Овочеві рослини в квітникарстві

декоративна капуста

Багато овочевих рослин можуть бути використані в якості декоративних.
Листкова капуста(Brassica oleracea var. acephala) з кудрявими зеленими (грюнколі), червоними, бурими (браунколі) і строкатими листками декоративна і в той же час їстівна. В декоративному садівництві її можна використати в посадках як у вигляді солітерів, так і групами. Дуже цінно й те, що листкова капуста може прикрашати ділянки із весни  і до глибокої осені. Ефектна і капуста із рожевим качаном.

                              Спаржа(Asparagus officinalis) - делікатесний овоч. Її пагони, що пробиваються ранньою весною крізь землю, дуже смачні. Літом і осінню ажурні кущі спаржі, що досягають 1,5 метра висоти, служать фоном для групових і одиночних посадок, а їх зелень незамінна при аранжуванні букетів, квіткових композицій. До того ж осінню її жіночі екземпляри (спаржа - рослина дводомна) покриваються дрібними яскраво-червоними ягодами.

салат латук

                         Гарними декоративними якостями володіють і різновидності салату латуку з бронзовими, фіолетовими, а також зеленими із червоною окантовкою листками. До салатних рослин відноситься і шпинат (Spilanthes oleracea), у якого дуже красиві циліндричної форми суцвіття. Декоративний і так званий бразильський крес - різновидність салату із коричневими листками.

декоративний помідор

                           Є різновидність помідорів, що придатна для вертикального оформлення - помідор (Lycopersicum esculentum). Розміщуючись на шпалері, рослина розвиває пагони довжиною до 3,5 м і приносить врожай плодів.
Квасоля багатоквіткова(Phaseolus multiflorus) з красивими  вогняно-червоними, або двобарвними (білі з червоним) квітами, виткі довгі (3-5 м) стебла гарно декорують стіни будинків, бесідок. Недозрілі боби квасолі смачні, дуже поживні, вміщують вітаміни групи В. Мало хто знає, що при легкому захисті від морозів її бульбоподібних наростів біля кореня, квасоля робиться багаторічною.

фізаліс їстівний

                                    Дуже красиво  осінню виглядають ліхтарі фізалісу їстівного (Physalis edulis), або китайської земляної вишні, як називають рослину англійці. Ця декоративна і водночас овочева рослина вміщує в своїх паперово-подібних яскраво-червоних, або оранжевих ковпачках їстівні ягоди, смачні і ароматні, які можна використовувати для виготовлення повидла, варення, маринадів.
В якості досить оригінального солітера (одиночної рослини)  можна використати і добре розвинений кущ овочевого ревеня (Rheum).

артишок у квітникарстві

                                Артишок і кардон, що належать до одного ботанічного роду - Cynara, цінні і як овочі, і як декоративні рослини. В партерному садівництві їх рекомендується висаджувати в центрі клумби.
“Морською капустою” називають у нас багаторічну рослину катран морський (Crambe maritima). Це соковита рослина з сіруватими, гофрованими листками. Вибілені його пагони  на другий рік після посіву  використовують для приготування їжі на подобі спаржі. З ранньої весни катран дуже декоративний, а білі квітки, що з’являються пізніше, мають медовий запах. Ця рослина не має нічого спільного із їстівною морською водоростю - ламінарїєю (Laminaria), яку також прийнято називати морською капустою.
Три коренеплідні рослини - петрушка, селера і кервель мають різновидності із кучерявою, або мохоподібною розеткою листків і можуть бути використані в якості бордюрних рослин.

цибуля різанець

                           Придатна  для посадки в бордюрах і цибуля-різанець, в народі - шніт (Allium schoenoprasum) - низькоросла багаторічна рослина з красивими рожевими квіточками. Тонкі трубчасті листки вживають у їжу як звичайну цибулю-перо, але мають менш гострий смак.
Красиві кущики зелені на клумбах утворює часник молі (дикий часник) (Allium moly) з яскраво-жовтими квітками. Його підземні дрібнуваті цибулинки значно ніжніші по смаку, чим звичайний часник. В декоративному садівництві він добре гармонує із цибулею  шніт.
Багато духмяних трав, що використовуються в кулінарії в якості приправи до страв, є придатними для посадок в партерах, на рабатках, бордюрах, а такі, як кмин і розмарин дуже красиві в горшках, або ящиках на вікнах. Їх можна тримати в кімнатах і по мірі відростання  пагонів використовувати у їжу. Срібно-листковий лимонний кмин, гарно підійде для рабаток і бордюрів, біля високих кущів. Він витримує притінення і тому може застосовуватися для окантовки паркових доріжок. Там, де розмарин може зимувати в ґрунті, його добре поєднати із шавлією, придавши рослинам форму округлих кущів за допомогою обрізки.
Шавлія лікарська(Salvia officinalis) інколи використовується в кулінарії, замінюючи лавровий лист, а шавлія блискуча (S. splendes) відома як декоративна рослина.

гісоп лікарський

                     Застосовуваний в кулінарії і в лікерному виробництві гісоп лікарський (Hyssopus officinalis) - цінний як бордюрна рослина, так як володіє властивістю цвісти повторно, якщо його підрізати на початку цвітіння.
Із-за красиво забарвлених синіх квіток, що розкидані по всьому розкидистому кущу, використовується в якості декоративної рослини живокіст лікарський (Borago officinalis), або огіркова трава. Листя його володіють огірковим ароматом, тому їх часто добавляють у весняні салати, коли ще нема свіжих огірків. Огіркова трава - прекрасний медонос.
В якості бордюрних можуть використовуватися і багато духмяних трав - фенхель, майоран, пижмо, калуфер, дягель лікарський, рута, лаванда, м’ята болотяна і кріп. М’ята англійськаутворює гарне килимове покриття. М’ята котяча (Nepeta cataria var. citriodora), з лимонним запахом, виносить притінення і тому придатна для посадки вздовж доріжок в парках.
От такий широкий асортимент овочевих рослин можна запропонувати квітникарю для використання в декоративному садівництві.

Поділитись: