Банан у кімнаті

банан у кімнаті

Селекціонеру Патію Анатолію Васильловичу у 1998 році вдалось отримати два сорти банана, що адаптовані до наших умов: банан “Київський карлик”, що росте до 2 метрів у висоту; і банан “Суперкарлик”, що досягає 1 метра у висоту. В ширину ці банани займають близько 2 метрів.

Це дуже суттєво для кімнатного квітникарства тому, що в природі банани досягають 7-9 метрів, а деякі сорти виростають до 16 метрів у висоту. Через це банани являються, як і бамбук, одними із найбільших трав у світі.

Також ці нові сорти менш вибагливі до освітлення і температури. Ці сорти, при правильному догляді, дають від 180 до 300 плодів, які є їстівними.

На жаль, я не зміг знайти достовірної інформації про ці сорти, і багато по форумах є таких, хто вважає Патія шахраєм, але історія розсудить хто правий, а хто ні.

пересадка бананаБанан - це трава, що при сприятливих умовах дуже скоро росте, тому молоді рослини слід пересаджувати по мірі росту, можна і кілька разів на рік. Фактично молоді рослини перевалюють у більші горшки по мірі росту. При пересаджуванні чи перевалці слід дуже уважно віднестись до коріння рослини, яке є дуже ніжне і легко пошкоджується.

Коли банани досягають 70-90 см їх садять у великі горшки (20-25 л). Максимальні горшки для цих сортів слід використовувати до 50 л. Одразу у великий горшок саджати недобре, можуть загнити корені і рослина пропаде.

Рослини полюбляють кислу, поживну, добре розпушену і дреновану. Тому на дно горшка, у якому будемо вирощувати банан, слід вкласти добрий дренаж із крупної гальки, зверху присипаємо крупний річковий пісок, а потім кладуть рослину і присипають свіжою землею. Садити слід трошки глибше, аніж рослина росла до пересадки, щоб стимулювати утворення нових коренів. Для кращого проникнення повітря, у боках, внизу горшка можна просвердлити додаткові невеличкі отвори.

Землю можна набрати листяну (у лісі, чи парку), при тому перевагу слід надавати липі, ліщині, акації. Під цими деревами слід зібрати верхній шар грунту, який і використовують для приготування земляної суміші для бананів.
На 10 л такої землі додають 1 л перегнійної, 2 л крупного річкового піску, 0,5 л деревного попелу. Все це слід ретельно перемішати і пропарити, щоб знищити шкідників і хвороби. Також до земляної суміші корисно добавити компостну землю приготовлену із лободи чи люпину.

Листки у бананів великі, м'які, гладкі, продовгуваті, або овальні. Їхні піхви згорнуті у багатошарову щільну, м’ясисту трубку, яку називають несправжнім стеблом. По мірі росту молоді листки з’являються всередині пучка, а зовнішнє поступово відмирає і відпадає. Обрізки банан не потребує, весь догляд зводиться до того, щоб забирати зів'ялі сухі листки.

розмноження бананівРозмножуються банани у кімнатних умовах вегетативно. Навколо основного стебла утворюється багато бічних пагонів, один із яких потім замінить існуючий. Такі бокові ростки відділяють від материнської рослини і садять в горшки.

Банани люблять просторі, добре освітлені кімнати.

полив бананівЛистя у бананів має велику площу випаровування, тому поливають банани часто і рясно. Зайву воду із піддонів зливають. При низьких температурах (менше 16) банан сповільнює і припиняє ріст, тому поливати його слід помірно, даючи земляній грудці просохнути на 2-3 см. Для поливу воду слід брати теплувату, м’яку. Водопровідну воду слід відстояти не менше 1 доби.

Також листя “ловить” із повітря багато порохів, тому корисно рослину, під час росту, часто обприскувати. Взимку, коли рослина не росте - обприскувати слід дуже рідко (1-2 раза на місяць).

Найкращою температурою для бананів є 26-35 вдень, і 22-28 вночі. При падінні температури до 16 ріст сповільноється. А при 10 припиняється. Хоча є сорти, які витримують досить низькі температури (до 0). Наші ж сорти, за свідченням селекціонера, холоду теж не бояться.

Але в кімнатних умовах підтримувати таку температуру досить складно, через це й багато невдач у квітникарів. Оптимальною температурою взимку є 12-15 (період спокою слід дати короткий до 1 місяця), а в період вегетації 18-25.
Також бананова трава не переносить протягів, тому її слід вберегти від них.

підживлення бананівПідживлювати банани слід дуже обережно, щоб не опалити коріння. Тому краще за все добрива вносити у воду для поливу, у невеликих кількостях, але часто. Позитивний результат дасть настій люпину, або лободи на воді не менше доби.

Явних шкідників і хвороб банан у кімнатних умовах не має. Тримайте рослину у чистоті, правильно доглядайте за нею, і проблем не повинно виникнути.

Особливості догляду за бананомЛишень з дотриманням усіх вимог, рослина може принести плоди. А оскільки такі умови у кімнатах не завжди можна досягти, тому й банани цвітуть і плодоносять у кімнатах крайнє рідко.

Рослини не мають стебла і тому можуть пошкодитись під власною вагою. Щоб цьому запобігти, рослини підпирають і підв’язують до дерев’яних кілочків.

Один раз на пів року рослину корисно полити слабким розчином марганцівки.
При правильному догляді, коли на банані виростає 12-18 листків, він починає плодоносити. У центрі розетки листків з’являється великий бутон червоно-фіолетового забарвлення, який протягом цвітіння (триває до 1 року) поступово схиляється донизу. Після плодоношення старе стебло відмирає, і його заміщує молоде.

Поділитись: