Морозник

морозник

Ось таке "чудо" я зустрів цих вихідних у лісі, і вирішив про нього написати.

 

Серед багаторічників, що цвітуть ранньою весною, видиме місце займає морозник (Helleborus). Цей рід нараховує більше 20 видів, що мало відрізняються один від одного по зовнішньому вигляді, походять із Середньої і Південної Європи, а також Азії. Морозник відомий з давніх давен: батько медицини — Гиппократ уже знав про отруйні властивості цього представника сімейства лютикових.

Чотири види морозника проживають і у нас. Ростуть на пухкій, зволоженій землі. Морозники досягають у висоту 20-40 см (гібридні до 70) і мають темно-зелені прикореневі, листки. Квіти, заложені ще з осені, досить крупні (4-9 см), різного забарвлення (чисто і зеленувато-білого, рожевого і червоного), розпускаються весною, після розтоплення снігу. Цвітуть протягом 30-35 днів і не бояться морозів до -5°. Після цвітіння рослини не втрачають свого декоративного вигляду, їх красиві, крупні листки залишаються декоративними протягом усього сезону, а деякі види і до весни. У гібридних морозників листя до зими засихає.

Відцвітаючи, квіти зеленіють, на рослинах утворюються конвертики з крупними насінинами, які при дозріванні легко висипаються, тому збирати їх потрібно вчасно. Насіння швидко втрачає схожість, тому висівають його одразу ж після збору (недостиглі — світлі насінини сходів не дадуть). Деяка частина зійде вже осінню, решта — весною. Сіянці, при удачній посадці і гарному догляді, цвітуть через 3-4 роки. Часто, біля дорослих екземплярів, від самосіву, з’являються молоді рослини, які можна пересадити на постійне місце.

Розмножують і вегетативно, але цей спосіб не продуктивний: ділити можна лише крупні кущі, не молодші 5-6 років, але й вони дуже довго і важко приживаються після пересадки. Кращий час для цього — серпень — вересень.

Садити слід у пухку, глиняну, багату вапном землю, в напів-тінистих, захищених від вітру місцях. Відстань між рослинами повинна бути не менше 50-60 см.

Морозники дуже гарно виглядають по краях доріжок, під пологом хвойних, серед каміння, по сусідству із ранньовесняними цибулинними.

Оскільки морозник полюбляє вологу, його слід регулярно поливати (особливо під час росту), інколи підживлювати (особливо якщо ґрунти бідні).

Осінню, землю навколо рослини корисно мульчувати, але не можна її рихлити чи перекопувати. Укривати на зиму не потрібно.

Інколи на листках з’являютья чорні плями (грибкове захворювання), особливо це спостерігається при відсутності вапна у землі, а також в засушливий період. Уражені листки потрібно обов’язково видалити і спалити, а рослини регулярно поливати.

Якщо перед посадкою не було внесене вапно, то корисно, періодично поливати вапняним молочком.

Поділитись: