Трішки історії про хризантеми

історія про хризантеми

Хризантеми були добре відомі жителям Сходу ще в глибокій древності, про що розповідають численні легенди і перекази. Один із східних афоризмів мовить: “Якщо ти хочеш буди щасливим все життя - вирощуй хризантеми”. Ці рослини згадуються в творах  стародавнього китайського філософа Конфуція “Весна і осінь”, створених близько двох з половиною тисяч років назад. Говорить про них і поет Тао Юань-мин, живший в кінці Цзинської династії (265 - 420 рр.). Тоді були відомі лишень жовті хризантеми, що використовувались в їді і медичних цілях. Пізніше по мірі появи рослин з різноманітним забарвленням. а також із зміною назначення культури, виникає більше сортів. В праці Ван Сян-цзиня “Цюньфанцу” (“Описання різноманітних квітів”, 1630 р.) приведено вже 300 сортів хризантем, які віднесені до 16 типів: детально описуються форми квітів, даються малюнки, по яких можна розрізнити особливості того, чи іншого сорту).
В Японію хризантеми попали в IV столітті і швидко там розповсюдились. Вони отримали назву “кику”, що означає “сонце”. Стали появлятися все нові і нові сорти з квітами різної форми і забарвлення. В  X столітті імператор Японії Уда влаштував першу виставку квітучих хризантем в садах свого палацу в Токіо. В подальшому такі виставки стали традиційними, а хризантеми самими улюбленими квітами японського народу - їм присвячений одине із національних народних свят “Свято хризантем”. Збереглись численні  літературні твори, гравюри і вишивки з зображенням хризантем, що свідчить про великій ролі цих квітів у народній творчості. З 797 року хризантема зображена на національному гербі Японії, на монетах і на вищому японському ордені, який так і називається “Орден хризантеми”.
Із європейських авторів першим згадує хризантеми англічанин Брейніус у 1689 році. Збереглась записка про цвітіння цих рослин в 1764 в Ботанічному саду Челсі (Англія). Початком інтродукції хризантем у Європі вважають 1789 рік, коли із Китаю було привезено кілька рослин у Францію. В наступні десятиліття велика кількість хризантем різноманітної форми і забарвлення було завезено в Англію і Францію. Спільнота садоводів в Лондоні зайнялась збором нових форм цієї культури, і з Китаю спеціально було доставлено 20 різновидностей хризантем. З 30-х років XIX століття починається широке розведення і гібридизація цих рослин. Перші сіянці були отримані у Версальському питомнику в 1843 році англічанином Дж. Салтером - “батьком хризантем”, переїхавшим у Францію для виведення нових сортів в більш сприятливих для цієї культури умовах. За десять років він вивів багато цінних для того часу сортів хризантем.
З середини XIX століття хризантемами почали займатися в інших країнах Європи і в Росії. З 90-х років на виставках квітів, що влаштовувались у Петербурзі, москві, Києві і інших містах, експонувались крупноквіткові сорти, культура яких в той час російськими садоводами була добре освоєна. З 1885 року в російських журналах (“Садовотство”, “Прогресивне садовотство і огородництво” і ін.) з’являються статті про хризантеми, що показують досвід культури і асортимент, який по своєму сортовому складі був на рівні досягнень європейської селекції.
Друга половина XX століття стала новою віткою в подальшому вдосконаленні цієї культури у звязку з застосуванням фотоперіодичної дії, що дозволяє отримати квіти хризантем два-три раза в рік з однієї оранжерейної площі. Великий внесок в цю справу внесли селекціонери Англії і США, які отримали стійкі сорти для круглорічного вирощування: Фред Шоусміт, Індіанаполіс, Балькомбе Перфекшен і ін.  Загальною славою користуються французькі селекціонери Морен, Мішо, Шоле-Ерул, Лемер, Галіньє, творці кращих у світі  горшечних і зрізочних сортів - Марі Морен, Клод Морен, Мадам Вольф, Ексцеланс, Мадам Зелія Плюмкок, Жиль Видаль і ін. Широке розповсюдження получили голландські сорти Ексель, Нікола Мас і інші, які відрізняються виключно ніжним забарвленням.
Велику роботу веде французька спільнота “Le Chrysanteme” (хризантемістів). З початку виникнення (1907 р.) спільнота видає “Бюлетень”, в якому висвітлюються питання біології, агротехніки, захисту від хвороб і шкідників, друкуються відзиви про його діяльність, виставки і т. п. Щорічно публікується список відзначених преміями і зареєстрованих протягом року сортів.
В СССР хризантеми вивчалися в ботанічних садах, на дослідницьких ділянках Академії комунального господарства ім. К. Д. Памфілова, Всесоюзного інституту рослинництва.

Поділитись: