Гортензія

гортензія

Для розмножування краще брати живці з прикореневих пагонів, які появляються у рослин при вигонці. Можна брати живці і з бокових пагонів, але вони часто зацвітають на перший рік, а це не бажано. Стараємося живцювати гортензію рано (січень – лютий). Тоді, протягом вегетаційного періоду, можна получити розгалужений кущ з 4-5 гілками, які до осені добре визрівають і утворюють сильні бруньки. На наступний рік із них виростуть сильні пагони, на яких будуть великі суцвіття. При живцюванні у березні, часто виходять кущі з одним стеблом.

Укорінювати живці гортензії потрібно при температурі 18-20 градусів. Січневі живці утворюють коріння через 2,5 – 3 тижні, а лютневі – після 10-12 днів. Гибелі живців практично немає, а при більш пізньому живцюванні можуть гинути.

Живці краще брати з двома, або трьома парами листків; крупні листки потрібно на половину обрізати. Висаджувати їх зручно прямо на стелаж в 3-х сантиметровий шар крупнозернистого річкового піску, під яким знаходиться суміш легкої дернової землі і торфу (5см). Кожен день по 4-5 разів живці необхідно обприскувати і притіняти від прямого сонця.

Молоді рослини садять у 7-сантиметрові горшки. Земляну суміш готують із легкої дернової, торф’яної, листяної землі, або перегною і піску (2:1:1:1). При культурі гортензії потрібно враховувати, що вона не переносить свіжого гною і погано перепрівшого перегною. До кінця березня – початку квітня, молоді рослини ростуть в оранжереї, а потім їх слід винести у теплий парник, вкопавши горшки у землю на всю глибину. Спочатку в парниках повинно бути сперте повітря, а потім, з приходом теплої погоди, потрібно часто провітрювати і збільшити полив. В сонячні дні парники необхідно притіняти. Коли рослини виростуть на 10 сантиметрів, верхушки прищипують, після чого у гортензій швидко розвиваються бокові пагони і утворюється гарно сформований кущ.

Через 3-4 тижні (не пізніше середини липня), коли корінці обплетуть земляний ком, гортензіям потрібна перевалка в 12-14 сантиметрові горшки. Гортензія краще росте на кислих ґрунтах (pH 4,5 – 5,5), тому в земляну суміш вапна не добавляють.

З приходом тепла, перевалені рослини краще розвиваються, якщо їх винести на грядки і горшки наполовину вкопати в землю. Гортензія – вологолюбива рослина, тому необхідно її систематично поливати і обприскувати. Крім того, літом, раз в три тижні, добре підживити гортензію мінеральними добривами. Усі лишні бокові пагони, а також кореневі відростки потрібно відрізати. Повне органічне і мінеральне підживлення краще провести до середини серпня.

Для того, щоб пагони добре задеревеніли і рослини вчасно закінчили вегетацію, з середини вересня полив зменшують. В жовтні, для підсушки і прискореного скидання листків, вазони з рослинами потрібно положити боком на грядках. На ніч, від заморозків, зазвичай, їх укривають (зараз для прикриття від заморозків використовують агро волокно). Для періоду спокою згодиться підвал, або зал для зберігання з пониженою температурою (2-3ºС). Під час зберігання, один два рази на тиждень, рослини очищають від облетівшого листя і поливають по мірі підсихання земляного кома. При високій вологості підвал необхідно провітрювати. Період спокою триває 70-80 днів.

Також гортензію можна вирощувати у відкритому грунті. Але на зиму її потрібно, або викопувати, або укривати від морозів.

 

Поділитись: