Верби весною

шутка, декоративна верба

Ранньою весною, на загальному сіруватому фоні лісу, верби здалеку привертають увагу яскравим забарвленням гілок і особливо вишуканими пухкими “котиками”.
Уже лютий приносить нам цей перший, нерішучий подих весни. Перед нами ще не квіти, а бутони, покриті сріблястою шубкою. Якщо зима супроводжується частими відлигами, то “котики” можуть з’явитися в січні і навіть у грудні.
Раннє пробудження верби від зимового спокою - одне із самих цікавих явищ природи. Зимою, в теплі сонячні дні, у вербових гілках починається рух соку, проходить перетворення поживних речовин і переміщення їх до бруньок (котиків). Вони замітно бубнявіють, ковпачки лопають, відкриваючи квіткову сережку. Кожна сережка являє собою стержень, на якому по спіралі розташовується багато квіток.
Верба (шутка) - дводомна рослина.  Квітка складається із приквіткової маленької лусочки, у основи якої знаходяться тичинки ( у чоловічої рослини), або пестик (у жіночої) і одна-дві нектароносні залози.
У березні - квітні верба розцвітає і тоді стає ще більш яскравою. Чоловічі сережки покриваються золотистим ореолом - дозрілими пильниками. В період цвітіння верби видають тонкий, приємний аромат. Це запах нектару, що приманює комах, в тому числі і бджіл. Нектароносність їх може досягати 150 кг меду іх 1 гектара.
У вологому лісі, на берегах рік, озер, струмків можна побачити пурпурну димку зарослів верби - верби гостролистої (Salix acutifolia Willd.). Це - невисоке дерево, або кущ з червонувато-бурими, або яскраво червоними тонкими гілками і сизуватим нальотом. Сережки зацвітають задовго до розпускання листків. Чоловічі сережки сидячі, яйцеподібної форми від 2,5 до 3,5 см довжини, жіночі сережки, частіше циліндричної форми. На яскраво-червоних гнучких гілках сріблясті сережки виглядають особливо ефективно.
В розпал весни справжньою золотистою хмаркою розцвітає верба козяча (Salix caprea L.). Її чоловічі сережки досягають 5 см. Під час цвітіння вона найбільш декоративна.
Коли ще лежить сніг і не пробудилась від зимового спокою рослинність, квітуча верба (шутка) надасть ландшафту неповторний шарм. Кожному хочеться внести до себе в хату цей вісник наближення весни. І нам здається тоді, що кілька гілочок верби, поставлених у невеличку вазу, по своїй вишуканості не поступаються літньому букету.

Поділитись: