Обробіток ґрунту

обробіток ґрунту

У нашому сонячному й протягом більшої частини вегетаційного періоду сухому кліматі обробіток ґрунту є основним заходом по раціональному використанню опадів. Разом із зрошенням й удобренням цей захід забезпечує сильний ріст молодих плодових дерев.

Зяблеву оранку в садах проводять на глибину 15 – 20 см залежно від глибини залягання кореневої системи різних типів підщеп, на яких щеплені плодові дерева. Орати глибоко близько дере не можна, бо товсті корені багатьох підщеп розташовані поверхово і їм легко завдати шкоди.

Перше весняне розпушування проводять на глибину 10 – 12 см. Протягом вегетаційного періоду міжряддя кілька разів розпушують культиваторами, дисковими боронами та фрезами на глибину  не більше як 5 – 8 см. За допомогою своєчасного періодичного обробітку ґрунт у саду протягом вегетаційного періоду підтримується у пухкому стані, знищуються і бур’яни. Цим також покращується водний, повітряний, тепловий та поживний режим ґрунту. Регулярний обробіток полегшує доступ повітря в ґрунт, що позначається на тепловому режимі, а також на водопроникності його. Все це разом активізує діяльність ґрунтових мікроорганізмів. Інтенсивніше відбуваються нітрифікаційні процеси, внаслідок яких ґрунт збагачується на азот. Під дією всіх цих факторів посилюється ріст як кореневої системи, так і наземної частини дерева.

Тривале безперервне утримання  ґрунту в садах у стані чорного пару призводить до негативних наслідків: мінералізується гумус й ґрунт збіднюється на органічні речовини; погіршується структура, водний і повітряний режим ґрунту; слабшають нітрифікаційні процеси. Щоб уникнути негативного впливу мінералізації гумусу на азотний режим ґрунту, необхідно періодично вносити в садах гній чи вирощувати сидеральні культури з наступний їх заорюванням.

Для поліпшення структури ґрунту рекомендується періодично на 2 роки задерняти міжряддя, висіваючи багаторічні трави.

Поділитись: