Перший хліб людства

перший хліб людства, жолуді

Чи не задумувались ви над тим, що служило основним харчуванням наших далеких предків? Адже злакові культури були відкриті порівняно недавно. На це запитання дають відповідь археологи. Серед давніх трипільських поселень вони знайшли рештки колишнього борошна. Близько 5000 років пролежало це борошно в ґрунті! Виявляється, що наші предки пекли хліб із борошна, зробленого із дубових жолудів. Так, саме дуб забезпечував першим хлібом людство! Тепер у це важко повірити, але це історичні факти. У наш час із жолудів виготовляють сурогат кави.

Ви можете навіть спробувати хліб наших предків. Для цього, до звичайного борошна додайте третину жолудевого борошна: хліб вийде поживніший і гостріший на смак.

У давнину жолуді вважалися божественними плодами, а дуб – символом бога слов’ян Перуна. Під велетами-дубами проходили народні збори, дубові вінки були нагородою найхоробрішим. Чимало народних пісень, повір’їв, прислів’їв пов’язано із дубом.  І досі вони – символ могутності й довговічності. Всім відомі предковічні дуби в селі Верхня Хортиця на Україні чи в литовському селі Стельмуж. Останньому близько 2000 років. Відомо, наприклад, що під запорізьким дубом у 1648 році відпочивав Богдан Хмельницький, готуючись до війни за визволення України. Тоді вже цей дуб був тисячорічним велетом.

Близько 120 тисяч гектарів дубових лісів росте в Карпатах. До двох тон жолудів з гектара щорічно дає такий ліс. Плоди дуба – полюбляють дикі кабани, олені, козулі та багато інших тварин. Навіть для свійської худоби жолуді кращі, або близькі за калорійністю до вівса, ячменю, жита. Восени діброви служать місцем жирування для багатьох представників карпатської фауни.

Про цінність деревини дуба не доводиться говорити. Це одна із найкращих деревин у світі за якістю і стійкістю. Тисячоліттями лежить вона у ґрунті і не гниє, а навпаки, кам’яніє.

Здавна дуб відомий і у медицині. Ще древні греки користувалися відваром дубової кори як в’яжучим і кровоспинним засобом. Він допомагає також при шлункових хворобах, грибкових захворюваннях нігтів. Щоб приготувати відвар, треба заварити 50-100 грамів кори молодих дубових пагонів в одному літрі води.

В літку на листях дуба з’являються кульки чорнильного кольору. Це гали – місце розвитку дрібних комах – галиць. У цих кульках міститься до 50-70 процентів дубильних речовин. Здавна в народі запарюють дубові гали. Примочками з цього відвару лікують виразки та пролежні на тілі хворого. Про дуби можна було б розказувати ще чимало цікавих і надзвичайних речей. Але харчове значення дубових жолудів досить обмежене в наш час.

найстаріший дуб

Поділитись: