Ви є тут
Посадка троянд
Щоб правильно виконати ті чи інші прийоми по вирощуванню і розмноженню культури троянд, необхідно добре знати будову рослин.
Схема будови куща троянди:
І - прищепа (сортова частина куща), ІІ - підщепа (шипшина): 1- Скелетний пагін (минулорічний пагін); 2,3,4,9 - пагони поточного року: 2- пагін першого порядку; 3- пагін другого порядку; 4- пагін третього порядку; 5- листок; 6- квітка; 7- бутон; 8- плід; 9- пагін заміщення; 10- місце зрізу підщепи на шип; 11- коренева система.
Троянди -гарно квітучі кущі (листопадні і вічнозелені), або ліани висотою від 15 до 250 см і більше. Пагони переважно вкриті шипами. Листя очередні, складні, непарноперисті, складаються із 3-13 листків, прикріплених до спільного черешка. Квіти одиночні і у суцвіттях. Троянди являються багаторічною культурою, тому кущ складається із пагонів різного віку. Пагони минулого року, залишені після весняної обрізки, умовно називають скелетними стеблами. Пагони, що формуються із бруньок в поточному сезоні, позначаються як пагони першого порядку. На них розвиваються пагони другого порядку, на тих - третього і так далі. До кінця сезону кущ троянди представлений скелетними пагонами минулих років і однорічні пагони 1, 2, 3 порядків.
За 8-10 днів до посадки троянд, готують ямки розміром 0,4*0,4*0,4 м і заливають їх водою. Коли вода всмокчеться, кладуть змішаний із землею перегній (2-3 лопати) і приблизно через тиждень приступають до посадки.
Саджанці троянд повинні мати добре розвинену кореневу систему (діаметр кореневої шийки 8-10 мм) і не менше трьох дозрілих пагонів. Якщо їх більше, залишають 3-4 здеревілих, а решту - зрізають. Залишені пагони укорочують при осінній посадці менше, аніж при весняній. Ранньою весною роблять повторну обрізку. На кожному пагоні залишають не більше трьох бруньок, незалежно від сорту і групи троянд. Практика показує, що потужні, гарно сформовані кущі виростають після сильної підрізки.
Підготовлений саджанець опускають в ямку і рівномірно розправляють його коріня на насипаній у вигляді конуса, суміші - чим ширше розправлені корені, тим більша площа живлення. Потім коріння присипають грунтом. При цьому необхідно слідкувати, щоб між ними не залишалося повітряних проміжків, для чого рослину легко зтрушують. Землю навколо саджанця добре ущільнюють (ямку залишають незасипаною пиблизно на 10-15 см) і заливають такою кількістю води, щоб грунт просяк повністю (тоді рослина міцно садиться в землю, а її коріння з’єднюються із частинками землі). Якщо цього не зробити, то після повторних поливів і рясних дощів саджанець може опинитися засильно “зятягнутим” у землю.
Троянда посаджена правильно, якщо місце окуліровки знаходиться на 2-3 см нижче від поверхні землі. Якщо кущ посаджений занадто низько, його необхідно припідняти до потрібного рівня разом із землею, так як глибоко посаджена троянда погано приживається і погано росте. Виключення становлять троянди із власним корінням і плетисті, які можна висаджувати глибше - у їх основи утворюються додаткові корені. При надто високій посадці троянда дає багато дикої порослі.
Як тільки кущ посаджений, вода всмокталась, а грунт підсох, не залежно від того, коли проводиться посадка - осінню чи весною, його надземну частину повністю обгортають грунтом. Це сприяє кращому укоріненню саджанця, запобігає надмірному підсушуванню, а також оберігає рослини від підмерзання.
При посадці штамбової троянди потрібно враховувати напрям природного згину штамба, щоб правильно укласти крону, і укрити її на зиму.
Пагони крони штамба при посадці обрізають так само коротко, як і у кущів (незалежно від сорту). Якщо посадку проводять осінню, штамби одразу нагинають, укладають на землю і присипають грунтом. В такому положенні вони зимують. При весняній посадці крону штамба поміщають під поліетиленовий ковпак, або обгортають білим папером. Коли троянда приймається, приблизно через 20-25 днів, пов’язку знімають.
Не дивлячись на всі ці заходи, частина рослин все ж таки гине через пошкодження морозом кореневої системи. Ранньою весною це взнати не завжди получається, так як рослини деякий час продовжує рости за рахунок запасів в надземній частині і кореневій шийці. Не рідко буває, що цілком здорові весною кущі гинуть тільки наприкінці травня - на початку червня. Таким чином на грядці утворюються прогалини, які можна заповнити літньою посадкою.
В першій половині липня, коли у минулорічних окулянтів утворюються два - три листки, саджанці викопують разом із грудкою землі і пересаджують на постійне місце. При цьому листя залишають, а найбільш довгі і пошкоджені корені підрізають. Ямки для саджанців повинні бути достатньо просторими, щоб коріння вільно розміщувалось. Одразу після посадки саджанець рясно поливають і притінюють хвойними гілками на два тижні. Перші п’ять днів полив проводять щоденно, в подальшому - через п’ять днів. Висаджені таким чином в літній період троянди добре розвиваються і зацвітають вже у поточному році.