Обрізка троянд

Як обрізати троянди?

Троянди протягом сезону цвітуть кілька раз, тому їх обрізають весною, літом і навіть осінню. Багаторічний кущ складається із скелетних пагонів 2-4 річного віку, на яких протягом вегетації утворюється кілька приростів. Це призводить до загущування кущів, зниження їх декоративності, продуктивності. Тому старі, малоцінні пагони необхідно видаляти, причому кілька раз за сезон. Цим ми оновлюємо рослину, формуємо крону, викликаємо ріст молодих пагонів, збагачуємо наступне цвітіння, запобігаємо розхід пластичних речовин на живлення старих і слабких пагонів.

Практикою доказано, що при правильній і своєчасній обрізці в поєднанні із іншими агротехнічними прийомами троянди можуть розвиватися і цвісти багато років.

Враховуючи характер росту пагонів і особливості структури куща, садові троянди можна розділити на три групи. До першої відносять чайно-гібридні, флорибунда, поліантові і мініатюрні троянди, у котрих із кожної бруньки розвиваються, або можуть розвиватись квіткові пагони. У перелічених груп троянд, в залежності від цільового призначення, можна застосовувати сильну, середню і слабку обрізку пагонів. Вони будуть цвісти в поточному сезоні.

До другої групи відносять троянди, у яких на пагонах із нижніх 1- 8 бруньок в більшості випадків утворюються вегетативні (не цвітучі) пагони, а із розміщених вище - генеративні (цвітучі). До них відносяться сорти ремонтантної групи, деякі плетисті (Нью Даун), а також паркові (наприклад Конрад Фердинанд Мейер). В даному випадку слід застосовувати середню і слабку обрізку пагонів (при сильній обрізці вони будуть цвісти слабо і тільки утворювати потужні пагони “заміщення”).

До третьої групи відносяться плетисті троянди групи Вихурайана і мультифлора, у яких генеративні пагони утворюються із бруньок верхньої частини минулорічних пагонів. Тут можлива тільки слабка обрізка, що зводиться практично до видалення пошкоджених верхівок пагонів, в протилежному випадку (якщо сильно обрізати) вони цвісти не будуть, а тільки утворювати довгі пагони “заміщення”.

Розрізняють обрізку сильну, середню і слабку. При сильній обрізці видаляють більше половини пагона, залишаючи 2-4 бруньки. При середній на пагоні залишають 6-8 бруньок, в залежності від висоти куща. Слабка обрізка заключається у видаленні верхньої частини пагона, частіш за все підмерзшої, або пошкодженої.

Слабка обрізка прискорює час цвітіння на 8-12 днів, збільшує продуктивність, але розміри квіток зменшуються. Сильна обрізка відтягує час цвітіння, квіток утворюється менше, але вони крупніші.

Прийоми і терміни весняної обрізки надають великий вплив на розвиток троянд, в особливості на цвітіння їх протягом цілого сезону. Первинну обрізку краще проводити коли ще лежить сніг. Всі відмерлі верхні частини пагонів над сніжним покровом видаляють і спалюють. Цим частково запобігають розпоширенню борошнистої роси і інших грибкових захворювань. Крім того, з видаленням частин пагонів значно полекшується звільнення кущів від зимового укриття. Основну обрізку роблять після розкриття троянд.

Якщо бруньки не проснулись, з обрізкою спішити не варто - брунька до обрізки повинна досягнути 0,5 - 0,8 см.
Запізніла весняна обрізка теж не бажана, особливо коли утворились молоді пагони - рослини сильно виснажуються і погано розвиваються.

обрізка троянд

У поліантових, низькорослих гібридно-поліантових сортів, флорибунда (Ідеал, Ориндж Тріумф, Пінк Поульсен, Самба і ін.) пагони весною слід обрізати над 2-3-ю брунькою. Ці троянди, як правило, відрізняються високою пагоноутворюючою властивістю. При сильній, низькій обрізці у них утворюються стійкі, добре сформовані кущі. Пагони, що розвиваються із нижніх бруньок, утворюють багатоквіткові суцвіття, що сприяє рясному цвітінню.

У середньорослих сортів (Анжела, Маскарад і ін.) сильнорослі пагони краще зрізати над 4-6-ю, а слабкі - над 2-3-ю брунькою; помірна їх обрізка практично не знижує рясність цвітіння, а квіти доволі крупних розмірів.
Пагони чайно-гібридних троянд, що володіють потужним ростом, а також сильнорослих сортів інших груп (Салмон Спрей, Куін Елізабет, Піпл, Глорія Дей, Супер Стар і ін.) слід зрізати над 6-8 брунькою - більш низька обрізка значно віддалює час цвітіння.

як обрізати троянди

При обрізці ремонтантних троянд слід враховувати, що квіткові пагони утворюються в них в середній і верхній частині скелетних пагонів, а із бруньок нижньої частини розвиваються пагони “заміщення”. У сортів цієї групи сильнорослі пагони слід обрізати слабо, а слаборослі - сильно. Слабо зрізані потужні пагони дадуть в поточному сезоні рясне цвітіння, а сильно зрізані - утворять пагони “заміщення”, які зацвітуть в наступному році. Щоб ремонтантні сорти цвіли рясно, слід щорічно третину пагонів зрізати сильно, а дві треті - слабо.

Плетисті троянди групи Вихурайяна і мультифлора суттєво відрізняються від других груп розміщенням бруньок на скелетних пагонах. У них квіткові бруньки розвиваються у верхній частині минулорічних пагонів. Тому обрізка цих троянд зводиться до видалення пошкоджених верхівок і частини старих 3-4 річних пагонів. Однорічні не цвітучі пагони зрізати ні в якому разі не можна: вони зацвітуть в слідуючому сезоні.
Паркові троянди, наприклад Конрад Фердинанд Мейер, обрізають наступним чином: молоді пагони укорочують зверху на четверть, 2-3 річні - над 3 - 4 брунькою. Решту видаляють біля основи.

обрізка троянд

Штамбові троянди, як і кущові, обрізають після їх підняття, в залежності від особливостей сорту. До цього часу добре видно, які із пагонів збереглись, а які відмерли.

Літня обрізка троянд після цвітіння не менш важлива, чим весняна. Вона запобігає утворенню плодів, являється профілактикою проти грибкових захворювань, а це, в свою чергу, сприяє більш рясному цвітінню. Зазвичай її проводять вибірково - по мірі відцвітання, але у троянд, що вирощуються із декоративною метою, краще застосовувати одночасну обрізку, коли цвітіння у більшості кущів приближається до мінімуму. Це сприяє майже одночасному розвитку пагонів, що призводить до скорочення періоду наступного цвітіння, але збільшує термін масового цвітіння, що дуже важливо у декоративних насадженнях. Для санітарної профілактики і збереження декоративності насаджень, своєчасно знімають тільки зів’ялі пелюстки. Літню обрізку відцвілих квітів проводять із частиною пагона. У троянд в декоративних насадженнях зріз роблять зазвичай над 2-3-ю брунькою від квітки. Троянди, що йдуть на зрізання квітів, обрізають сильніше. Після слабкої літньої обрізки пагони розвиваються швидко і скоро наступає слідуюче цвітіння. Зрізати квіти  краще вранці, або вечором.

Під час затяжних дощів, коли квіти і нерозцвилі бутони пошкоджуються сірою гниллю, їх необхідно видаляти, не чекаючи розпускання. В іншому випадку хвороба швидко прогресує і продовжується при любій погоді. В літній час проводять проріджування посадок: удаляють слабкі пагони і ті, котрі ростуть в середину куща, надто довгі - укорочують.

Осінню обрізку проводять зазвичай перед укриттям троянд на зиму. Вона майже не впливає на розвиток рослин в наступному сезоні, так як зрізають верхні частини пагонів, котрі вимерзають зимою і часто пошкоджуються борошнистою росою. Осіння обрізка полегшує доступ до кущів при укритті їх на зиму. Якщо троянди укривають повітряно-сухим методом, укорочують пагони по висоті каркасів, вирізка молодих і невизрілих частин пагонів являється необхідною. При обгортанні кущів на зиму землею, торфом, листям, або іншим утеплюючим матеріалом, сильно зрізувати троянди не рекомендується. В морозні зими відмічається надто глибоке промерзання зрізаних пагонів, що являється не бажаним.

Приступаючи до обрізки, необхідно перш за все озброїтися бездоганно гострим секатором, або садовим ножем. Тупий інструмент розриває тканини пагона і місце зрізу погано затягується. Ранений пагін робиться джерелом інфекції, верхні бруньки гинуть і через деякий час зріз приходиться робити повторно. Пагін зрізають під гострим кутом на 1-1,5 см вище бруньки, гострий кут повинен бути над брунькою.

Верхня брунька показує напрямок майбутнього пагона.
Відповідно, щоб кущ “розкрився”, верхню бруньку слід залишити із зовнішньої сторони пагона. Якщо випадково першою відростає брунька, яка знаходиться із внутрішньої сторони пагона, її слід зрізати.

як обрізати розу

По мірі росту куща із підземної його частини відростають дикі, а із надземної - культурні пагони. Всі дикі пагони, що відростають із тої частини кореневої шийки, яка знаходиться нижче місця окуліровки, слід вчасно вирізати. В іншому випадку нижня - дика частина куща, як більш життєспроможна, заглушить надземну - культурну: спочатку припиниться ріст благородної крони, а потім вона зовсім відмирає.

Дикі пагони видаляють біля основи. Якщо їх зрізати на рівні землі, замість одного з’являться кілька нових пагонів.

Від культурного дикий пагін відрізняється по шипах і листках. У випадку сумніву можна відгорнути землю і провірити, із якої частини кореневої шийки росте пагін - нижче чи вище окуліровки.

Поділитись: