Рослини і світло

рослини і світло

Дуже часто можна чути запитання: чому погано ростуть мої квіти? І в більшості випадків причина в тому, що господар не знає, що потрібно його рослинам, не враховує їх потреби. А вони можуть бути різноманітними, в залежності від походження того чи іншого виду. Звичайно, африканський алое, що росте в пустелі під палючим сонцем, потребує зовсім інших умов догляду, чим, наприклад, аспідистра, що росте в півтіні тропічних лісів Індокитаю.
Тому перш за все любитель повинен знати, які умови освітлення на його вікнах, і відповідно до них підбирати рослини. Усі рослини можна умовно поділити на три великі групи – світлолюбні, тіневиносливі і рослини помірного освітлення.
В першу групу слід віднести рослини пустель – кактуси і інші сукуленти (седуми, восковий плющ), евкаліпти, колеуси, кроттони.   В другу – такі тіневиттривалі рослини, як різноманітні папоротники, адіантум, птеріс, нефролепсис, хвойні, плющ. Більшість кімнатних рослин відносяться до групи, яка може задовольнятися помірною кількістю світла.
Деякі види можуть рости і в умовах недостатнього освітлення, де-небудь подальше від вікна, але пишного розвитку вони не отримають. Звичайна монстера, якщо її вирощувати на північному вікні, буде давати невеликі серцеподібні цільні листки, а якщо її вирощувати на освітленому вікні, то її листя будуть крупними, розрізаними, з характерними отворами.
Багато кактусів – ребуції, опунції – на північних вікнах втрачають свою характерну форму, витягуються, втрачають колючки. А папоротник адіантум, виставлений на сонячне вікно, починає жовтіти і сохнути.
Стрелітція може багато років рости в умовах недостатнього освітлення, але цвісти вона не буде.
Іноді, навіть  по зовнішніх ознаках легко визначити, до якої групи відноситься рослина. Зазвичай, тіневиносливі  види вирізняються темним, зеленим забарвленням листків, листя їх часто утворює «листкову мозаїку» - щільно прилягають один до одного, розміщуючись в одній площині, так що утворюється суцільний зелений килим – це особливо добре самітно у плюща.
Не можна забувати, що освітлення різних місць в кімнаті дуже не рівномірне, і якщо на підвіконнику рослина отримує близько 40% світла, то в глибині кімнати – не більше 2%.
Тому світлолюбні рослини краще всього літом тримати в ящиках із зовнішньої сторони вікна, попіклувавшись про захист коренів від перегріву (закопавши горшки в пісок, торф, або землю), а такі, як кактуси – винести у парник.
Рослини, що залишилися в кімнаті, не обов’язково тримати на підвіконні – їх можна розмістити на спеціальних підставках, або квіткових столиках біля вікна на світлому місці.
Якщо ви хочете прикрасити ампельними рослинами стіни своєї кімнати, то для мало освітленого місця підійде плющ, для середньо освітленого – традесканція, або один із видів кімнатного винограду, а на освітленій стіні буде добре рости золотистий сциндапсус із сімейства ароїдних.
Дуже важливо поступово переводити рослини із стану зимового спокою на весняне положення. Адже весною сонячні промені особливо яскраві, і, попавши на рослини, що ослабли за зиму, можуть визивати сильні опіки. Ось чому обов’язково потрібно притінювати, хоча б на першу пору, рослини від прямого сонячного проміння. Рослини можна притінювати марлею, білим папером, або агро волокном.
Важливо! Скло, яке використовується у вікнах, не пропускає ультрафіолетове проміння, тому, виносячи вазони на двір, обов’язково треба їх розміщувати на кілька днів у холоді, а потім поступово, по кілька годин вранці і вечором, ставити на сонце. Інакше рослини, що не бачили ультрафіолетового проміння, можуть дістати сильні опіки.
Зимою приходиться думати про інше – як компенсувати рослинам нестачу сонячного проміння? Тут на допомогу приходить досвічування електричними, або люмінесцентними лампами. Дуже добре ростуть при досвічуванні сенполії, пеперомії, бегонії і багато інших тропічних видів.
Говорячи про світло і життя рослин, слід звернути увагу на то, що різні види, в залежності від географічного походження, потребують різної тривалості світлового дня. Є рослини короткого і довгого дня.
Короткий світловий день отримують багато рослин, походженням із гірських районів, багато південних видів.
Із декоративних рослин це в основному види тропічного походження – хризантеми, жоржини, айстри, настурції, цибулинні – кринум, клівія, багато кактусів. Деякі звичайні рослини, що добре ростуть у кімнатах, не цвітуть іменно тому, що знаходяться в нас в умовах довгого світлового дня. Слід укоротити його за допомогою притінення, і рослини наберуть бутонів і зацвітуть.
Відома кімнатна живородна рослина – бріофіллюм – у себе на батьківщині (острів Мадагаскар) знаходиться в умовах короткого світлового дня. Там воно цвіте доволі часто. У нас воно дуже рідко зацвітає, зате утворює чисельні дочерні бруньки на листях. Якщо в кімнатах ставити бріофіллюм на світло тільки на кілька годин, а на решту часу притіняти його чорним папером, він не буде давати молодих рослин і зацвіте.
Інколи не цвітучий екземпляр кринума можна заставити цвісти, давши йому умови короткого світлового дня.

Поділитись: