Колеуси

колеуси

Трав’янисті, або напів трав’янисті декоративно-листяні  рослини із сімейства губоцвітих, - колеуси, або по народному -  кропивка. До роду Coleus відноситься близько 120 видів, поширених в тропічних областях Азії і Африки. Декоративними в них є не квіти, а листя, які мають різноманітне забарвлення. Більшість колеусів, що вирощують квітникарі, мають багато сортів і садових форм гібридного походження.

В Європі колеуси появилися в 1850 році. Перші сорти і садові форми були створені німецьким оригінатором Вальє. В даний час отримано багато прекрасних сортів з листями чудового забарвлення. Крім рослин із оригінальним забарвленням, селекціонери вивели багато сортів з листями різноманітної форми.

Інтересні такі садові форми, як C. hybridus colosseus з особливо крупним листям, вузьколистний - C. hybridus salicifolius, різновидності з бахромчастими краями листків і інші.

Розрізняють дві групи колеусів (кропивок). Одні сорти висаджують в ґрунт, вони більш низькорослі і призначаються для бордюрів на клумбах. Крім того, їх можна висаджувати в ящики на балконах. Інші сорти вирощуються тільки для кімнат, де добре ростуть і легко розмножуються, і не хворіють після пересадки. Для кімнат підходять і форми, що походять від колеуса Ренельта (C. rehneltianus), який був привезений з Цейлону в 1914 році. Цей вид і його садові форми мають звисаючі пагони, з дрібними, але красиво розмальованими листками. Це одна із кращих ампельних рослин. Навідміну від інших, цей вид колеуса цвіте взимку.

пересадка колеусів

Пересаджують колеуси весною.

Коли коріння повністю обплете земляну грудку, рослину перевалюють в більший горшок. Земля повинна бути поживною. Використовують суміш компостної, перегнійної землі і річкового піску (2 : 2 : 1), з реакцією рН = 4,5 - 5,5. Інколи, замість компосту використовують багату перегноєм дернову землю. Рекомендують також суміш компосту і листяної землі з великою дозою піску.

обрізка колеусів

Щоб рослини ще й кущилися, слід після укорінення в горшках, зрізати верхівки, які також можна висадити, як живці.

Маточні рослини перед зимівлею обрізають, наполовину укорочуючи пагони, і тримають досить сухо при температурі 12 - 15℃. До весни полив збільшують.

Протягом вегетації на колеусах забирають старі, засохлі листки, та час від часу прищипують рослину, щоб надати їм необхідної форми.

розмноження колеусів

Колеуси розмножують як вегетативно, так і насінням. Розмноження насінням просте, але не завжди зберігаються декоративні ознаки в молодих рослин.

Зазвичай посів колеусів проводять від січня до березня, щоб до травня отримати готові горшечні рослини. Насінини сіють в ящички, наповнені перегнійною землею з піском. Посів рівномірно зволожують, накривають склом і утримують при температурі 20-22℃. Догляд полягає в періодичному зволоженні і захисті від прямого сонячного проміння. Колеуси починають проростати десь на третій тиждень.

Після того, як колеуси зійдуть, їх ставлять в більш прохолодне, але добре освітлене приміщення. Від прямого сонячного проміння захищають.

Колеуси сходять нерівномірно, тому їх пікірують в кілька прийомів, спочатку більш крупні сіянці, потім, по мірі підростання, інші.

Розпіковані сіянці, після того, як вони підростуть, висаджують в горшки, в землю, яку складають із перегною, листяної землі і піску (3 : 2 : 1). Рослини спочатку тримають в теплі, притінюючи, поки вони не укоріняться, а потім на повному сонячному освітленні, щоб рослини інтенсивно забарвлювались.

Вегетативне розмноження можливе в любу пору року. Щоб весною мати молоді рослини, живцювання сліп розпочинати із січня. Маточні рослини зимують в світлому і сухому приміщенні (12 - 15℃). Тоді живці получаються короткими і грубенькими. При сильному поливі, підвищеній температурі і в недостатньо освітленому приміщенні пагони сильно витягуються і можуть гнити. Живці краще висаджувати в торф, змішаний з річковим піском, але можна і в чистий, добре промитий пісок. Укорінення відбувається легко і скоро при температурі 18 - 20℃ і частому обприскуванні.

В кімнатних умовах краще всього живцювати колеуси в березні - червні, тоді вони встигають укорінитися і добре розвиваються протягом літа.

світловий режим для колеусів

Для того, щоб колеус зберігав інтенсивне забарвлення листків, слід, особливо взимку, ставити його на світле вікно. В темному місці листя втрачає забарвлення, рослина блідне і витягується.

полив колеусів

Коренева система колеусів зимою дуже чутлива до надмірного зволоження, тому їх поливають досить рідко. Літом колеуси поливають рясно.

В кімнатах слід бути особливо уважними під час темних, зимових місяців. Необережний полив в цей час може призвести до гибелі рослини.

Колеуси люблять вологе повітря, тому влітку, при високій температурі, колеуси обприскують м'якою відстояною водою (наприклад дощівка). При похмурій погоді і низьких температурах колеуси обприскувати не можна.

температурний режим колеусів

Зимою, маточні рослини колеуса тримають при температурі 12 - 15℃. Рослину в цей час практично не поливають, слідкують лишень, щоб земляна грудка не пересохла. Влітку колеуси хочуть тепла. Коли температура опускається нижче 15℃, вони призупиняють свій ріст, проте недовготривале похолодання витримують. А от літню спеку, при достатньому поливі переносять легко. Оптимальна температура для вирощування колеусів 18 - 25℃.

підживлення колеусів

 

За літо кілька раз підживлюють. Оскільки в колеусів декоративними є листя - то відповідно для їх інтенсивнішого росту слід використовувати азотовмісні добрива. Для більш інтенсивного забарвлення листків слід підживлювати калійними добривами з невеличкою кількістю азоту.

цвітіння колеусів

Квіти в колеусів дрібні і малозамітні, тому декоративністю не відзначаються.

шкідники колеусів

Колеуси можуть вражатися білокрилкою, попелицею (тлею) та павутинним кліщем. Боротися з ними досить складно, тому стараються підтримувати рослину в чистоті, проводити профілактичні заходи, щоб унеможливити появу шкідників.

Заражені рослини слід негайно ізольювати від здорових і розпочинати відповідне лікування.

Хворобами при нормальному догляді колеуси практично не хворіють. Від надмірного, або недостатнього поливу колеуси можуть скидати листя. Також, від недостатнього освітлення і неправильної обрізки, на колеусах знизу можуть оголятися стебла.

особливості догляду колеусів

Колеуси швидкі і легкі у вегетативному розмноженні, тому на зиму залишають маточну рослину, з якої весною знімають живці і вкорінюють їх. Вкорінення проходить скоро і рослина інтенсивно йде в ріст. Для формування красивих кущів в молодих рослин прищипують верхівку, яку одразу ж можна і вкорінювати. Завдяки цьому з колеусів можна отримати весною багато посадкового матеріалу, тому їх доцільно використовувати в озелененні клумб, бордюрів.

Колеуси прекрасно себе почувають влітку надворі, тому їх можна використовувати для декорування вулиць, бордюрів, клумб.

Завдяки можливості отримати велику кількість посадкового матеріалу в короткі терміни, колеуси доцільно використовувати для озеленення населених пунктів (міст, сіл), заводів, оформлення клумб біля магазинів тощо.

 

Поділитись: