Підготовка насіння квітів до посіву

насіння

Для того, щоб насіння почало проростати, йому потрібна вода, кисень, повітря і тепло. При наявності усіх цих умов багато квіткових насінин дружньо і швидко проростають. Але є і такі, які проростають дуже повільно, недружньо і тому потребують передпосівної підготовки. Це залежить від виду квіткових рослин і від сорту. Велике значення має хімічний склад насінин. Наприклад маслянисті проростають повільніше. Впливає також степінь їх визрівання, твердість оболонки і період спокою, тривалість зберігання. Із збільшенням його насінини знижують не тільки відсоток сходів, а й життєздатність ослин, що проросли.

Насіння більшості квіткових культур зберігають схожість 3 - 4 роки, але окремі види слід висівати одразу після збору.

Зберігають насіння до посіву в помірно сухому, холодному і добре провітрюваному приміщенні. Заздалегідь їх просушують, очищають від оболонок і іншого сміття. При високій температурі насінини висихають і часто втрачають схожість, в сирих місцях - загнивають.

Для посіву слід брати ретельно відібрані, свіжі, добре розвинені, першосортні насінини. Тусклі з неприємним запахом слід відбраковувати. Попередньо визначають чистоту, схожість насінин.

Для визначення чистоти зважують певну кількість насінин, відбирають чисті, здорові і знову зважують, а потім вираховують їх вміст у відсотках.

Всхожість провіряють пророщуванням. Для цього фільтрувальний папір, складений в кілька шарів і змочений водою, кладуть на скло, що лежить на тарілці так, щоб кінці паперу доторкалися до дна тарілки. Зверху насіння накривають тарілкою, або склом, укладеним на дерев’яні підставки. По кількості пророслих насінин, що проросли протягом певного часу, вичисляють їх схожість.

Щоб запобігти захворюванням, насіння перед посівом протравлюють. Для цього в марлевому мішечку їх опускають в 2%-вий розчин мідного купоросу., або в інші засоби захисту, що рекламують квіткові магазини. Потім їх ретельно промивають водою і просушують.

При роботі із отрутохімікатами слід дотримуватися правил безпеки!

При весняному посіві часто сходи з’являються тільки на наступний рік. Щоб полегшити проростання насінин і мати дружні й рівномірні сходи в рік посіву, проводять передпосівну обробку насіня: стратифікацію, яровизацію, намочування і інші прийоми.

Стратифікація - це тривале витримування набубнявілих насінин при низькій температурі. Осінню їх перемішують в ящику із зволоженим піском, або торфом (1 : 3) і ставлять у підвал, погріб, заривають в землю на глибину 20 - 25 см, або приморожують, закопуючи ящик із насінням у сніг.

Яровизація - обробка ледь проросших насінин протягом певного часу, в залежності від їх виду, відносно низькими температурами. Вона сприяє цвітінню дворічників в перший ж рік.

Однорічники (петунія, целойзія, левкой) зацвітають на 20 - 35 днів раніше звичайного терміну. Цвітіння буває ряснішим, а квітки крупніші з яскраво вираженою махровістю і кращим забарвленням.

Насінини, що важко проростають і ті, проростання яких треба прискорити, перед посівом замочують в теплій (25 - 30º ) воді; вона повинна бути чистою і свіжою. Потім насіння виймають із води і тримають вологими до тих пір, поки вони не проклюнуться, після чого їх висівають.

Насіння з твердою оболонкою, наприклад канн, рекомендують проморожувати і 2 раза ошпарювати крутим кип’ятком, поки оболонка не лопне. Можна також надпилити її, або підрізати ножем, але робити це слід обережно, щоб не пошкодити зародок. Тверда оболонка деяких насінин порушується і в тому випадку, якщо їх перетирати із гравієм, або крупним піском.

Прийом механічного порушення твердих оболонок насінин отримав назву скарифікація.

Насінини духм’яного горошку перед посівом скарифікують дрібним напильником, для цього оболонку обережно надпилюють із сторони, протилежної від зародка. Потім їх змішують із тирсою і заливають горячою (до 80º ) водою. Водяне прогрівання проводять один - два раза, потім насіння пророщують при кімнатній температурі. Коли вони починають проростати - їх висівають.

Передпосівна обробка насіння деяких квіткових культур (гвоздики Шабо, сальвії) змінними температурами також дає гарні результати: прискорює цвітіння і дозрівання, усилює кущіння, збільшує кількість квіток на рослині.

Для прискореного проростання насінин використовують і метод гормонізації - вимочування насіння в розчинах стимуляторів росту - гетероауксинів і інших синтетичних стимуляторів. Можна використовувати мочу тварин, розбавлену в 2 - 4 раза водою, так як в ній міститься ауксин і гетероауксин.

Розчини, що вміщують мікроелементи, також підвищують схожість насіння і дають можливість отримати більш розвинену розсаду. 

Поділитись: