Алое деревоподібне

алое деревоподібне

Автор фото - пані Оксана.

Рід алое відноситься до сімейства лілійних. Ці багаторічні, вічнозелені сукулентні рослини родом із найбільш сухих районів Південної Африки.

В природних умовах, деякі види алое досягають 20 метрів у висоту. В оранжереях і кімнатах, алое деревоподібне виростає до 3 метрів.

Коренева система алое поверхнева, мичкувата. Стебло в молодому стані напівмясисте, соковите; з віком, нижня його частина поступово дерев’яніє і стає міцною і жорсткою. Із пазух листків, по всій довжині стебла, можуть розвиватися бокові пагони. На вершині стебла, у вигляді розетки, розміщуються грубі, м’ясисті, зубчасті листя, випуклі із нижньої сторони і вгнуті із верхньої.

Будова кореневої системи алое деревоподібного дозволяє йому швидко всмоктувати воду із землі, накопичувати його в клітках, а потім економно його використовувати в засушливий період.

Алое деревоподібне, при правильній агротехніці, і досягненню зрілого віку, щорічно цвіте, часто утворює насіння. (В народі його називають “сторічником”, і вважають, що цвіте він раз у 100 років, після чого гине. Це помилкова думка, яка створилась через те, що рослина зацвітає у 2 випадках, коли йому дуже добре, або коли воно гине — щоб зберегти рід). В кімнатах алое цвіте, зазвичай, в осінньо-зимовий період.

На рослині спочатку утворюється довга квіткова стрілка, потім, поступово, починаючи знизу, розпускаються трубчасті квітки, ззовні — зеленувато-оранжеві, а із середини — рожевуваті.

Алое деревоподібне не вимогливе до температури, легко переносить сухе повітря і добре росте в оранжереях і житлових приміщеннях.

Розмножують його, зазвичай, весною, частіш за все боковими пагонами, або зрізаними верхівками, які краще ростуть і швидше зацвітають.

Зрізані бокові пагони залишають на відкритому повітрі протягом 5-8 днів, щоб підсохло місце зрізу. Потім їх висаджують по одному в 11-сантиметрові горшки, або іншу посуду із легкою землею.

В землі, в центрі горшка, роблять ямку глибиною, приблизно, 4 і шириною до 3 см, заповняють її чуть вологим, крупним піском, і в пісок, на глибину 2-3 см садять пагони алое, навколо яких землю ущільнюють. Для стійкості ще не вкорінених пагонів, їх підв’язують до кілочків.

Земляну суміш складають із рівних частин дернової землі, перегною і крупнозернистого річкового піску. Можна використовувати звичайну землю з городу, перемішавши із піском (1:1).

Рослинам потрібен добрий дренаж, щоб надлишкова вода при поливі не застоювалась і вільно збігала із горшка, інакше земля закисне і корені можуть загнити.

Горшки з рослинами ставлять на 15-20 днів в тепле місце (18-20°С) з розсіяним світлом, і в цей період зовсім не поливають, але листя 2-3 рази на добу обприскують із пульверизатора теплою водою (20-25°). В цей час в рослини з’являються корені, рослину починають поливати і виставляють горшки на світле місце, притінюючи від сонця.

Літом алое поливають помірно, ранком, або вечором, при підсиханні верхнього шару землі.

З весни до осені рекомендується тримати алое на відкритому повітрі — в саду під тінню дерев, на балконі, прикриваючи його від сильних дощів, палючого сонця і сильних холодів (температура нижче 0°для них небезпечна).

Коли наступає осіння холодна погода, алое переносять в світле, прохолодне приміщення (на веранду, в коридор, в кімнату ближче до вікна...) і поступово зменшують полив, “привчаючи” до зимового режиму (10-15°).

Зимою рослини повинні знаходитися в стані спокою (тобто зовсім не рости), інакше без достатнього освітлення, при високій температурі повітря, вони витягуються, деформуються і в подальшому не цвітуть.

В цей час рекомендується поливати дуже обережно, але щоб листя не висихало, його обприскують, або обмивають 2-3 раза на добу.

В березні нормально розвинені рослини необхідно пересадити в горшки більшого розміру (13-15 см) із свіжою землею, але вже іншого складу: дернова земля, листяна земля, річковий пісок і маленька галька (4:3:3:2). Можна брати і другі суміші, наприклад городню землю, крупний пісок, і дрібно биту цеглу (4:2:1). Земля для алое повинна бути поживною, пісковитою і водопроникною.

В молодому віці алое, зазвичай, пересаджують, або перевалюють щорічно, а дорослі рослини — через 2-3 роки. Кожен раз після пересадки, рослини поміщають на 7-10 днів в затінене тепле місце (17-20°), не поливають, лишень обприскують.

В травні-серпні рослини рекомендується підживлювати органічними і мінеральними добривами.

Поділитись: