Кульбаба

кульбаба, зелена аптека

Кульбаба (рос. одуванчик лекарственный) - Taraxacum officinale Web. S. L.

Різновидів кульбаби є дуже багато. Всого в світі налічується понад тисячу.
У науковій медицині корінь і траву кульбаби використовують як гіркоту для збудження апетиту, для покращення діяльності травних шляхів, як жовчогінний засіб. Густий екстракт, або порошок її кореня входить до складу зборів, які відпускаються в аптеках. У народі вживається при цукровому діабеті, хворобах печінки і каменях жовчного міхура, геморої, недостатній кислотності шлунку, запорах, сечо-кам’яній хворобі, гастритах, при хворобах селезінки, недокрів’ї та як молокогінне.

Листя її поживне і містить далеко більше заліза, фосфору, кальцію, ніж інші листові овочі. Молоде листя кульбаби кладуть на півгодини в солону воду, щоб позбавити гіркоти, потім їдять з іншими овочами. Її квіткові бруньки можна маринувати та класти у вінігрети замість каперсів. У Франції кульбаба культивується протягом усього року і вживається для салатів. Під час квітування кульбаба дає багато пилку та невелику кількість нектару. Це - цінна рослина для силосування. Із зібраних до цвітіння свіжих, молодих листків, готують салат. Він корисний при подагрі, спондилоартрозах, при недокрів’ї, ревматизмі.

 

Чай.На  1 склянку окропу беруть 2 столові ложки свіжих квітів кульбаби. Кип’ятять 2 хвилини, настоюють 15 хвилин.

 

Чай із подрібненого кореня кульбаби(корінь збирають восени). 1 столову ложку кореня залити склянкою окропу, варити 15 хвилин, загорнути в теплу тканину і настоювати півгодини. Пити вранці та вечором по 1 склянці, не поспішаючи, малими ковтками.

 

Жовчогінний засіб. Беруть по 1 частині кореня кульбаби, кори крушини, листків холодної м’яти, квіток нагідок. Одна столова ложка суміші на 300 мг води сирої, холодної. Настоюють 12 годин, кип’ятять 10 хвилин. П’ють уранці та увечері по 1 склянці.

 

Жовчогінний засіб 2. Суміш кореня кульбаби та кореня лопуха змішати по 1 частині. 2 столових ложки залити 500 мл холодної води. Настояти 12 годин, кип’ятити 15 хвилин, знову настояти (закутаним в тепле) півгодини. Вживати по півсклянки чотири рази на день. Цей відвар можна застосувати також у вигляді компресів при екземі.

 

Салат. 100 г листя кульбаби, 50 г зеленої цибулі, 30 г петрушки, 30 г соняшникової олії, сіль, оцет, кріп та перець - до смаку. Листя витримати в холодній підсоленій воді півгодини, порізати. Подрібнені петрушку та цибулю з’єднати з листям кульбаби, приправити олією, оцтом, посолити, добре перемішати і зверху посипати кропом.

 

Салат з яйцем. 100 г листя кульбаби, 20 г зеленої цибулі, 50 г квашеної капусти, 1 варене яйце, 50 г сметани, сіль до смаку. Витримане в холодній підсоленій воді листя порізати, докласти квашену капусту та порізане яйце, посолити і добре перемішати. Заправити сметаною.

 

Кава із коріння кульбаби. Коріння ретельно помити у воді щіткою, підсушити на повітрі в затінку, підсмажити в духовці, щоб воно стало бурим, потовкти в ступці, або перекрутити на млинку для кави. Заварювати таким же чином, як і натуральну каву.

 

Варення з квіток кульбаби. Зібрати квіти кульбаби, перебрати, очистити від квіткових ніжок, промити в холодній воді. Залити квітки так, щоб вода тільки покрила їх. Прокип’ятити 20 хвилин. Настояти 10 - 12 годин. процідити і старанно віджати. Жом викинути. До отриманого відвару додати цукор (на 1 літр - 1 кг 200 г цукру). Зварити варення до готовності. Для покращення смаку та кольору за 10 - 12 хвилин до готовності покласти в нього цитринову кислоту у розрахунку 1 - 2 г на літр варення.

 

Поділитись: