Живцювання троянд

розмноження троянд живцюванням

Багато троянд розмножують зеленими живцями, але укорінюються вони не однааково. Найшвидше корені дають троянди з гнучкими і тонкими стеблами: плетисті, поліантові, гібридно-поліантові, мініатюрні і флорибунда. Гірше укорінюються троянди із групи чайно-гібридних. Живці паркових і ремонтантних троянд укорінюються погано. Троянди живцюють, зазвичай, з середини червня до середини липня.

З маточників, приблизно за неділю до початку їх цвітіння, гострим секатором зрізають напів-здеревілі, не дуже товсі однорічні пагони. Не можна брати для живців дуже молоді, сильно здеревілі, або жирові. У заготовлених пагонів зрізають невизрівшу верхівку і на одну третину — листя. Нижній листок видаляють, залишають тільки черешок.

Живці повинні бути довжиною 5-7 сантиметрів і мати 2-3 вічка. Але, інколи, якщо міжвузля дуже зближені, кількість вічок приходиться збільшувати до 4-5. Прямий зріз над верхньою брунькою роблять гострим секатором, залишаючи 1-сантиметровий пеньок. А нижній (під брунькою) — під кутом 45°- гострою бритвою. Нижні зрізи живців не можна підсушувати, тому їх одразу ж ставлять у воду. Можна укорінювати живці і з одним вічком.

Для посадки готують парники, або ящики. Парники набивають гарячим гноєм (10-15 см), на нього насипають шар поживної і легкої землі (10см), а потім — чистий річковий пісок (1,5-2 см). Замість землі годиться витриманий 2-3 роки низинний торф (pH 6-6,5). Можна укорінювати живці в парниках і без підігріву гноєм. В ящики гній не кладуть.

Садять їх не глибоко (1-1,5 см), так, щоб вони не падали. При глибокій посадці коріння утворюється повільніше. В залежності від груп троянд, живці висаджують на різній відстані. Зазвичай по схемі 6*8 сантиметрів, поліантові і мініатюрні — 4*6. Після посадки ящики і парники прикривають.

Живці кілька раз на день потрібно обприскувати, щоб на листочках постійно були капельки води. Краща температура для укорінення 22-25°. Через 7-10 днів у живців утворюється каллюс. Для укорінення потрібно 2-3 тижні, після чого рослини поступово привчають до зовнішніх умов.

В кінці серпня, укорінені живці висаджують в 7-9-сантиметрові горшки, наповнені земляною сумішшю, складеною із рівних частин листяної, перегнійної землі і піску. До морозів горшки залишають в парнику наполовину вкопаними в ґрунт, а потім їх переносять в холодну оранжерею (1-3°). З кінця лютого, вдень температуру оранжереї поступово піднімають (до 18-20°), а вночі вона повинна бути 10-12°. В цей час троянди поливають частіше, щоденно обприскують і раз на тиждень підживлюють. Весною такі живці можна висаджувати у відкритий ґрунт на грядки, заздалегідь укоротивши пагони на одну третину.

Садити рослини потрібно на 3-4 см глибше, ніж вони росли у горшках. Можна укорінювати живці, не садячи в горшки, залишаючи в парнику аж до посадки на грядки.

Поки троянди добре не розростуться, цвітіння допускати не можна.

Головний недолік такого способу розмноження — рослини погано перезимовують. Найкращий метод розмноження троянд — очкування на шиповнику.

Поділитись: