Підготовка ям для садіння дерев

підготовка ям для садіння

Підготовка ям починається з внесення добрив, якщо їх не вносили під глибоку оранку, і засипання ґрунтом до такого рівня, щоб корені саджанця опинилися на тій самій глибині, на якій вони були в розсаднику.

Якщо площу виорали, але не внесли добрив, ями копають завглибшки близько 40 – 50 см (глибина ям, якщо площа була виорана, має бути приблизно 40 см, на легких, водопроникних і теплих ґрунтах – 45 см, а найбільше – 50 см. Лишень на незораних ділянках копають глибші ями). Глибшими копати їх на розпушеному ґрунті недоцільно. Якщо саджанці посадити на глибину 40 – 50 см, їхні корені потрапляють на більшу глибину, ніж вони були в розсаднику, що погіршить приживлення дерев й корені можуть задихнутися від нестачі повітря у важких, слабо провітрюваних, занадто вологих  і холодних ґрунтах. Крім того, нестача повітря й уповільнене прогрівання ґрунту на більшій глибині утруднює не тільки загоювання ран, а й утворення нових коренів. Частина посаджених дерев у такому випадку гине, а ті, що прижилися, слабо ростуть.

Глибоко посаджені молоді дерева відзначаються тим, що коли ґрунт в ямі вляжеться, місце щеплення залишається в ґрунті (мал. 1), тоді як у нормально посаджених дерев воно повинно бути на висоті 5 – 6 см над поверхнею ґрунту (мал. 2) (так, як це було в розсаднику). При садінні коренева шийка має бути на рівні поверхні ґрунту. На легких, водопроникних і теплих ґрунтах, а також у випадках, коли корені залягають поверхово, коренева шийка має бути на 2 – 4 см нижче поверхні ґрунту, але місце щеплення однаково залишається над поверхнею ґрунту.

Якщо під час передсадивної підготовки площі добрив внесли недостатньо, то їх додають в садивну яму. З мінеральних добрив на дно її вносять 100 г суперфосфату. Коли ж ґрунт легкий піщаний, бідний на калій, в яму вносять 50 – 60 г калійних добрив, або зо дві жмені деревного попелу. Азотні мінеральні добрива в ями вносити не слід, але обов’язково потрібно дати достатню кількість добре перепрілого гною, або ж 8 – 10 кг компосту, попередньо розмішавши їх з пухким ґрунтом.

Частиною цієї суміші присипають мінеральні добрива на дні ями, а рештою – корені дерева під час садіння.

Поділитись: