Деревій звичайний

деревій звичайний

Незважаючи на добрі смакові якості і цілющі властивості, деревій у нас порівняно мало відомий як пряність і лікарська рослина. Цей багаторічник висотою 20 - 80 см росте на сухих луках, межах, схилах, біля доріг, на узліссях. Є добрим медоносом. Уся рослина покрита шовковистими волосками. Із повзучого кореневища виростають прямі, жорсткі стеблини, густо оброслі перисторозсіченим листям. Квіти білі, рожево-білі, іноді червонуваті. Дрібні кошики зібрані у великі щитоподібні волоті. Цвіте влітку (травень - вересень). Плід - сім’янка.

Використовується трава і верхня частина стебла. Іноді потрібен тільки цвіт. Збирають траву, листя і квіти деревію в період цвітіння. Зазвичай зрізують верхівку рослини завдовжки 10 - 15 см, сушать в добре провітрюваному приміщенні чи на горищі; зберігають в паперових мішках, чи ящиках, обкладлених папером.

Містить невелику кількість ефірної олії, бетоніцин, холін, кумарин, флавони, ахілеї, в’яжучі речовини й органічні кислоти. В ефірній олії є терлени: борнеол, цинеол, лінен, туйон тощо.

Рослину використовують у свіжому і висушеному вигляді. Сік свіжого листя і суцвітть має виражену фітонцидну дію, тому застосовується при гнійних процесах, для обробки ран. Деревій стимулює виділення шлункового соку, поліпшує травлення, сприяє роботі серця і кровообігу. Має кровоспинну і жовчогінну дію. Ним лікують захворювання шкіри і використовують як засіб для полоскання при запаленнях ясен. У великій кількості може спричинити отруєння, яке супроводжується запамороченям і шкірним висипом. Тому застосовувати його і як лікарську рослину, і як пряність треба обережно.

Запах деревію слабоароматний, смак приємно пряний, терпкий. У фармацевтичній промисловості з деревію готують лікарські препарати у вигляді екстрактів, лікувальні чаї, відвари тощо. Як пряність використовують листя і квіти, але без стебла. Рано невесні заготовляють молоде листя деревію, а на початку цвітіння - суцвіття без стебла. Сушать у затінку, перетирають (він легко треться в руках) і зберігають в щільно закритому посуді. В аптеках також можна купити чай (Herba milliolii), з якого слід видалити стебла і подрібнити його на крупнозернистий порошок.

Молоде ніжне листя додають в салати навесні, а також в овочеві і картопляні супи, соуси і жирні страви, гуляш. Листя разом із суцвіттям, зібраним на початку цвітіння, сушать, порошок з сухої трави додають у м’ясні, рибні, овочеві страви і у різні соуси, маринади. Разом з цибулею-різанцем і ріпчастою цибулею деревій додають до сиру-крему.

Гілочки деревію на Україні використовують пи засолюванні і маринуванні огірків, баклажанів, кабачків, патисонів, грибів, а також для заварювання чаю.

Щоб приготувати чай з деревію, квіткову верхівку заливають окропом і настоюють протягом 5 хв. Потім вживають вранці з медом натщесерце при  болях в печінці.

Поділитись: