Гібіскус

гібіскус, китайська роза

Поширена в кімнатній культурі рослина — гібіскус, китайська роза, або розан китайський, належить до сімейства мальвових. Це красивий, розгалужений, вічнозелений кущ з овальними, зубчастими темно-зеленими, або строкатими листками. Цвіте із весни до пізньої осені. Квіти різних відтінків — від світло-рожевих до темно-червоних. Зустрічаються махрові форми. Гібіскус розмножають верхівковими живцями. Їх садять в горшок, чи ящик із сумішшю землі із 2 частин піску і 1 частини торфу, або дернової землі. Температуру землі підтримують 20-22°С. Через 10-15 днів живці укорінюються. Молоді рослини пересаджують в 9-11-сантиметрові горшки в суміш із листяної землі (4 частини), перегною, або парникової землі (1 частина) і дернової (1 частина). До 5-6 років рослини весною пересаджують щорічно, а дорослі — 1 раз в 2-3 роки, коли корені обплетуть весь земляний ком. При пересадці, посуду збільшують на 2-6 см в діаметрі. Для дорослих рослин землю готують із 2 частин дерново-глейової, 1 частини листяної і 1 частини перегною. Гібіскус рясно цвіте, якщо щорічно обрізати усі короткі і слабкі, вкорочувати сильно витянуті пагони, а у молодих рослин прищипувати верхушку пагона. Якщо у дорослих рослин не обмежувати утворення нових пагонів, вони перестають цвісти. У весняно-літній період, гібіскус поливають щоденно і часто обприскують. Щотижнево, з червня по серпень, підживлюють розчином органічних і мінеральних добрив.

Гібіскус краще росте на світлих місцях, поблизу сонячних вікон, в жаркі дні з 11 до 3 години їх потрібно легенько притіняти. При недостачі світла, наприклад на північних вікнах, пагони утворюються слабкі і без бутонів.

В осінньо-зимовий час у рослин наступає період спокою: вони не цвітуть і не утворюють нових листків. В цей час їх поливають рідше, через 2-3 дня. Дуже важливо зимою захищати рослину від гарячого повітря, що йде від опалювальних приладів, і від холодного повітря, що йде під час провітрювання кімнат.

Китайська роза може скинути усі квіти, бутони і, навіть, листя. Це може статися через надлишковий полив зимою, або через недостачу вологи влітку, засильне підживлення, різкою зміною освітлення, чи температури повітря у приміщеннях. Якщо рослина скинула листя, то її потрібно поливати через 6-10 днів, і після кожного поливу, обов’язково рихлити верхній шар землі. В такому стані вимушеного спокою рослина може знаходитися 1-2 і навіть 3 місяці, після чого з’являється нове листя.

Поділитись: