Махрова петунія

махрова петунія

Трудно знайти рослини, які по красоті квіток, рясності, безперервності цвітіння і невибагливості можна було б зрівняти з махровою петунією.

Між іншим, культура її доступна кожному, навіть квітникарю-початківцю. Махрову петунію можна вирощувати у кімнаті на південному вікні і на балконі. В горшках вона, так само як і в грунті, безперервно цвіте все літо і осінь.

На балконі в ящиках, посаджена в один ряд на відстані 25 см на удобреній землі з домішками перегною, петунія пишно цвіте, особливо у тому випадку, коли балкон розміщений із південної сторони.

Насіння висівають наприкінці  лютого, початку березня в землю, яку складають із рівних частин перегною, листяної землі і піску. Ящик для посіву беруть невеликий: 14 * 25 * 4 см, на дно насипають дренаж, зверху пісок шаром 1 см, а потім насипають землю. Насіння змішують із піском (вони дуже маленькі) і висівають їх по наміченим рядочкам, або хаотично в злегка утрамбовану і зволожену землю, а зверху легенько присипають. Посіви не слід робити густими, щоб не розвинулась хвороба чорна ніжка. Ящик накривають склом. Обережно, щоб не змити насінини, поливають із пульверизатора. Земля повинна бути помірно вологою. При температурі 18-20ºС сходи з’являються через 10-12 днів. Тоді скло знімають. Щоб сіянці не витягувались, їх ставлять ближче до світла. Якщо дні пасмурні – досвічують лампочками.

Через 12-15 днів сіянці пікірують на відстані 2,5 см, заглиблюючи їх до сім’ядолей  і прищипують кінці коренів на третину довжини. Першим часом притіняють від сонця білим папером. Можна прикрити рослини склом і зняти його, коли вони приймуться. Земляну суміш складають із дернової, перегнійної землі і піску (2:2:1).

При появі нових корінців, петунію ставлять якомога ближче до світла, привчають до свіжого повітря, виносячи її в теплу погоду на балкон на 10-15 мінут, а потім на більш довгий термін, поки рослини не зміцняться. Підживлюють їх слабким розчином мінеральних добрив 1-2 рази в тиждень.

Зміцнілі рослини можна залишати на балконі.

Через 2-3 тижні після першого пікірування роблять друге на відстані 6-7 см в ящики, або по одному в 7-сантиметрові горшки з тією ж земляною сумішшю.

Через деякий час після укорінення, рослини, що не хочуть кущитися, прищипують над третім міжвузлям. Коли з’являються нові пагони, сіянці перевалюють в 9-сантиметрові горшки, добавляючи в землю добрив. Горшки ставлять на вологий пісок, помірно поливаютьв сонячні дні обприскують. Один – два раза на тиждень рослини підживлюють органічними і мінеральними добривами. Скоро рослини зацвітають. Від посіву до цвітіння проходить 3-3,5 місяці.

Для озеленення балкона 15-20 травня сіянці із 7-сантиметрових горшків висаджують в ящики. На ніч, при загрозі заморозків, рослини накривають. Подальший догляд заключається в рихленні землі, підв’язці, підживленню.

В жовтні перевалюють петунії і як можна довше тримають на балконі. Навіть з приходом холодної погоди (але не нижче -3ºС) слід залишати їх на балконі.

Зимовий догляд полягає в тому, щоб дати рослинам більше світла, повітря. Щоб призупинити ріст, понижають температуру і зменшують полив. Особливо добре петунія зимує в світлій теплиці при +6-10ºС.

В листопаді корисно освітлювати рослини лампочками (близько 10 днів). В кінці січня всі слабкі пагони обрізають, залишаючи в кущі 2-3 укорочених, і рослини пересаджують в поживну землю.

В березні з них можна брати живці. Для цього на зиму залишають переважно молоді рослини літнього живцювання чи посіву. Вони краще переносять зимівлю. Якщо є кімнатний парничок із підігрівом, живцювати можна вже на початку місяця.

Живці зрізають з 3-5 листочками і укорінюють  під склом в чистому вологому піску, заглиблюючи їх на 1-1,5 см. Нижній листок видаляють. Можна садити живці в горшки із землею, перед тим заповнивши лунку піском, і потім прикривають стаканом. Живці тримають на світлі, притінюючи від сонця, часто обприскують. При температурі 20ºС через 7-9 днів на них утворюється каллюс. Тоді скло знімають. Через 12-15 днів починається утворення коренів і бруньки починають рости. Привчивши рослини до відкритого повітря і сонця, через деякий час живці, разом із земляним комом, висаджують в 7-сантиметрові горшки.

З початку червня до кінця липня живці легко укорінюються на світлому підвіконні, у вологому піску при частому обприскуванні і притіненні. В подальшому догляд такий самий, як і за сіянцями. Петунії літнього живцювання зацвітають в серпні – вересні, добре зимують і на другий рік, при відповідному догляді, рясно цвітуть на початку травня.

Поділитись: