Абутилон (кімнатний клен)

абутилон (кімнатний клен)

Абутилон (Abutilon)  - вічнозелений кущ, що нагадує листям клен, тому його в народі називають “кімнатний клен”. Родина  - мальвові; Батьківщина - тропіки і субтропіки Південної америки.
В роді числиться близько 1000 видів рослин. У кімнатах вирощують лишень деякі види. Від них отримали багато декоративних сортів і гібридів. Рослина невибаглива, швидко росте і заслуговує великої уваги для озеленення житлових приміщень, балконів.

пересадка рослинДорослі екземпляри кімнатного клену пересаджують щорічно, пізно навесні, коли вони починають ріст. Землю для абутилонів готують змішуючи дернову землю, перегній, торф і річковий пісок (4:2:1:1).
При пересадці новий горщик беруть трішки більше від старого (рослина не хоче цвісти, поки не обпутає корінцями всю земляну грудку).
Після пересадки кімнатний клен на деякий час ставлять у тінь і щоденно обприскують.
Для насіння землю готують легку, пісчану; на дно горшка вкладають добрий дренаж.
Для живців беруть легку дернову землю, зверху насипають пісок.

секаторПогане цвітіння старих кущів настає через недостаток поживи, світла, слабкого поливу і відсутності обрізки. Весною абутилон обрізають, вкорочуючи довгі пагони  на третину, або й на половину для того, щоб гарно розвивалась крона куща. Зайві і слабкі пагони відрізають.

розмноження рослинАбутилон легко розмножується насінням і живцями. В кімнатах переважає розмноження живцями, так як із насіння кімнатний клен розцвітає пізніше.
Насіння, висіяне у січні в легку піщану землю, при температурі 18-20, проростають через три тижні. Сіянці пікірують по одному у великі горшки як тільки у них з’явится 4-5 листків. Після пікірування їх ставлять на добре освітлене місце. При правильному догляді рослини зацвітають того ж таки року.
Живці у абутилона беруть у квітні-травні, довжиною 8-10 см з 3-4 листками. Для зменшення випаровування листкові пластинки обрізають наполовину. Живці ріжуть із верхівок пагонів. Садять наклонно на глибину 2-3 см в горшки, або невеличкі ящики, на дно яких кладуть дренаж, насипають легку дернову землю шаром 6-8 см і зверху 3-5 см промитий крупний пісок. Після посадки обприскують водою кімнатної температури, прикривають склом і ставлять у приміщеннях з температурою 18-20. Живці регулярно обприскують.
Укорінені живці висаджують в горшки діаметром 7-9 см в суміш, складену із піску, дернової і листяної землі у пропорції 1:2:2. Протягом літа роблять 2-3 перевалки.

Абутилон любить добре освітлені місця, але слід притіняти від прямих сонячних променів, що можуть обпекти листя.

полив рослинЛітом рослина вимагає рясного поливу. Але не можна переливати так само, як і пересушувати. Це може призвести до обпадання листків і бутонів. Тому поливати слід рясно у сонячні дні, а в похмурі давати менше води. Для поливу беруть мяку воду, нею ж і обприскують. Особливо корисне обприскування в літні спекотін дні.

Зимою  кімнатний клен  утримують в прохолодних приміщеннях 10-12º поближче до вікна. Але слід вважати на батареї опалення; сухе гаряче повітря від них може призвести до скидання абутилоном листків. Влітку краще виносити на свіже повітря, спочатку поставивши на 2-3 тижні в тінь, щоб рослина привикла до сонця. На балконі чи надворі рослину слід захистити  від вітру і протягу.

підживлення рослинЗ травня по серпень, у період активного росту і цвітіння, рослину слід підживлювати кожні 10 днів органічними і мінеральними добривами.

цвітуть рослиниЦвіте абутилон із самої ранньої весни і до пізньої осені. Квіти можуть бути різного забарвлення: білі, червоні, жовті і блакитні - на тонких і довгих квітконіжках, що виходять із пазух листків. Формою квіти нагадують маленькі дзвоники.

шкідники рослинОсновні шкідники, що вражають абутилони - попелиця, павутинний кліщ, щитівка. Павутинний кліщ не любить вологи, тому рослини слід часто обприскувати. Якщо ж шкідники завелися, то рослини слід негайно ізолювати від інших і провести відповідні міри боротьби із ними. Після знищення всіх шкідників, рослини ще слід потримати деякий час в карантині, щоб переконатися, що загроза минула.

корисні порадиЩоб отримати кущі гарної форми, у молодих рослин, перед посадкою, зрізають верхівки.
При утриманні клену на дворі слід вважати: сильний вітер, дощ, або різка зміна освітлення  може призвести до скидання листків. Особливо рослина чутлива у період бутонізації і цвітіння.

Поділитись: