Догляд за дельфініумами (живокостом)

догляд за дельфініумами

Після посадки, на другий рік, дельфініум утворює багато стебел і, якщо частину їх своєчасно не видалити, то вони виростають слабкими, а суцвіття погано розвиненими. Проріджуваня кущів - обов’язковий прийом при культурі дельфініума.
Щоб отримати довге суцвіття з крупними квітками, у рослини залишають тільки 3 - 5 найбільш сильних пагонів, інші аж до самого цвітіння видаляють, як тільки вони досягнуть 20 см висоти. При чому, їх не зрізають, а виламують біля поверхні землі в місці переходу в кореневу шийку. В першу чергу беруть пагони із внутрішньої частини куща, що дає можливість правильно розмістити стебла, що залишаються.
Проріджування кущів сприяє збільшенню розмірів суцвітть. Декоративність рослини зберігається протягом 4 - 5 років. Кущ, що росте без догляду, вже на 3 рік дає більш менші квіти, що інколи втрачають махровість.
Коли після проріджування стебла досягнуть висоти 40 - 50 см, біля кожної ослини трикутником ставлять три кілочки, забивають їх, трішки відступивши від кореневої шийки з невеликим наклоном назовні. Кожне стебло підв’язують окремо, спочатку на висоті 30 см від землі, а потім, в міру росту рослини - через 60 см.
В питомниках, де дельфініуми вирощують  на насіння, біля рослини ставлять один кілок, і кожне стебо підв’язують окремо. Кілки повинні досягати нижньої частини суцвіття, інакше пустотіле хрупке стебло може зламатися в тому місці, де воно підв’язане. У рослин із довгими і масивними суцвіттями кілки повинні доходити до середини квіткового грона. У квітниках зазвичай застосовують кілки довжиною 200 см, фарбуючи їх у зелений колір, щоб вони були менш замітні на фоні листків. В місцевостях, де не буває сильних вітрів, можна користуватися більш короткими кілками.
Стебла не можна прив’язувати дуже щільно.
Культура без кілків можлива в тих випадках, коли рослину висаджують серед низьких кущів, які можуть послужити доброю опорою. Замість кілків можна ставити металічні опори.
В наших умовах дельфініуми цвітуть два рази на рік: в кінці червня і пізнім літом, або на початку осені.
Після першого цвітіння суцвіття зрізають, залишаючи листя, і до появи нових пагонів (протягом 10 - 15 днів) рослину не поливають і не підживлюють. Коли листки почнуть жовтіти і нові пагони, що розвиваються з кореневої шийки, досягнуть висоти 30 см, старі стебла зрізають біля поверхні землі, де стебло щільне. Це запобігатиме потраплянню води і повітря через пустотіле стебло до кореневої шийки, яка дуже чутлива до гнилі. Часто після зрізання стебла дельфініуми ушкоджуються хворобами. Старе стебо слід зрізати обережно, не ломати і не смикати його, інакше можна пошкодити кореневу шийку.
Суцвіття повторного цвітіння утворюється через 30 - 45 днів після закінчення попереднього. У дельфініумів, вирощених із насіння, другого цвітіння не буває.
Пізньою осінню, після настання стійких морозів, всі стебла зрізають на висоті 30 см. Щоб в порожнинах стебла не збиралась вода, рекомендується зріз замазувати глиною.
Дельфініуми поребують постійно помірної вологості землі, кожній рослині за сезон необхідно близько 36 л води, тому практично завжди приходиться поливати, особливо якщо на дворі суха погода. Слід мати на увазі, що надмірний полив весною сприяє розвитку громадних пагонів, проте вони утворюють короткі квіткові грона. Під час формування квіткових бутонів полив можна збільшити; коли квіти розпустяться, від поливу краще тимчасово утриматись.
Полив зверху (шлангом) допускається лишень до тих пір, поки не сформувалась квітка. Доцільніше поливати напуском води у борозни. При довготривалій посусі під кущ виливають 2 - 3 відра води через кожні 4 - 5 днів. Щоденно поливати не слід, так як сильно ущільнюється земля і до коренів затрудняється доступ повітря. В період вторичного росту необхідно слідкувати, щоб вода при поливі не попадала на рослини, так як вологі листки легко ушкоджуються несправжньою борошнистою росою, яка зазвичай з’являється у другій половині літа. З початком росту пагонів регулярно вносять поживу рідкими добривами. Можна внести добрива у сухому вигляді розкидаючи їх між рослинами (50 - 60 г на 1 м2) з подальшим заробленням у землю.
Гарному цвітінню сприяє позакореневе підживлення бором (50 мг борної кислоти на літр води), дають його в початку бутонізації через день, протягом декади.
На ділянках, зайнятих дельфініумами, регулярно проводять культивацію землі і боротьбу із бур’янами. Ранньою весною землю розпушують на глибину 6 - 10 см, а потім більш мілко - на 2 - 3 см, щоб не тревожити корені, розміщені близько до поверхні землі.
У травні - червні землю слід розпушити, а потім мульчувати перегноєм, або торфом шаром 3 - 4см. Перегній не можна розсипати близько до кореневої шийки рослини; кислий торф перед мульчуванням, слід скропити вапняним розчином.
Осінню мульчу кладуть на заморожену землю. Протягом зими це сприяє збереженню рівномірної температури землі. Але слід враховувати, що мульча дає прихисток для слимаків, які інколи наносять велику шкоду для квітів.

Поділитись: