Магнолія

магнолія

Клімат західних областей України, з вологим літом, затяжною осінню і м'якою зимою — сприятливий для вирощування магнолій.

Досвід показує, що найбільш просто і економно розмножувати ці рослини насінням. Дозрівають вони у вересні-жовтні. В цей час плоди відкриваються і вивільняють насіння, що звисають на тонких насіннєвих нитках. Збирати краще тоді, коли плоди лишень починають розкриватися.

При зберіганні в звичайних умовах насінини швидко висихають і втрачають схожість. Тому після очистки їх слід відразу ж висівати в ґрунт, або, якщо насіння мало, стратифікувати і висівати весною.

Насіння магнолії потребує холодної стратифікації, тобто вологе насіння до пророщування піддається дії понижених температур від 8 до 0 градусів протягом 4-8 місяців.

Терміни і умови стратифікації для різних видів не однакові.

В якості субстрата для стратифікації можна використовувати торф, річковий пісок, дерев’яну стружку і мох сфангум.

Насіння заробляєм на глибину 2-3 см. Досвід показує, що м’ясиста оболонка насінин затримує проростання. Схожість очищеного насіння в 2-3 рази вища, чим в неочищеного. Посівні грядки слід мульчувати перегноєм, або торфом.

Землі вибираємо свіжі, родючі, середні і легкі по механічному складу і з доброю аерацією. Непридатні карбонатні і засолені землі. Вапно — одна із головних причин поганого росту магнолії. Земля в період проростання насінин повинна бути весь час вологою. Для захисту сходів від сонячних опіків, грядки із посівами необхідно притіняти.

Значно складніше вегетативне розмноження магнолій. Його використовують в тих випадках, коли види, або гібридні форми не плодоносять.

Непогано вдається розмноження магнолії відводками. Для цієї цілі використовують нижні гілки. Одно-або дворічні пагони, на початку весни, пригинають до землі і занурюють в землю на 10-15 см. Через 2 роки відводки добре укорінюються.

Розмноження зеленими живцями вдається лише при використанні стимуляторів утворення коренів.

Слід мати на увазі, що магнолії вирощують лиш в районах з відносно теплим кліматом.

Поділитись: