкорочуванням та видаленням частин плодового дерева, щоб у бажаному напрямку вплинути  на його вегетативні та репродуктивні можливості.

За допомогою однієї групи прийомів обрізування, коли видаляють цілі пагони, гілочки й гілки, провадиться прорідження, або освітлення крони. До цієї групи заходів можна віднести й філізіне (виламування) ще зовсім молодих пагонів (філізі), а також осліплювання (вирізування чи вищипування) бруньок, з яких не бажаний розвиток пагонів.

Видалення лише верхньої частини гілок, гілочок і пагонів називається вкорочуванням. За впливом на дерево сюди можна віднести і пінцирування (прищипування) верхівок ростучих пагонів.

Усі способи обрізування впливають на ріст, а здебільшого й на плодоношення дерева. Це відбувається в основному  в результаті перерозподілу поживних речовин між органами обрізуваного дерева (поживні речовини, які мали бути використані вирізаною гілкою, спрямовуються переважно до найближчих гілочок). Завдяки перерозподілу поживних речовин і посиленому припливу їх до тих чи інших органів дерева проростають бруньки, з яких бажано отримати приріст, чи посилюється ріст одних частин, або послаблюється – інших. Значно впливає перерозподіл поживних речовин і на утворення плодових органів.

Таким чином, за допомогою обрізування завдяки перерозподілу поживних речовин можна регулювати процеси росту й плодоношення плодових дерев.

Спрямування поживних речовин до тих частин дерева, які потрібно посилити, не впливає на загальну кількість речовин,  що поступають у плодову рослину.

Однак у садівничій практиці існують й інші  заходи, за допомогою яких,  не вдаючись до вирізування й вкорочування  гілок, досягають також потрібного перерозподілу поживних речовин і посиленого припливу їх до тих частин і органів плодового дерева, розвиток яких потрібно посилити.

У зв’язку з тим, що вплив названих вище методів на регулювання росту й плодоношення плодових дерев подібний до дії обрізування, їх відносять до операцій допоміжних при обрізуванні.

обрізка дерев

До групи допоміжних операцій віднесені також згинання й нахиляння гілочок і пагонів (мал. 1), зміна кута нахилу скелетних гілок і розгалужень, а в деяких випадках і самого стовбура при формуванні плоских крон, поперечні й повздовжні надрізи (мал. 2), кільцювання гілок, проріджування плодів тощо. Часом під загальною назвою обрізування плодових дерев розуміють справжні способи обрізування у сполученні з переліченими допоміжними операціями.

Залежно від віку дерева й поставленої мети обрізування буває: 1) формуюче, завдяки якому формується крона плодового дерева в молодому віці; 2) обрізування на плодоношення, яке починається, коли дерево вступає в плодоношення, й триває до кінця цього періоду. Мета такого обрізування: стимулювати закладання й розвиток плодової деревини, регулювати плодоношення, а також підтримувати дерево в належному стані для одержання щорічних урожаїв високоякісних плодів; 3) омолоджуюче обрізування, застосовується на старих деревах, коли приріст у них дуже послабився, почало всихати багато гілок, внаслідок чого врожайність їх різко зменшилась. На таких деревах треба провести сильне обрізування, видаляючи частину гілок з слабим приростом для посилення росту молодої деревини, а також гілки і гілочки, що почали всихати. Цей захід сприяє омолодженню гілок й гілочок, збільшенню довговічності дерева й відновленню на певний період його продуктивності. Залежно від того, в який період річного циклу провадиться обрізування, його поділяють на: 1) зимове (в період спокою плодових дерев) і 2) літнє (під час вегетації).

Поділитись: