Ви є тут
Інсектицидні рослини
Застосування інсектицидів негативно впливає на навколишнє середовище, і, зокрема, на здоров’я людей. Особливо небезпечні стійкі сполуки, а також речовини, що розпадаються на токсичні метаболіти, що здатні накопичуватися в організмах тварин і людей.
Зменшення використання отрутохімікатів важливе ще й тому, що вони негативно впливають на природних ворогів шкідливих організмів (комахи, гриби і ін.). Зведення до мінімуму кількості обробок пестицидами запобігає появі резистентних (стійких) рас шкідників.
В різні часи були спроби використання інсектицидних і фітонцидних рослин для боротьби з шкідниками декоративних квіткових культур. Настойки цих рослин згубно діють на багатьох шкідників і менш небезпечні для корисної фауни і людини. Препарати, виготовлені з них, відносно швидко втрачають на світлі і на повітрі свої токсичні властивості, тому остаточна дія їх незначна.
Збір дикорослих і декоративних інсектицидних рослин проводять в ясну, суху погоду, сушать сировину в тіні, потім зберігають в теплому, добре провітрюваному приміщенні, в мішечках.
Після настоювання, або кип’ятіння рідину відціджують через двійний шар марлі. Концентровані розчини зберігають токсичність 1 - 2 місяці і більше, якщо зливати їх гарячими, щільно закривати і тримати в прохолодних приміщеннях. Перед використанням їх слід розбавляти до потрібного стану.
Інсектицидні властивості мають наступні рослини: дельфініуми, чорнобривці, папоротники, традесканції, пеларгонії, ромашки, календули, примули, гвоздики, тисячолистники, полин, дурман, пасльон солодко-гіркавий, тютюн, бадилля картоплі і помідорів, цибулі і часнику (зовнішні лускочки і цибулини), перцю стручкового.
Для боротьби із попелицею на різних квіткових культурах використовують: 2%-вий розчин концентованих настойок тютюну і часнику; 10%-вий - листя рицини (клещевина), тисячолистника; 15%-вий - полину. При пробній обобці смерть шкідників на третю добу становила: 64,2% (від настойки часнику), 71,5% (тисячолистник), 73,6 (полинь), 75% (рицина), 90% (настій тютюну).
Проти павутинного кліща використовують 2%-вий розчин концентрованого настою тютюну, листя папоротника, насіння календули, лусок цибулини; 3%-вий - цибулі (цибулини); 8%-вий - тисячолистника; 15%-вий полину; 20%-вий картопляної гички і листя традесканції; 25%-вий - настойки пасльону соодко-гіркавого. На третю добу після дослідницької обробки смерть шкідників становила 71% (від настойки цибулі), 76,8% (лушпиня цибулі), 81,8 (полин), 83,6 (календули), 84,6% (гичка картоплі), 87,5% (традесканція), 88,5% (папоротника), 96% (тисячолистник), 96,1% (чорнобривців), 98% (пасльону), 100% (настойка тютюну).
При враженні рослини одночасно попелицею і кліщем гарні результати дасть обробка рослин 2%-вим настоєм тютюну і лушпиння цибулі, а також 10%-вим - тисячолистника, або 15%-вим - полину.
Обробку рослин одним із указаних препаратів слід повторювати через кожні 4 - 6 днів до повної гибелі шкідників.
При використанні настойки тисячолистника, що зберігався 1,5 місяця, гибель павутинногог кліща через 3 доби після обробки складає 84,3%, а рип обробці настоєм із лусок цибулі, що зберігався 1 місяць в відкритій і закритій посудині, відповідно - 64,9% і 93%.
Так що для покращення екології вигідно використовувати такі рослини.
Застосовуючи настої (особливо концентровані), слід дотримуватись техніки безпеки, так як багато рослин (тютюн, пасльон, рицина і ін.) містять токсичні речовини.