Американський білий метелик

Непарний шовкопряд

Американський білий метелик (Hyphantria cunea).

Довжина тіла метелика 9 - 15 мм; розмах крил до 40 - 50 мм. Самці (a) менші від самок (b). У метеликів білосніжні крила. На передніх крилах багато чорних цяток. У самки цятки поодинокі. Задні крила білі. Яйця кулеподібні, трішки овальні, розміром 0,5 - 0,7 мм. Спочатку вони світло-зелені, потім набувають сірого забарвлення. Гусениці (d) жовтуваті, або зелено-жовті з чорною, блискучою головою; дорослі дуже яскраво забарвлені. Куколки (e) червоно-бурі, або чорні, довжиною 9 - 12 мм. Знаходятья куколки в рідкому сіруватому коконі.
Зимують куколки, із яких весною (в травні) вилітають метелики, не потребують додаткового живленя. Після вильоту відбувається спарювання метеликів, і самки відкладають яйця одне біля одного на нижню частину самих молодих листків (с). Через 7 - 10 днів із яєць виходять гусениці, які влаштовують гнізда (f), з’єднюючи 3 - 5 листків павутиною. Гусениці спочатку скелетують листя, потім знищують пластинки листків повністю, залишаючи тільки нижню частину головної жилки. При масовій появі гусениць, знищивши листя на одному дереві, переходять на сусідні. Розвиток гусениць триває 35 - 50 днів, в залежності від погоди. Дорослі гусениці окуклюються в опавшому сухому листі, під кроною дерев і іншими укриттями.
Шкідник може розвиватись у двох поколіннях. Метелики другого покоління літають в червні, або серпні. Розвиток другого поколіня проходить так само, як і першого. Дорослі гусениці другого покоління йдуть на окуклення в укриття і там зимують. Під час зимовок в живих залишаються тільки ті гусениці, які добре сховалися до настання морозів.
Американський білий метелик пошкоджує практично всі листяні породи дерев. Це один із самих небезпечних шкідників дерев. Пошкоджені дерева часто підмерзають і поражаються вторичними шкідникми (короїдами і ін.). Плодовитість пошкоджених дерев різко знижується.
Основними заходами боротьби з цим шкідником являються механічні - видалення весною, протягом кількох тижнів, гілок з гніздами гусениць. До цих мір приходиться вдаватися в звязку із тим, що яйцекладка шкідника сильно розтягнута.
Також використовують відповідні інсектициди.

Поділитись: