Обрізка вазонків

мірт, формування кімнатних рослин

Якою затишною буває кімната, якщо її прикрашають любовно вирощені декоративні рослини. І дивитися приємно, і для здоров’я корисно. Однак, для того, щоб кімнатні рослини гарно розвивалися, за ними слід правильно доглядати, а багато культур своєчасно обрізати.

обрізання пеларгонії

Обрізка  - справа ніби і не дуже складна, але потребує певних знаннь і навичок. Приріст у багатьох кімнатних рослин (якщо його вчасно не обрізати) розвивається в основному із верхніх бруньок минулорічних пагонів, нижні частини поступово оголюються. Під вагою ростучих пагонів гілки викривляються і утворюють безпорядочне сплетіння; рослина втрачає свої декоративні якості. Ось чому так необхідна обрізка. Вона допомагає регулювати ріст пагонів, омолоджує рослину. При цьому удаляють слабкі і оголені гілки і придають кроні бажану форму (кща, штамба, піраміди).
Правильна і своєчасна обрізка сприяє не тільки більш потужному розвитку залишених частин пагонів, але й більш рясному цвітінню. Слід тільки знати і враховувати біологічні особливості кожного виду: час цвітіння, місце появи квітів - на прирості минулих років, чи на молодих пагонах.
Більшість дорослих кімнатних рослин, що цвітуть влітку і втрачають на зиму листя (фуксія, пеларгонія, троянди і ін.), обрізають весною перед початком росту одночасно із пересадкою, або незадовго після неї.

прищипування пеларгонії

Спочатку вирізають сухі і слабкі гілки, а також такі, що ростуть в середину крони. Ті, що залишились укорочують приблизно на одну третину, або четверту частину довжини. Зрізають над добре розвиненим очком (брунькою), розміщеним із зовнішньої сторони пагона так, щоб пагін, що буде розвиватися не направлявсь у внутрішню частину крони.
Рослини, у яких квіти з’являються на минулорічних гілках (гортензія і ін.), весною не обрізають, обмежившись лишень вирізкою густо рослих і слабких пагонів, що неспроможні дати повноцінне цвітіння. Обрізають їх літом, по закінченню цвітіння, укорочуючи на одну третину.

орізання квітів

У вічнозелених рослин (лавр, мірт і ін.) основну обрізку (формування куща) проводять весною, перед початком росту. При цьому залишають 3-4 бруньки на прирості минулого року, який дуже скоро покривається молодими пагонами, і рослина робиться декоративною.
Рослини, що цвітуть протягом вегетаційного періоду кілька разів, обрізають весною з початком росту, і після першого цвітіння.
Такі рослини, як соланум, обрізають у лютому після дозрівання плодів. При цьому видаляють бокові гілки наполовину їх довжини, а після того як пагони, що з’являться розвинуть 3-4 листка, зрізають верхівки. Зазвичай, утворення насіння знижує, а інколи і зупиняє цвітіння, тому відцвілі пагони слід вчасно видаляти.
Видаляють усі пагони, що з’являються в не потрібному місці в період росту, щоб на їх розвиток не йшли поживні речовини.

обрізання кімнатних рослин

Крім обрізки можна робити прищеплення (видалення верхівкової бруньки молодих пагонів), в наслідок чого починають швидко розвиватися сплячі бокові бруньки. Прищеплення використовують тоді, коли хочуть отримати густу крону і велику кількість квітучих пагонів на рослині (вероніка, азалія індійська, хризантема дрібно квіткова і ін.). При цьому розвиваються бокові пагони, які також слід прищепнути над 3-4 листком. Але повторні прищипки затримують початок цвітіння рослин, цим інколи користуються квітникарі для зміщення термінів цвітіння деяких культур.
Пасинкування - теж свого роду обрізка: видаляють пагони, що з’являються в пазухах листків. Після того на основних пагонах розвиваються більш крупні квітки.
При створенні бажаної форми у молодих рослин часто використовують різні види обрізки.
Найбільш природня форма для більшості кімнатних рослин - кущова. Щоб отримати її, у молодої рослини (сіянця, або укоріненого живця) на висоті 4-5 сантиметрів від землі зрізають (прищипують) точку росту. Пагони, що розвинуться після цього, теж прищипують після того, як у них появиться 3-5 листків. Цю операцію повторюють кілька раз протягом першого року.
Для обрізування штамбових екземплярів точку росту у молодих рослин деякий час не видаляють (до наміченої висоти штамба), даючи можливість рослинам вільно розвиватись, підв’язуючи їх до кілочка по мірі росту і видаляють всі бокові пагони (пасинки).
Після того, як штамб досягне певної довжини, верхівку прищипують, в результаті цього із верхніх бруньок розвиваються декілька пагонів.
Залишають 2-4 і після того, як появляться 3-5 листків, кінчики прищипують. Таку прищипку відростаючих пагонів продовжують до тих пір, поки не утвориться повна крона.

Поділитись: