Про полив кімнатних рослин

полив

Багатьох цікавить питання, як часто потрібно поливати кімнатні рослини? На це питання відповісти важко, а часом і зовсім неможливо, якщо не знати яка саме рослина і умови її утримання: експозиція вікна (північна чи південна сторона), освітленість, система опалення, час останньої пересадки, розмір горшка, склад землі.

Як недостаток так і надлишок води для рослин шкідливі.

Уважно спостерігаючи за розвитком рослин, можна замітити, що багато із них мають період спокою, під час якого вони не цвітуть, і не утворюють нових листочків. У багатьох рослин він продовжується з листопада по лютий. В цей час життєдіяльність коріння і випаровування води листям знижуються. В зв’язку із цим, тієї кількості води, що хватала на день, тепер вистачить на декілька днів. Якщо продовжувати полив у тій самій кількості, то частина води буде не засвоєна, коріння будуть загнивати, і рослина може загинути. Відповідно, у період спокою, кімнатні рослини поливають рідше, чим в період росту.

Час поливу визначають по декількох ознаках: верхній шар землі в горшку злегка підсихає і робиться більш світлим, а звук, який видає горщик при постукуванні пальцем, - дзвінкий.

У багатьох рослин (бегонії, клеродендрона, глоксинії, узумбарської фіалки) зів’яле листя признак пересихання землі, але доводити їх до такого стану не бажано, бо при цьому можуть обпасти квіткові бутони. Те саме відбувається із гібіскусом, камелією, азалією. При нестачі вологи глянцеві листки фікуса, лавра, олеандра засихають і обпадають, а у пальм їхні кінці темніють і підсихають. Замічено, що фінікова пальма добре росте лишень у вологій землі, папоротники тоді, коли їх тримають на піддонах з вологим піском, а вологолюбні рослини (калла, циперус) краще ростуть, якщо у піддоні завше є вода.

При кожному поливі уся земля повинна просякнути водою, а її надлишок повинен через дренажні отвори витекти у піддон. Але буває і так, що вода одразу витікає у піддон, не змочивши земляного кома. Це відбувається у тому випадку, коли земля в горшку сильно пересихає, і між землею і  стінками горшка утворюються порожнини, по яких вода безперешкодно стікає у піддон. Те ж саме відбувається, якщо у горшку є земляні черв’яки (особливо коли їх багато).

Враховуючи це, рослини поливають повільно, з невеликим інтервалом. Коли вода виступить на піддон, її залишають на 1 – 1,5 години, щоб вона краще всмокталась у землю, а потім її зливають. Якщо грунт настільки висох, що не змочується, горщик ставлять на 2-3 години в глибокий таз з водою (ванну, відро) так, щоб вода в нім була вище країв горщика.

Рослини, які не переносять надлишок вологості і грунт у їхніх горщиках легкий, наприклад у глоксиній, можна поливати з піддона, але вода у них не повинна стояти довго. Амариліси, після виходу із стану спокою, для першого, рівномірного зволоження земляного кому, поливають з піддонника і тримають воду в нім, поки поверхність землі не стане вологою.

Велике значення має розмір горщика. Чим більша посуда, тим рідше поливають рослини. Пояснюється це тим, що у великій посуді земля висихає повільніше. Відомо, що в глиняних горшках земля висихає швидше, чим у пластмасових. Рослини, посаджені у важку глинисто-дернову землю (пальми, олеандри, аспарагуси, драцени, цитрусові), в осінньо-зимовий період поливають через 5-7 днів, а в легкій листяній землі (камелії, азалії, бегонії, фікуси, фуксії, жасмін) – через 2-3 дня. У весняно-літні місяці кімнатні рослини поливають вранці через день, а в жаркі сонячні дні – щоденно у вечері. Після пересадки земля у горшках ще не пронизана корінням висихає повільно, тому пересаджені рослини поливають рідше. Навколишня температура і вологість повітря теж впливають на полив.

Краща вода для поливу дощова і річкова. Воду із крана використовують лишень через кілька годин, коли відстоїться.

Жорстка вода, для азалій, а також для рослин, які ростуть у торф’яній землі, непридатна!

Обприскувати кімнатні рослини корисно, особливо влітку, коли вони інтенсивно ростуть. Зимою, великі листки фікуса, монстери, пальми, драцени потрібно не рідше 1 разу в тиждень мити. Для цього беруть м’яку губку, мочать її в теплій воді і , легенько віджавши, обережно обтирають листя. Якщо вони сильно забруднені, то їх протирають слабким роствором мильної води і тільки потім промивають чистою водою.

Поділитись: