Пересадка і перевалка горшкових рослин

пересадка і перевалка горшкових рослин

Якщо коріння грунтових рослин “в пошуках їди” проникають інколи на багато метрів вглиб, або в сторони, то горшковим рослинам приходиться миритися з тим “шматком хліба”, який відпущений їм в горшку, чи ящику.
Дивовижна сила, яку проявляють багато кімнатних рослин, що продовжують рости, в той час як коріння їх не тільки обплело ком, але вилізли назовні через дренажні отвори і помітні навіть на верху горшка. В такому випадку потрібна допомога: потрібно пересадити рослину в нову, свіжу землю в горщик більшого розміру.
Буває і так, що горщик ніби і достатньої величини і земля не використовувалась повністю, шкідників нема, а рослина не розвивається, листя жовтіє і обпадає, пагони деформуються. В чому ж справа? А справа може бути у поганому дренажі. Якщо волога застоюється, то земля закисає, інколи вона зверху покривається зеленуватим нальотом, або в ній заводяться маленькі скачучі комахи білого кольору (подури). Коріння рослин страдають від нестачі повітря. В такому випадку терміново необхідна пересадка з повним оновленням землі.
Ранньою весною, в лютому, або березні, рослини пробуджуються від зимового спокою. Ви помічаєте, як вони починають тягнутися до сонця.
Тепер вони особливо потребують свіжу землю. Тому саме в цей час і слід пересаджувати рослини. В теплих кімнатах пересадку починають скоріше. Правда деякі рослини весну зустрічають уже з квітами. Таких не можна тривожити. Нехай вони відцвітуть. Пересадити їх можна пізніше. Є і такі рослини, наприклад хвойні, які краще не трогати до серпня, поки вони не закінчать ріст. Камелію, рододендрон і інші ранньоквітнучі рослини, що закладають квіткові бруньки у другій половині літа, пересаджують після закінчення цвітіння.
При захворюванні рослин їх пересаджують в любу пору року. Все це слід враховувати.
Особливо ретельно потрібно слідкувати за молодими рослинами до 3-4 років, вони бурно ростуть і споживають багато поживи, їм потрібні щорічні пересадки. До 8-10-річного віку можна пересаджувати і через 2-3 роки, “старичків” пересаджують ще рідше. Крупні пальми, наприклад, залишають без пересадки 5-12 років. Замість пересадки їм щорічно заміняють верхній, вільний від коріння шар землі свіжою, поживною землею.
Завжди слід враховувати можливості рослини у використанні землі, тобто не пересаджувати у дуже великий посуд, а збільшувати діаметр лиш на 2-4 см (старий горшок повинен вільно входити в новий), великі горшки, в яких рослини пересаджують один раз в кілька років, беруть на 4-6 см більші. Слід пам’ятати, що у дуже великі посудині земля скоро закисає і корінці загнивають.
Перед використанням горшків їх ретельно промивають, а нові - вимочують у воді (1-2 години). Коріння не тільки п’є, але й “дихає”, притому “дихає” по різному, в залежності від виду рослини. На дні горшка влаштовують дренаж. Зазвичай в невеликих горшках на дно кладуть шар битих черепків випуклістю вверх, і цього буває достатньо. У великих ж горшках на черепки насипають гравій, або крупнозернистий пісок. У старих, крупних кактусів цей шар займає пів горшка.
Як ж робити пересадку? Перш ніж земляну грудку вибивають із горшка, рослину рясно поливають. Потім перевертають її на долоню лівої руки, і притримуючи стебла між пальцями, легонько постукуючи знімають горшок. З грудки удаляють пісок, який був покладений для дренажу, і верхній закислий шар землі. Обережно, загостреною паличкою розправляють корінці, стараючись не пошкодити їх, легко розпушують землю на грудці.
У рослин із сильною кореневою системою корисно обрізати частину довгих коренів. Якщо ж розвинені головні корені, а мичкуватих небагато, слід удалити тільки гнилі і пошкоджені частини, зрізавши їх до здорової тканини. Проводячи такі хірургічні операції, не забувайте про антисептик - присипайте зрізи порошком деревного вугілля, або іншими засобами, що рекомендує квітковий магазин.
Якщо коренів залишилось мало, розмір банки слід зменшити. Стару землю, в якій ранше росла рослина, використовувати не можна.
Рослину садять в центрі горшка. Глибина посадки повинна бути такою ж, як і була ранше. Лівою рукою ви тримаєте рослину у кореневої шийки, а правою розправляєте коріння, насипаєте землю у проміжок між грудкою і стінками горшка. При цьому її слід легенько утрамбовувати спеціальним кілочком і постукуванням горшка об стіл. Земля повинна бути укладеною щільно, інакше вода буде швидко стікати у піддон, не встигнувши змочити земляну грудку. Горшок залишають незаповненим на 1-2 сантиметра, щоб вода при поливі не лилась через край.
Деякі представники рослинного царства (наприклад епіфіти) в боротьбі за життя розвинули такі пристосунки, як присоски на коренях. Пересаджуючи такі рослини, слід мати це на увазі, і щоб не пошкодити корені, краще пожертвувати горшком розбивши, чи розрізавши його.
Після пересадки рослини деякий час слід уберігати від протягів і прямих сонячних променів, помірно поливати і щоденно обприскувати.
В квітникарстві існує ще один прийом - перевалка рослин.
Деякі культури розвиваються настільки швидко, що їх слід пересаджувати частіше. При цьому земляну грудку не руйнують, а лиш добавляють свіжу землю в об’ємі нового горшка.
Необхідність перевалки установлюють при огляді земляної грудки. Якщо більша частина її обплетена корінням, значить потрібна перевалка. Якщо її не зробити, рослина починає цвісти дрібними слабкими квітками, або зупиняється в рості. Стебла її дерев’яніють і повноцінного цвітіння вже не буде. Так що вчасно зроблена перевалка має велике значення. Перевалкою можна відтермінувати навіть початок цвітіння, так як вона затримує закладку бутонів.
Такі швидкорослі, а тому потребуючі в посиленому живленні, рослини як цинерарія, цикламен і інші потребують перевалок.

Поділитись: