Бонсай

бонсай

Бонсай - мініатюрні деревця, вирощені у горшках, які мають схожі пропорції з деревами, які ростуть у природних умовах. Іншими словами - це спроба відтворити природні форми в мініатюрі. Головне в техніці бонсай -  добитись здорового, але сповільненого росту.

 

Сповільнення росту

В природі розвиток гілок і коріння рослин взаємопов'язаний. Практика показує, що якщо у дерева обрізати вертикальні корені, то сповільнюється ріст надземної частини, а якщо укоротити найбільш сильні, то розвиток дерева затримується. Зменшення маси коріння призводить до зменшення кількості поживних речовин, що поступають  до надземної частини.

Також на ріст вплив мають і інші фактори, наприклад ультрафіолетові промені. Відповідно бонсай бажано тримати на сонячному місці протягом усього дня, роблячи виключення лише для молодих, недавно пересаджених і обрізаних екземплярів.

 

Земляна суміш

Слідуючий, не менш важливий момент - підготовка ґрунту. Від складу і якості ґрунту багато залежить життєздатність рослини. Суміш не повинна бути сильно поживна. Краще всього використовувати легкий піщаний суглинок, добавивши до нього землю звідти, звідки було викопане дерево (якщо ви брали його з лісу), і трішки перегною.

 

Матеріал для посадки

Бонсай получають з насіння, молодих екземплярів, живців, взятих із лісу. Використовувати можна самі різноманітні породи дерев - сосну, клен, дуб, яблуню, березу і інші.

 

Посів

Вирощування із насіння найбільш важке, зато дає прекрасні результати. Краще всього висівати навесні в березні -  квітні. На ніч насіння кладуть у миску з водою для відбору - сильні і здорові падають на дно, а пошкоджені і сухі залишаються на поверхні. Потім беруть горшок висотою 15 см з великим дренажним отвором. В японії дренаж роблять так: дренажний отвір закривають сіткою, а на неї, приблизно на 1/4 висоти горшка насипають середнього розміру і добре промиту гальку. Потім ємкість наполовину заповнюють чистим піском, розкладають насіння (на відстані 3-4 см) і зверху засипають 2-сантиметровим шаром поживної землі (близько 30% перегною). Горшок ставлять на світле місце (але не сонячне) і рясно поливають із лійки, стараючись не розмити землю. Через три місяці вносять невелику кількість азотного добрива. До зими ростки повинні вирости до 6 см. На слідуючий рік вони виростуть лишень на кілька сантиметрів, проте стануть замітно товстішими. Після двух років сіянці слід пересадити.

 

Живцювання

Цей спосіб дозволяє економити час, так як живець (довжиною близько 5 см) беруть весною із звичайного дерева. Зрізати його краще навскоса під брунькою із здорової гілки, ближче до верхівки. Дренаж роблять так само, як і при посіві, тільки поверх гальки горщик до верху заповнюють землею. Живці занурюють приблизно на половину у землю. У листяних порід пластинки листків укорочують на 3/4 для зменшення поверхні випаровування. Листки на стеблі, яке йде у землю, потрібно видалити. Горщик з живцями ставлять у захищене від сонця і вітру місце, і поливають рясно, раз у день. бажано, щоб надземна частина була постоянно волога. Через декілька тижнів рослини виносять на сонце, спочатку на годинку, а потім поступово збільшують період перебування на світлі. Через 2 місяці їх можна сміливо залишати на дворі цілодобово, притінивши від сонця. Через пів року потрібно підживити слабким азотним добривом.

Цей метод потребує великої акуратності і старанного догляду.

Через 1,5-2 роки, коли саджанці досягнуть 15-20 см, їх пересаджують в окремі горшки (11-12 см). При цьому слід укоротити головний і другі добре розвинені корені. Після цього, рослину протягом 2 років потрібно формувати за допомогою дротиків.

 

Із лісу

Метод вирощування бонсай із молодих дерев взятих із лісу, швидко дає позитивні результати, але потребує великого досвіду і вміння. Рослини краще вибирати ті, які ростуть у важких умовах (сосну, або ялинку можна пошукати на оголених пагорбах, в сухих місцях з малопоживною землею; листяні краще вибирати у затінених лісах). Викопувати потрібно невеличке деревце віком 1-2 роки у квітні, коли починається ріст.

Потрібно постаратись зберегти земляний ком. Деревце відразу  можна починати формувати обрізавши довші корінці і деякі гілочки. Співвідношення між підземною і надземною частинами повинно бути 3:2.

Як і в попередніх способах робимо дренаж, на нього насипаємо приготовлену землю. Потім кладемо дерево у вазон, добавляємо землю, яку принесли разом із деревом, легонько притрамбовуємо. Регулярно поливаємо і обприскуємо рослину. Приблизно через пів року рослина почне рости.

 

Догляд

Чим більше часу ви будете виділяти на догляд, тим кращим буде результат. Врахувати усе важко, але є основні принципи, які забезпечують нормальний розвиток рослини: полив, підживлення, пересадка, обрізка.

 

Полив

При недостачі води, високій температурі і надлишку кисню коріння гинуть. Тому бонсай поливають по мірі підсихання земляного кома, але не переливають. Весною і літом поливати потрібно багато, а осінню і взимку мало. Літом потрібно обприскувати крону дерева водою.

 

Підживлення

Практика показує, що бонсай підживлювати потрібно. Кількість добрив залежить від віку рослини, землі і пори року. Перший раз підживлюють весною, у травні, після появи листя. Для цього на 10 л води беруть 2 чайні ложки аміачної селітри, 2 - суперфосфата і 1,5 - сульфату калію. Кількість розчину беруть відносно стану рослини. Як правило, вистачає 1-2 підживлень (з інтервалом у місяць). Важливо слідкувати, щоб добрива не попадали на рослину. Інколи використовують перепрівший гній, його слід подрібнити і весною, перед появою листя, насипати купками (3-5 г) біля країв горшка; при поливанні він сам змішається із землею. Бонсай підживлюють до кінця вересня.

Підживлюють бонсай для невеличкого підсилення рослини, тому зловживати добривами не слід.

 

Пересадка

Для того, щоб змінити землю, підрізати корені, бонсай потрібно періодично пересаджувати: листяні породи через  1-2, хвойні - через 2-3 роки. Найкраще пересаджувати весною. Перед пересадкою земляний ком повинен бути сухим. Злегка розрихливши його, виймаємо із горшка дерево, кладемо на рівну поверхню і осторожно видаляємо приблизно 2/3 землі. Потім обрізаємо пошкоджені і сильно розвинені корені. Після посадки повільно поливаємо поки земля не перестане вбирати воду. Пересаджене деревце кілька днів тримаємо у тіні.

 

Видалення бруньок і підрізка пагонів

Зайві бруньки потрібно відщипнути на початку травня, коли вони набрякнуть. Із тих, що залишаться, через деякий час, утворяться пагони. Їх обрізають на 1/2, або 2/3 довжини. Бруньки, які появляться після цього, потрібно відразу видалити. Якщо на одному рівні росте кілька гілочок, зайві видаляють. Так само слід поступити з окремими маленькими пагонами, які виросли на місці розгалуження двох більших.

 

Формування

Для того, щоб надати рослині бажану форму, а гілкам потрібний напрям, на них намотують прокалений мідний дротик. Ця операція не підходить для слабких, і тільки що пересаджених екземплярів. Намотують дротик від стовбура, не дуже туго. Він повинен залишатися на гілках 6-12 місяців, після чого, дерево приблизно рік повинно рости вільно. При необхідності процедуру повторюють.

 

Це основні рекомендації по вирощуванню бонсай, тому через різні умови можуть і відрізнятися методи догляду.

Бонсай - це не тимчасове захоплення. Для того, щоб досягнути гарних результатів потрібно  затратити десятки років. Тому, якщо ви не готові присвятити стільки часу, краще не починайте справу...

 

Поділитись: