Виткі рослини місцевої флори Західної України

Чина бульбиста

Серед рослин нашої місцевої флори є кілька цікавих витких багаторічників: чини бульбистої (Lathyrus tuberosus L.) і лісової (L. silvestris L.), плетухи звичайної (Calystegia sepium (L.) R. Br.).
В літературі про їх декоративну цінність і можливість використання для озеленення майже не згадується. Між іншим, вони красивіі, до того ж , можуть рости в різних екологічних умовах.
На плетусі звичайній до пізньої осені тримаються великі білі квіти. Гладке стебло обвиває опору, як ліана. Листя досить великі і чисельні, завдяки чому утворюється густа зелена стіна, прикрашена квітами.
Чина лісова гарно себе почуває на вологих напів затінених ділянках. Придатна для оформлення лісових галявин, добре росте і на відкритих сонячних ділянках. Вона утворює багато зелені. В тіні виростає до 3 метрів висоти, на відкритих ділянках буває нижчою, але зато цвіте рясніше і краще плодоносить. Цвітіння довготривале, квіти блідо-рожеві. Крилате стебло чіпляється за допомогою вусиків.
На сухих відкритих місцях росте чина бульбиста. Ростом вона менша попередніх, але її теж довший час прикрашають красиві, яскраво-рожеві квітки. Гладкі стебла покриті ніжними із сизим нальотом листками.

Плетуха звичайна

Плетуха звичайна придатна для озеленення бесідок і огорож. Чини можна використовувати для декорування стовбурів дерев і підбивки кущів, а чину лісову, крім того,  - для озеленення стін будинків і бесідок.
Всі ці три види легко розмножити свіжо-зібраним насінням. Краще всього висівати їх в серпні, одразу на постійне місце. Можна спочатку посіяти на грядки, а весною висадити по призначенню. Щоб прискорити цвітіння, насіння висівають в березні-квітні. Перед посівом їх замочують в теплій воді і тримають спочатку в теплому приміщенні, поки вони прокільчаться, а пізніше в прохолодному. Пророслі насінини висаджують в горшки по 5 - 10 штук і вирощують сіянці в теплому приміщенні (10 - 15ºС). Через місяць їх виставляють в парник для загартовки, а в травні висаджують на постійне місце, через 25 - 30 сантиметрів. З віком ріст і цвітіння посилюються. Ці довговічні, маловибагливі красиві рослини повинні знайти своє місце в квітникарстві.

Поділитись: