Рослини синоптики

рослини синоптики

Спостережливі люди давно підмітили, що по деяких признаках, по «поведінці» рослин можна передбачити погоду. Така особливість зелених «дітей сонця» пояснюється їх великою залежністю від умов середовища і в першу чергу від метеорологічних факторів: температури, вологості і тиску повітря, а також від тривалості світлового дня. Одні рослини перед непогодою закривають квітки, щоб захистити пилок і зменшити тепловіддачу, у інших спостерігається рясне виділення нектару і посилюється аромат. Всі, зазвичай, пригадують таку прикмету: «Квіти пахнуть сильніше – дощ близько». В народній пам’яті таких прикмет збереглось чимало. Напишемо про деякі з них.

 

Квіти польової берізки (в народі – павутиці) щільно закриваються перед дощем і розпускаються в похмуру погоду перед гарними сонячними днями.

 

Листя (вайї) орляка звичайного (папороті) закручуються до низу перед теплою, сухою погодою і розправляються перед негодою.

 

Якщо зірочник не розкриває свої квіти вранці і тримає їх закритими весь день, - буде дощ.

 

Перед дощем шишки лопуха розправляють свої крючки, а квітки заячої капусти залишаються на ніч відкритими.

 

За добу, або дві перед дощем на листках кінського каштану з’являються «сльози» (липкі капельки соку).

 

Вечірній ліс тепліший чим поле – до вітру.

 

Якщо нагідки (календула) розкриють свої суцвіття рано вранці, - буде ясна, суха погода, якщо пізніше – буде дощ, гроза.

 

Якщо вранці трава суха, до ночі очікуйте дощу.

 

Перед дощем квіти жовтої акації виділяють більше нектару і сильніше пахнуть, приваблюючи бджіл; іпомея і мальва складають пелюстки; квіти сердечника лугового поникають.

 

Такі знання можуть пригодитися квітникарям. Однак, щоб рослини «барометри» точніше передбачали погодні зміни, слід користуватись кількома прикметами поєднюючи їх.

Поділитись: